Zabezpieczenie terenu składowiska paliw i nawozów

Takie materiały jak paliwa czy nawozy kategoryzowane są jako materiały niebezpieczne, dlatego ważne jest by składować je i zabezpieczyć w odpowiedni sposób. Jakie zatem rozwiązania sprawdzają się w przypadku nawozów, a jakie w przypadku paliw? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Zabezpieczenie terenu przez ogrodzenie – podmurówka betonowa

fragment podmurówki betonowejPodstawowa kwestia o jakiej należy powiedzieć, jeśli chodzi o zabezpieczenie terenu na którym składowane są takie materiały jak paliwo czy nawozu jest odpowiednie ogrodzenie tego terenu. Powinno być to ogrodzenie względnie trwałe, które utrudni przedostanie się na teren osobom niepowołanym, a co za tym idzie zmniejszy ryzyko powstania jakiegoś wypadku. Jeżeli ogrodzenie ma być trwałe to konieczne jest wykonywanie betonowej podmurówki, która zwiększy solidność ogrodzenia. Jeżeli chodzi natomiast o samo ogrodzenie to praktycznych i korzystnych rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane do ogrodzenia terenu składowania nawozu czy paliwa jest kilka. Można by tu wskazać chociażby takie rodzaje ogrodzenia jak:

  • Ogrodzenia panelowe
  • Ogrodzenie siatkowe
  • Ogrodzenie systemowe

Wszystkie te rodzaje ogrodzenia będą się stosunkowo dobrze sprawdzać, głownie z racji tego, że cechują się one wysoka odpornością na działanie czynników atmosferycznych a co za tym idzie są one dość trwałe. Kwestia na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia jest montaż ogrodzeń. Najłatwiejsze, a co za tym idzie najszybsze w montażu są ogrodzenia siatkowe, jednak ze wszystkich powyższych są one najmniej wytrzymałe.

Składowanie nawozu – zbiorniki na nawóz rsm

zbiornik na nawozy rsmJeżeli chodzi o kwestie przechowywania nawozu to należy pamiętać o specyficznych cechach nawozów, na podstawie których dobiera się rozwiązania do ich przechowywania. O czym zatem należy pamiętać w przypadku nawozu? Przypadku nawozu przede wszystkim należy pamiętać o tym by chronić go przed działaniem wilgoci, która to może spowodować, że nawóz ulegnie zbrylenia, a nawet w niektórych przypadkach na skutek kontaktu nawozu z wilgocią i rozpoczynających się w ten sposób reakcji chemicznych może stać się on niebezpieczny zarówno dla ludzi jak i środowiska. Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że niektóre nawozy są łatwopalne, a co za tym idzie ich przechowywania stwarza pewne ryzyko. Pozostaje jeszcze kwestia tego, że nawozy bardzo często bardzo łatwo się rozpylają, dlatego miejsca przeznaczone do ich przechowywania musza odznaczać się dużą szczelnością, dzięki czemu dobrze odizolują przechowywany nawóz od czynników zewnętrznych, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko tego, że ulegnie on uszkodzeniu, co za tym idzie najlepiej do przechowywania nawozu sprawdzają się specjalnie do tego celu przeznaczone zbiorniki.

Przechowywanie paliwa – zbiorniki na paliwo

zbiorniki na paliwoJeżeli chodzi o przechowywanie takiego materiału jakim jest paliwo to przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że jest to materiał szczególnie niebezpieczny z racji tego, że jest on bardzo mocno łatwopalny, za sprawą czego w przypadku miejsc w których jest ono przechowywany nie trudno o wypadek, dlatego konieczne jest właściwe przechowywanie tego rodzaju materiałów. Obecnie na rynku dostępne są profesjonalne rozwiązania przeznaczone do tego celu, które pozwalają na bezpieczne i wygodne przechowywanie dowolnej ilości paliwa. Zbiorników na paliwo dostępnych jest wiele rodzajów pozwalających na przechowywania paliwa o różnej objętości.

 


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
  • Maro-SM – strona internetowa firmy posiadającej w ofercie zbiornik na nawozy rsm
  • Barri – witryna internetowa firmy oferującej podmurówkę betonową i ogrodzenia gabionowe

Akapit podsumowania

Jeżeli chodzi o kwestie przechowywania takich materiałów jak paliwo czy nawóz, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze kwestie zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, gdyż materiały te źle zabezpieczone mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi. W związku z czym równie ważne jest stosowanie odpowiednich rozwiązań do samego przechowywania tego rodzaju materiałów jak i odpowiednie zabezpieczenie terenu na którym są one przechowywane.