Zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowej

Stal jest materiałem, który bardzo często jest wykorzystywany w różnego rodzaju obiektach, choć trzeba zaznaczyć, że ze wszystkich dostępnych, jest najmniej odporny na działanie ognia. W związku z tym wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń.

Jak chronić stalową konstrukcję przed ogniem?

bezpieczne zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychW każdym budynku muszą się znaleźć jakieś zabezpieczenia przeciwpożarowe, ponieważ wymaga tego prawo budowlane. Są one gwarancją bezpieczeństwa, dlatego też są obowiązkowe. Pod względem rodzaju, nie ma tutaj szczególnych nakazów, ważne  aby były dostosowane do obiektu i materiałów z jakich są wykonane konstrukcje. Liczy się także powierzchnia budynku, gdyż ona również determinuje wybór zabezpieczeń. Jeżeli chodzi o bezpieczne zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych, to dzielą się one na czynne i bierne. W tym przypadku najważniejsze są bierne, ponieważ chronią bezpośrednio stalową konstrukcje. Najczęściej są to specjalne farby ogniochronne lub natryski, którymi pokrywa się stalowe elementy już w czasie budowy lub wykańczania budynku. Również mogą to być specjalne płyty z tworzywa trudnopalnego, którymi obudowuje się stalowe elementy. To doskonały sposób na odizolowanie stali od bezpośredniego działania ognia, który już po kilku minutach może doprowadzić stal momentu krytycznego. Przeważnie następuje on w temperaturze około sześciuset stopni Celsjusza, gdzie stal traci swoje właściwości i robi się elastyczna. W takiej chwili może dojść do niekontrolowanego zawalenia konstrukcji.

Obecnie stalowe konstrukcje mają głównie biurowce lub różnego rodzaju hale czy obiekty handlowe. To na pewno najszybszy i najtańszy sposób na budowanie obiektów publicznych. Jednakże wymagają one zastosowania specjalnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.