Wyposażenie przedszkola integracyjnego

Kiedy rodzi się nam dziecko z całą pewnością już od jego pierwszych dni zastanawiamy się nad jego drogą edukacji i ogólnie nad jego przyszłością. Okazuje się, że zapisanie dziecka do przedszkola to nie taka prosta sprawa. Po pierwsze musimy wybrać odpowiednie przedszkole a po drugie musimy zapisać nasze dziecko na tyle wcześnie, aby dostało się na listę. Jednak czym kierować się przy wyborze przedszkola?

Przedszkole integracyjne – na czym polega różnica

Przedszkole integracyjnePrzede wszystkim, kiedy wybieramy przedszkole dla naszego dziecka kierujemy się tym, aby łatwo było nam do niego rano dziecko odprowadzić, a po pracy odebrać. Oczywiście decydujące znaczenie może mieć również to, w jakich godzinach pracuje dane przedszkole. Jeśli jesteśmy rodzicami pracującymi, przedszkole dla dziecka będzie naszym bardzo dużym ułatwieniem. Wybierając jednak przedszkole zależy nam również na tym, aby dziecko było pod naprawdę dobrą opieką. Dlatego kierujemy się rozmaitymi opiniami, które znajdujemy w internecie, czy też usłyszymy od znajomych. Czasami okazuje się, że opinia o przedszkolu jest decydująca i pomimo sporej odległości i wysokich kosztów, rodzice decydują się właśnie na to przedszkole rekomendowane. Problem dla nas może również stanowić to, do jakiego przedszkola wysłać naszego dziecko, biorąc pod uwagę jego rodzaj. Z jakimi rodzajami przedszkoli możemy mieć do czynienia?

  • przedszkole publiczne,
  • przedszkole prywatne,
  • przedszkole integracyjne,
  • przedszkole profilowane.

Oczywiście przy wyborze przedszkoli musimy wziąć pod uwagę również nasze możliwości finansowe. Może się okazać, że przedszkole prywatne, chociażby na bydgoskich Wyżynach, będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Dlatego warto będzie poszukać przedszkola z dobrymi opiniami, pośród tych państwowych, są to przedszkola o tak samo wysokich standardach. Czym są jednak przedszkola integracyjne? Są to miejsca, w których mogą bawić się i uczyć dzieci zarówno całkowicie zdrowe jak i również takie z jakimś upośledzeniem, czy to umysłowym czy też ruchowym. Niektórzy rodzice mogą uznawać to za coś niekorzystnie wpływającego na jego dziecko. Jednak należy zastanowić się właśnie nad takim wyborem, ponieważ od najmłodszych lat nasze dziecko będzie potrafiło odpowiednio zatroszczyć się i podejść do osoby niepełnosprawnej.

Meble szkolne – podstawowy element wyposażenia przedszkoli

Meble szkolneMoże przy wyborze przedszkola nie będziemy zwracać szczególnej uwagi na jego wyposażenie, jednak warto skupić się również na tym. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko dobrze czuło się w swoim przedszkolu to ważne nie będą tylko miłe nauczycielki czy dobrzy koledzy. Dziecko musi czuć komfort podczas jedzenia, podczas zabawy oraz podczas korzystania z łazienki. Oczywiście każde przedszkole zostanie wyposażone podobnie. Duże znaczenie będą miały wybrane krzesła oraz stoliki dla dzieci, które będą odpowiedniej wysokości i jakości. Ważne jest, aby żaden element wyposażenia nie stanowił zagrożenia dla dzieci. Jednak dość specyficznym pod względem wyposażenia będzie przedszkole integracyjne. W nim będą musiały zostać zainstalowane wszystkie elementy, które pomogą w funkcjonowaniu dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Możemy mieć tutaj na myśli specjalne toalety czy też windy dla dzieci na wózkach. Jeśli chodzi o dzieci, które są niepełnosprawne umysłowo z całą pewnością duże znaczenie odegrają wszelkie gadżety, które umożliwią im łatwiejsze przyswajanie wiedzy. Zdecydowanie warto pomyśleć w tym przypadku, ale również w przypadku każdego innego przedszkola o korzyściach jakie dają tablice interaktywne. Można dzięki nim zachęcić dzieci do wspólnej zabawy, jednak nie zapominając o wdrożeniu elementów nauki.

Ogrodzenia w przedszkolu – element bezpieczeństwa

Ogrodzenia w przedszkoluOczywiście wybierając przedszkole dla swojego dziecka, powinniśmy zwrócić również szczególną uwagę na plac zabaw i na teren, który otacza budynek. Muszą być zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa, abyśmy mieli pewność, że oddajemy dziecko w dobre ręce. Ważne zatem okaże się dobranie odpowiedniego ogrodzenie, które spełniając wszelkie wymaganie estetyczne, będzie również dobre pod względem bezpieczeństwa. Dzieci nie mogą samodzielnie opuszczać terenu przedszkola. Jeśli chodzi o przedszkola integracyjne z całą pewnością potrzebne będą również odpowiednie balustrady, zamontowane przez którąś z warszawskich firm. Będzie to miało duże znaczenie przy zachowaniu bezpieczeństwa dzieci podczas wchodzenia po schodach. Zwłaszcza, że niektóre dzieci z upośledzeniem ruchowym będą potrzebowały pomocy.


Więcej o przedszkolach można znaleźć na:


Podsumowując

Przedszkole jest miejscem, w którym nasze dziecko ma się czuć bezpiecznie, a i my musimy wiedzieć, że oddajemy dziecko w dobre ręce. Dlatego właśnie przedszkola muszą być odpowiednio wyposażone, a szczególne wymagania muszą zostać spełnione w przedszkolu integracyjnym.