Wybieramy gabinet ginekologiczny i szkołę rodzenia

Narodziny dziecka i czas ciąży to dla każdej kobiety wyjątkowy okres w życiu. Chwile nieposkromionej radości przeplatają się z czasem niepokoju. Ważnym jest, aby w tym czasie zapewnić sobie bardzo dobrą opiekę zdrowotną oraz wsparcie i rady, które pozwolą określić kobiecie czy ma powody do niepokoju, co jest normalne, a na co należy zwrócić uwagę. Dlatego warto już na samym początku ciąży zdecydować się na dobrego ginekologa, który ją prowadzi oraz znaleźć dobrą szkolę rodzenia.

Ginekolog – dobry specjalista gwarantem bezpieczeństwa

ginekolog łódźLekarz ginekolog to inwestycja zwykle na kilka dłuższych lat, jednak w okresie ciąży będzie praktycznie przez dziewięć miesięcy towarzyszył kobiecie. To z nim będzie oglądać dziecko, to on będzie decydował o ewentualnym leczeniu, dlatego tak ważne jest wybranie na ten okres specjalisty, który spełni nasze wszystkie oczekiwania. Wyboru zwykle dokonuje się pomiędzy lekarzem posiadającym prywatną praktykę a tym, który pracuje w przychodni. Przyjęło się uważać, że lekarz prywatny jest lepszy, jednak z tym różnie bywa, jeśli płacimy to mamy po prostu prawo więcej wymagać. Przed dokonaniem wyboru warto jednak zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • opinie innych pacjentek
  • rzetelność i poziom wiedzy lekarza
  • dostępność lekarza
  • wygląd gabinetu
  • usposobienie lekarza

Każdy jest inny, więc to, że jednej kobiecie dany lekarz odpowiada nie oznacza jeszcze, że i innej także będzie. Wybierając odpowiedniego specjalistę nie bójmy się go zmieniać, jeśli po pierwszej wizycie uważamy, że nie do końca nam odpowiada to warto poszukać innego lekarza, aż znajdziemy takiego, z którego usług będziemy zadowolone.

Wybór odpowiedniego gabinetu – zwróć uwagę na czystość – sterylizacja narzędzi medycznych

autoklawy medyczneWizyta u ginekologa jest sama w sobie bardzo stresująca. Dodatkowo narządy intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zakażenia, co jeszcze dodatkowo potęguje stres związany z wizytą u lekarza. Kobiety obawiają się zarażenia różnymi chorobami. Statystycznie do tego typu wypadków dochodzi dość rzadko, jednak zdarzają się, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretnego lekarza prowadzącego, warto przyjrzeć się temu jak wygląda czystość w gabinecie, czy ginekolog zakłada rękawiczki a także czy przed i po badaniu dokładnie myje ręce oraz czy na wyposażeniu pokoju lekarskiego są odpowiednie sprzęty do dezynfekcji narzędzi, takie jak autoklaw medyczny. Jeśli wszystko jest w porządku, a lekarz przywiązuje dużą wagę do higieny, to wiemy, że o jakiekolwiek zarażenia nie musimy już się obawiać i dodatkowo świadczy to o jego profesjonalizmie.

Dobra szkoła rodzenia?

szkoła rodzenia łódźWybór odpowiedniej szkoły rodzenia pomoże przyszłej mamie nie tylko lepiej przygotować się do porodu, ale także nieco się uspokoić. Badania już dawno pokazały, że kobiety które uczęszczały na kursy rodzenia są zdecydowanie lepszymi pacjentkami i zdecydowanie lepiej radzą sobie z porodem. Nie wszystkie szkoły są jednak takie same, dlatego jej wybór lepiej poprzedzić małym rekonesansem. Na początek dobrze podpytać wśród koleżanek i rodziny, być może któraś z nich uczęszczała na taki kurs i będzie mogła polecić jakąś placówkę. Jeśli okaże się, że nie to wówczas warto sprawdzić opinie odnośnie szkół rodzenia w internecie lub poradzić się lekarza prowadzącego ciążę, może on coś poleci. Zasadniczo szkoły rodzenia można podzielić na te bezpłatne i płatne. Tym co je zwykle różni jest stan wyposażenia i wygląd sal. Wiadomo, że na płatnym kursie standard będzie wyższy, jednak ważniejszy w tym przypadku jest kompetentny i życzliwy personel, bo to od niego będzie bezpośrednio zależało przygotowanie przyszłej matki do porodu.


Więcej porad na temat decyzji związanych z prowadzeniem ciąży:


Podsumowując temat:

Czas w ciąży to piękny okres w życiu kobiety i warto by go tak zapamiętała i mogła się nim cieszyć, dlatego już na samym początku powinna się rozejrzeć za fachową opieką medyczną i szkołą rodzenia. Pozwoli jej to poczuć się bezpiecznie i będzie mogła ona z entuzjazmem czekać na swoja pociechę i przeżywać ten wyjątkowy stan.

Dodaj komentarz