Zabezpieczenie miejsca budowy lotniska

Polska od co najmniej kilku lat przeżywa dość znaczący rozwój. Obecnie coraz więcej funduszy przeznacza się na modernizacje dworców autobusowych i kolejowych, a także co ważne na budowę lotnisk, których akurat w Polsce nadal zbyt wiele nie ma. Budowa takiego obiektu jak lotnisko, jest jednak dość czasochłonna i kosztowna głównie z racji konieczności wykorzystywanie w trakcie niej bardzo dużej liczby ciężkiego sprzętu budowlanego, a to często stanowi pokusę dla złodziei, a co za tym idzie by budowa sprawnie przebiegała, taki teren musi zostać odpowiednio zabezpieczony.

Odpowiednie zabezpieczenie budowy ogrodzeniem budowlanym

Ogrodzenie budowlaneBudowa lotniska to bardzo duża inwestycja, jednak jak każda budowa tak i ta podlega przepisom prawa budowlanego, a co za tym idzie przed rozpoczęciem samych prac konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie terenu. W przypadku terenu budowy lotniska podobnie zresztą jak w przypadku normalnej budowy jeśli chodzi o zabezpieczenie ternu wykorzystuje się ogrodzenie budowlane zwykle tymczasowe. Ma ono na celu odgrodzenie terenu budowy od otaczającej go przestrzeni, a zwłaszcza od osób niepowołanych. Jako, że prace przy budowie lotniska zwykle odbywają się na dużych wysokościach to ogrodzenie musi obejmować spory obszar dodatkowy, ściśle określony przez przepisy. Zabezpieczenia tego typu maja na celu zmniejszenie ryzyka wypadku osób postronnych, a także i zwiększenie efektywności pracy pracowników budowlanych.

Ciężki sprzęt na budowie i wynajem dźwigów

W dzisiejszych czasach praktycznie żadna budowa nie może się obejść bez użycia tak zwanego sprzętu ciężkiego, jeśli chodzi o tak duży projekt jakim jest budowa lotniska to nie może być i w tym przypadku inaczej. Ilość ciężkiego sprzętu wykorzystywanego na tego rodzaju budowie jest bardzo dużą. Wyróżnić można by tu choćby taki sprzęt jak:

  • dźwigi
  • koparki
  • koparko-ładowarki
  • walce
  • spycharki

Dźwig budowlanyCo za tym idzie na budowie lotniska znajduje się bardzo duża ilość ciężkiego sprzętu budowlanego i to bardzo kosztowego sprzętu i choć ich obecność jest absolutnie konieczna, jeśli budowa ma przebiec sprawnie, szybko i bezproblemowo to nastręcza ona także pewnych problemów. Wykorzystanie sprzętu budowlanego zwiększa prawdopodobieństwo wypadków na terenie budowy, jednak problem tak naprawdę stanowi co innego. Główny problem jest taki, że taki sprzęt stanowi sporą pokusę, jeśli chodzi o złodziei, którym jeśli nawet jeśli nie uda się ukraść sprzętu, to z samej racji tego, że dostali się oni na teren budowy i uszkodzili sprzęt czy też jakieś miejsce mogą znacząco opóźnić prace.

Zabezpieczenie przed włamaniami drutem żyletkowym

Drut żyletkowyProblem ze złodziejami, którzy to kradną materiały budowlane czy nawet sprzęt budowlany nie jest niczym obcym na żadnej budowie, w tym tak dużej jak budowa lotniska, która jest szczególnie atrakcyjna dla złodziei. Co za tym idzie, aby zmniejszyć ryzyko szkód wywołanych przez złodziei konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie terenu nie regulowane już przepisy. W tym celu w Polsce najczęściej wykorzystuje się drut ostrzowy. Jest to tak zwane ogrodzenie agresywne, czyli takie, które powoduje uszczerbki u osoby, która stara się je pokonać. Ogólnie mówiąc jest to drut stalowy, na którym, zamontowane są nożyki. Jeśli chodzi o zabezpieczanie terenu budowy przed złodziejami to zwykle stosuje się drut żyletkowy w formie zwojowej, który montuje się na szczycie ogrodzenia. Takie pozornie bardzo proste zabezpieczanie względnie skutecznie chroni teren budowy i znajdujące się na nim materiały i sprzętu przed złodziejami. Nie może to jednak być jedyny rodzaj zabezpieczenia na budowie. Dodatkowo na terenie budowy muszą się znajdować ochroniarze mający pod stałym nadzorem cały teren, a także konkretnie wyznaczone miejsca w których przechowuje się narzędzie materiały i sprzęty budowlane.


 

Wartościowe treści związane z tą tematyką dostępne są na stronach:

  • Borowiecki – strona firmy świadczącej usługi dźwigowe w Łodzi
  • Metalowy24h – sklep internetowy z ogrodzeniami budowlanymi
  • Budownictwo.org – internetowy portal poświęcony branży budowlanej

 

Słowa podsumowujące

Zabezpieczenie terenu budowy przy tak dużej inwestycji jak budowa lotniska jest nie tylko konieczne ze względu na przepisy, ale także i bardzo potrzebne, bo od tego jaki sposób budowa będzie zabezpieczona wiąże się także i to jak sprawnie będą przebiegać prace oraz na to jakie straty będą w trakcie samej budowy.

Dodaj komentarz