Wykorzystanie studni głębinowych do nawodnienia ogrodów

Polska od kilku lat, jeśli nie od kilkunastu dotykana jest problemem suszy i wbrew temu co wydawać by się mógł nie jest to tylko problem rolników i osadników ale także i posiadaczy ogrodów. Koszty nawadniania trawników, rabat ogrodowych, jak i grządek w okresach letnich są naprawdę wysokie, a jakość wody pochodzącej z wodociągów pozostawia wiele do życzenia zwłaszcza jeśli chodzi o uprawę roślin ogrodowych takich jak choćby warzywa. Jakie rozwiązanie zatem może okazać się korzystne i pomocne dla polskich działkowców. W niniejszym artykule postaramy się udzielić na to pytanie odpowiedzi.

Nawadnianie ogrodów – konieczność

Działki rekreacyjne na sprzedażCo do konieczności nawadniania ogrodów w obecnie panujących warunkach pogodowych w Polsce nikt nie ma wątpliwości. Jednak tradycyjne sposoby nawadniania ogrodu coraz częściej okazują się mało skuteczne i jakby nie było dość uciążliwe. Tradycyjne węże ogrodowe coraz rzadziej spełniają swoje zadanie, a podlewanie ogrodu za ich pomocą jest dość czasochłonne. Dlatego warto zamienić to rozwiązanie na dość popularne w ostatnich czasach systemy nawadniające. Wówczas to rozplanowujemy w ogrodzie miejsca w których rozmieszczone będę elementy nawadniające, zwykle są to zraszacze, odpowiednie rozmieszczone elementy systemu nawadniającego pozwalającego na równomierne podlanie ogrodu i pozwala to nam zaoszczędzić sporo czasu. Jednak nadal wszystko pozostaje pod naszym nadzorem, jeśli nie mamy czasy stale tego nadzorować to dobrym rozwiązanie w takim wypadku może się okazać automatyczny system nawadniający, wówczas już nie ma konieczności samodzielnego dopilnowywanie wszystkiego a system wykonuje cała prace za nas. Jedynym elementem koniecznym jest podłączenie systemu do źródła wody, zwykle krany podłączonego do wodociągów. Choć jak już wspomniane jest to dość kosztowne rozważanie, a chlorowana woda nie zawsze służy ogrodowi. Dlatego mając na uwadze jakość hodowanych warzy i owoców a także i piękno swojego ogrodu warto rozważyć, dość jeszcze niecodzienne rozwiązanie jakim jest zainwestowanie w studnie głębinową, co zdecydowanie może ułatwić dość trudne zadanie jakim jest pielęgnacja ogrodu.

Studnie głębinowe – zalety

Studnie głębinowePosiadanie własnej studni głębinowej choć jest w Polsce rozwiązanie znanym od lat nie jest rozwiązaniem zbyt popularnym i często stosowanym, a już z pewnością nie przez działkowiczów. Dlatego postaramy się w skrócie przedstawić zalety tego rozwiązanie i wskazać na korzyści płynące z tego rodzaju inwestycji. Jeżeli chodzi o zalety płynące z posiadania własnej studni głębinowej można tu wskazać następujące:

  • niskie koszty stałe,
  • jakość wody,
  • niezależność,
  • wydajność.

Dla posiadaczy ogrodów najważniejszym elementem będzie zapewne jakość wody, która zdecydowanie będzie tym czynnikiem, który zdecydowanie ułatwi pielęgnacje ogrodu i sprawi, ze zarówno trawniki drzewka, jak i co ważniejsze ogrodowe uprawy będą piękniejsze i co ważne zdrowsze. Dodatkowo niższe koszty nawadniania ogrodu wynikające z posiadania studni głębinowej także nie pozostają bez znaczenia. Główne opłaty związane są z ceną prądu potrzebną do pracy pompy.

Studnie głębinowe – wykonanie – wiercenie studni

Studnie głębinoweW dzisiejszych czasach z wykonaniem studni głębinowej nie powinno być żadnego problemu. Nie brakuje firm świadczących usługi odwiertu studni głębiowych we wszystkich rejonach kraju bez względu na to czy to będzie Warszawa, Częstochowa czy Gdańsk. Jednak rejon w którym planujemy tego rodzaju inwestycje może mieć znaczenie jeśli chodzi o jej koszty, średnie można szacować na 130/m – 250/m z zależności od miejsca i wykonawca. Szukając odpowiedniego wykonawcy należy brać pod uwagę zarówno opinie jakie ma dana firmą jak i to jaka jest cena tej usługi.


Więcej w temacie studni głębinowej można znaleźć na:


Krótko podsumowując

Działkowicze dokładają wszelkich starać przy pielęgnacji swoich ogrodów choć aura im w tym nie sprzyja, dlatego warto wziąć pod uwagę rozwiązanie, które mogą w tym nie łatwym zadaniu nam pomóc. I choć nieco bliżej się z nimi zapoznać.