W co wyposażyć prywatny żłobek?

Prywatne żłobki to placówki coraz bardziej popularne. Zazwyczaj decydują się na nie zamożni i zapracowani rodzice, którzy chcą mieć pewność, że ich dziecko przebywa pod doskonałą opieką i prawidłowo się rozwija. W związku z wysokimi kosztami rosną też oczekiwania rodziców. Jak więc powinien być przygotowany żłobek dla tych najbardziej wymagających?

Od czego zacząć chcąc otworzyć prywatny żłobek?

prywatny żłobekOtwarcie własnego żłobka wiąże się z szeregiem działań. Na szczęście nie wymaga to większej liczby formalności. Warto jednak zapoznać się wcześniej z wszelkimi wytycznymi, by przekonać się czy spełniamy wszystkie warunki. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego lokalu. Według wytycznych na pięcioro dzieci powinno przypadać minimum 16 mkw. i po 2,5 mkw. na każde kolejne. Oprócz tego należy pamiętać o dostosowaniu miejsca do jego przeznaczenia. Bezpieczeństwo dzieciom zapewnią niedostępne gniazdka, osłonięte grzejniki, zabezpieczone kanty mebli oraz ukryta instalacja elektryczna. Jeśli zadbaliśmy o funkcjonalność i bezpieczeństwo budynku pod żłobek, skupmy się na odpowiednim personelu. Zatrudniony przez nas dyrektor powinien mieć wykształcenie wyższe o kierunku pedagogicznym, a kadra ponad trzyletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Obecnie niemal wszystkie żłobki w Krakowie oferują zajęcia z języka angielskiego. Sytuacja wygląda podobnie w innych większych miastach, dlatego jako placówka prywatna powinieneś wykazać się jeszcze większą pomysłowością. Zaproponuj zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci, o które trudno o konkurencji! To może być kluczowy argument, przemawiający za wyborem właśnie Twojej placówki. Każda osoba mająca zamiar otworzyć własny żłobek powinna pamiętać o:

  • wpisaniu nowej placówki do rejestru żłobków w urzędzie miasta lub dzielnicy,
  • zaświadczeniu sanepidu o spełnieniu norm sanitarnych,
  • zaświadczeniu o niekaralności,

Wizyta w sklepie: zabawki edukacyjne to za mało!

zabawki edukacyjneKolejny krok to odpowiednie wyposażenie żłobka. Pamiętaj, że także w tym zakresie od placówki prywatnej rodzice wymagają znacznie więcej! Rozpocznij od zabawek edukacyjnych – to niezbędny element dla rozwoju każdego dziecka. Wybierz te dostosowane zarówno do poziomu najmłodszych jak i nieco starszych. Postaw na różnorodność – rynek zabawkarski oferuje szeroką gamę możliwości – od pluszaków edukacyjnych, po tablice, maty, układanki i inne. W sklepie zwróć też uwagę na klocki lego, to jedna z ulubionych zabawek dzieci w każdym wieku. Dla tych najmniejszych doskonale sprawdzi się lego Duplo, które jest odpowiednie już dla malców od pierwszego roku życia. Robiąc zakupy pamiętaj, że żłobek ma być miejscem przytulnym dla dzieci, w którym będą czuły się bezpiecznie. Duża ilość zabawek, maskotek, przyjazne wnętrze i pogodne przedszkolanki powinny im zapewnić taką atmosferę! A wiecie czym jest piasek kinetyczny? To mieszanka czystego naturalnego piasku nietoksycznego i polimeru – nigdy nie schnie i nie rozsypuje się. Jest doskonałym pomysłem na zabawę i nie tylko – często wykorzystuje się go w gabinetach terapeutycznych przy leczeniu rozmaitych schorzeń. Ma wpływ także na motorykę, uczy cierpliwości i koordynacji oraz zapewnia silne wrażenia dotykowe. To absolutny niezbędnik w porządnym żłobku!

Jak ważne są kocyki dla dzieci?

kocyki dla dzieciUlubiony kocyk czy pluszak pełni w życiu dziecka bardzo ważną rolę. To najczęściej ten element pozwala mu spokojnie zapaść w sen lub czuć się bezpiecznie, gdy w pobliżu nie ma mamy. To też niezbędny element popołudniowego leżakowania. Warto by każde dziecko miało swój własny kocyk, którym nie będzie musiało się dzielić lub wymieniać z innymi. Dobrym pomysłem jest chociażby wyhaftowanie imienia lub inicjałów dzieci na kocach, tak by nie było wątpliwości, który do kogo należy.


Tekst został napisany w oparciu o:


Podsumowanie

Prywatny żłobek może okazać się równie kosztowną inwestycją, co opłacalną. Pamiętajcie, że oprócz najlepszych i najdroższych zabawek najczęściej ważniejsza jest wspaniała atmosfera i świetna zabawa, a tutaj nic nie sprawdzi się bardziej niż dobra i kreatywna kadra.