W jaki sposób zadbać o czyszczenie posadzek i podłóg drewnianych?

Podłogi drewniane wymagają znacznie większej dbałości niż wykładzina. Dzieje się tak, ponieważ chcemy, aby służyły nam jak najdłużej. Wykładzinę można z łatwością wymienić, podczas gdy remont podłogi jest już znacznie większym wyzwaniem i kosztem.

Jak przeprowadzić czyszczenie posadzek

czyszczenie posadzekByć może dziwisz się, że podłogi brudzą się tak szybko. Kurz osiada na nich w oka mgnieniu i co tu kryć, nie wygląda to estetycznie. Są jednak sposoby na to, aby czyszczenie dawało lepsze efekty. Drewno jest najczęściej wybieranym surowcem na podłogę w mieszkaniach. Sprawdzają się w pokojach, a jeżeli zamontujemy wystarczające odporne drewno, to może posłużyć także w kuchni. Wybór pada na podłogi drewniane, ponieważ są one bardzo estetyczne i komfortowe. Nie są tak zimne, jak podłogi z kamienia i są także lepsze do czyszczenia. Ponadto dobrze wyglądają także wtedy, kiedy są nieco „”ocieplone”” poprzez dywan czy innego futrzaka. Tego typu rozwiązania ciekawie prezentowały się na targach wnętrzarskich we Wrocławiu. Sposobów czyszczenia takiej podłogi jest kilka. Na początek warto jednak zadbać, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, o to, aby podłoga była lakierowana albo olejowana. Są to bowiem najprostsze metody na to, aby uchronić podłogę przed zniszczeniami i starzeniem. Poza tym trzeba wykonywać podstawowe czynności czyszczące, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie obejdzie się zatem bez zamiatania i przecierania posadzki wilgotną szmatką. Należy jednak zrezygnować z mycia podłogi mopem. Jeżeli jednak koniecznie chcesz go używać, to można jedynie zastosować ten przedmiot, kiedy będzie suchy albo lekko wilgotny. Nie wolno używać mopa, kiedy jest mokry, bo szybko zniszczysz całą posadzkę. Wskazane jest także chronienie jej przed mechanicznym działaniem piasku, który szybko może zarysować nawierzchnię. Dlatego przed wejściem do mieszkania trzeba dobrze „”ostukać”” buty lub wytrzeć je o wycieraczkę. Już w domowym korytarzu można położyć także kawałek materiału, aby ewentualne drobinki opadały na niego, a nie rozprzestrzeniały się po wszystkich pomieszczeniach. Zalecane jest także, żeby ograniczyć przemieszczanie się po domu w butach. Należy je ubierać i zdejmować zaraz w przedpokoju.

Podłogi drewniane – rodzaje a czyszczenie

Podłogi drewnianePodłogi drewniane mogą różnić się różnymi czynnikami. Wybierając odpowiednią podłogę dla siebie, możesz zadecydować o takich rzeczach jak:

  • kolor
  • styl
  • sposób ułożenia
  • rodzaj drewna.

O ile takie czynniki jak kolor i styl nie mają wielkiego znaczenia w kontekście pielęgnacji podłogi, o tyle sposób ułożenia i rodzaj drewna mogą mieć wpływ na czyszczenie. Chodzi zwłaszcza o to czy podłoga jest dobrze wykonana, bo jeżeli zdarzają się jakieś niedoróbki w panelach, to niestety wpłynie to również na pielęgnacje. Zanieczyszczenia będą się zbierać także w przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi częściami składającymi się na parkiet. Dlatego tak ważne jest, aby do remontu zatrudnić prawdziwego fachowca. Poza tym, w sposobie czyszczenia znaczenie ma też czy jest to jodełka francuska, deski czy panele. Oczywiście, rodzaj drewna, z którego wykonana jest podłoga także ma znaczenie. Niektóre będą łatwiejsze w pielęgnacji, o inne będzie trzeba dbać szczególnie. Warto wcześniej zorientować się w wytrzymałości poszczególnych materiałów.

Firma sprzątająca – czy warto zainwestować

Firma sprzątającaJeżeli życzysz sobie, aby podłoga była profesjonalnie wyczyszczona, nie wahaj się zatrudnić profesjonalnej firmy czyszczącej. Sprzątanie mieszkań to niewielki wydatek (cena oczywiście będzie inna w Krakowie, a inna w mniejszych miejscowościach) i jeżeli masz delikatną nawierchnię podłogową, to naprawdę nie warto samemu się męczyć. Będziesz mieć kłopot z głowy, a podłoga będzie bardziej lśniąca. Poza podstawowymi czynnościami z zakresu zwykłej, codziennej dbałości o parkiet konieczne może być wykorzystanie specjalnego środka czyszczącego do podłogi. Można także spróbować domowych sposobów i samodzielnie taki środek stworzyć. W Internecie znajdziesz różne porady tego typu.


Źródła tekstu:

  • Cleanmind.pl – firma sprzątająca, która pomoże w obowiązakch domowych
  • Pomocedomowe.pl – portal, dzięki któremu znaleźć można firmę sprzatająca w okolicy
  • Apodlogi.pl – firma oferująca wyroby z drewna, m. in. podłogi

Podsumowanie:

O czyszczenie swojej podłogi możesz zadbać samodzielnie albo zlecić je firmie sprzątającej. Ważne jednak jest także bieżąca dbałość, którą musisz wykazać się sam, jeśli chcesz mieć jak najdłużej ładną podłogę.