Jakie usługi świadczą serwisy komputerowe?

Każdemu z nas na pewno niejednokrotnie przydarzyła się awaria sprzętu komputerowego i konieczna była wizyta w serwisie. Niniejszy artykuł będzie o tym jakie usługi świadczą serwisy komputerowe i w przypadku jakich awarii warto szukać u nich pomocy.

Naprawa komputerów – co najczęściej zawodzi w naszych urządzeniach?

naprawa laptopówKomputer tak jak każde inne urządzenie elektronicznie nie jest wieczne i po czasie może się okazać, że odmówi nam posłuszeństwa. Niestety, jakość materiałów z jakich wykonane są podzespoły w naszych jednostkach jest coraz niższa, podobnie jak jakość samej produkcji. Jeszcze nie tak dawno bo raptem kilka lat temu zakup komputera był inwestycją na kilka lat. Mimo postępującej naprzód technologii nasze urządzenia nie sprawiały większych problemów. Warto zauważyć, że duża część wyrzuconych 10-15 letnich komputerów nadal działała, czego raczej nie będzie można powiedzieć o sprzęcie aktualnie produkowanym. Duża część osób samemu składa sobie komputery ze względu na wszechobecną w sklepach tandetę (nie licząc kilku szanujących się sklepów komputerowych, których jednostki są naprawdę przyzwoite). Jakie usterki najczęściej dotykają nasz sprzęt i serwis komputerowy jest ostatnim ratunkiem? Pomijając awarię systemu operacyjnego spowodowaną niewłaściwym użytkowaniem, instalowaniem niepewnego oprogramowania czy też zwyczajnym zawirusowaniem bardzo często spotykane są awarie podzespołów. Najczęściej odmawiającymi posłuszeństwa podzespołami naszych komputerów są między innymi zasilacze, płyty główne i karty graficzne. Dosyć często zdarza się także awarie dysków twardych (nie są już tak żywotne i bezawaryjne jak kiedyś). Osobiście nie tak dawno temu korzystałem jeszcze ze starych dysków SATA z przebiegami około 30 000 godzin pracy, które były w 100% sprawne mimo iż wykorzystywane były w laptopach, które narażone są na wstrząsy. Aktualnie żywotność dysku wynosi o wiele więcej i zdarzają się serie padające po niecałym roku użytkowania.

Naprawa drukarek – jedna z usług serwisów komputerowych

naprawa drukarekJak wiadomo drukarki to także urządzenia, które po czasie wymagają serwisu. Dawniej drukarka bez problemu wytrzymywała 10-15 lat, aktualnie używane przeze mnie drukarki odmawiały posłuszeństwa po maksymalnie 3-4 latach mimo iż nie były zbyt intensywnie użytkowane. Jakie najczęściej usterki ma do usunięcia serwis drukarek? W drukarkach najczęściej zdarza się problemy z:

  • jakością wydruku
  • pobieraniem papieru
  • zasilaniem
  • komunikacją drukarka-komputer
  • zalewaniem kartki tuszem (uszkodzone dysze)

Niestety, czasem zdarza się, że naprawa jest nieopłacalna i taniej wyjdzie zakup nowego urządzenia. Aktualnie ceny drukarek są tak niskie, że przyzwoite urządzenie kupimy już za około 200-300 złotych (w przypadku urządzenia atramentowego). Jeśli chodzi o drukarki laserowej ceny dobrej jakości urządzenia zaczynają się do 400 złotych.

Jakie jeszcze usługi świadczą serwisy komputerowe?

serwis laptopówNaprawy drukarek i sprzętu to nie jedyne usługi, które świadczą serwisy komputerowe. Jednymi z dosyć powszechnych usług są także wszelkiego rodzaju usługi odzyskiwania danych. Bardzo często zdarza się, że na wskutek uszkodzenia nośnika takiego jak dysk twardy, płyta czy karta pamięci tracimy nasze ważne dane. Odzyskiwanie danych polega na przeszukaniu powierzchni nośnika pod kątem pozostałości danych. W dużej liczbie przypadków, szczególnie jeśli nośnik daje oznaki życia udaje się z dość dużą dokładnością odzyskać dane. Koszty odzyskiwania danych nie są niestety niskie. Ceny za tego typu usługi zaczynają się od około 100 złotych za mały nośnik. W przypadku dysków twardych nierzadko koszty przekraczają 1000 złotych.


Informacje związane z tematem dostępne są również na:

  • Unikom – strona internetowa serwisu z Poznania oferującego naprawę laptopów
  • Dapanet – witryna internetowa serwisu komputerów z Krakowa
  • Chip.pl – serwis internetowy z recenzjami i poradami w zakresie komputerów

Podsumowanie zagadnień

Jak widać serwisy komputerowe świadczą różne usługi i są w stanie pomóc nam w wielu przypadkach. Warto jednak brać pod uwagę tylko dobre serwisy. W przypadku tego typu usług nie warto kierować się ceną tylko jakością. Zdarza się, że tanie serwisy nie tylko nie naprawią nam sprzętu ale wręcz go bardziej uszkodzą.