Usługi detektywistyczne – detektyw ponad prawem?

Jeszcze dekadę temu wynajmowanie prywatnego detektywa większość z nas uważała za fanaberię. Obecnie za sprawą coraz szybszego tempa życia oraz rozwoju nowych technologii, popyt na usługi detektywistyczne rośnie. Niestety oficjalne dochodzenia i urzędy nie zawsze są w stanie nam pomóc, to właśnie w tym wypadku detektyw staje się nieocenionym wsparciem.

loupe-310395_640Detektyw – jakie ma prawa?

 

W świetle prawa detektyw to osoba, która pełni usługę na zlecenie klienta. Jest uprawniony do zbierania, przekazywania oraz przetwarzania informacji o zdarzeniach, osobach i przedmiotach. Do głównego obszaru działalności prywatnego detektywa należy:

  • poszukiwanie osób zaginionych
  • potwierdzanie wiarygodności kontrahentów biznesowych, wspólników
  • dokumentowanie zdrad małżeńskich
  • odzyskiwanie wierzytelności klienta

W zapisach prawnych można znaleźć informacje również na temat tego, kiedy detektyw przekracza swoje uprawnienia – nie może działać w obszarze zastrzeżonym tylko dla policji, organów ścigania, służb specjalnych lub instytucji państwowych. Każdy detektyw, który stara się o wydanie licencji, musi uzyskać pozytywną opinię komendanta powiatowego policji, powinien mieć co najmniej dwadzieścia jeden lat oraz pod żadnym pozorem nie może być karany. Decydując się na skorzystanie z pomocy prywatnego detektywa najlepiej wcześniej sprawdzić wiarygodność jego licencji, pomocne mogą okazać się także opinie w sieci. Najprostszym sposobem będzie odwołanie się do Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSW, która prowadzi ewidencję detektywów, tam będziemy mogli uzyskać potrzebne informacje. Pamiętajmy, że dobry detektyw powinien być lojalny, szczery, a przede wszystkim musi działać zgodnie z prawem.

 

sherlock-holmes-147255_640Usługi detektywistyczne – z jakich korzystamy najczęściej?

Pewnie wiele osób zastanawia się, dlatego biura detektywistyczne są bardziej skutecznie, niż działania policji. Odpowiedź w zasadzie jest prosta – detektyw ma swoje źródła informacji, dojścia, znajomości i nic go nie ogranicza, działalność służby mundurowych hamuje przede wszystkim biurokracja, a niekiedy po prostu zwykła opieszałość. Detektywi zazwyczaj dużo szybciej realizują powierzone zlecenia, dlatego coraz częściej rezygnujemy ze współpracy z policją i decydujemy się na prywatne śledztwo. I chociaż przez to narażeni jesteśmy na dodatkowe koszty, jeżeli sprawa jest paląca, płacimy.

Do biura detektywistycznego niestety najczęściej zgłaszamy się, aby udowodnić zdradę małżonka na potrzebny sprawy rozwodowej. Coraz trudniej dochować nam wierności, szacuje się, że co trzecia osoba będąca w związku małżeńskim zdradza swojego partnera. Więcej nadal jest zdradzających Panów, choć Panie zaczynają im dorównywać. Dokumentowanie zdrad nie jest trudnym zadaniem ze względu na nowoczesne technologie. Wystarczy podłożyć pluskwę, budzik z ukrytą kamerą albo zainstalować program do śledzenia poczty elektronicznej. Sposobów jest dużo, jednak takie śledztwo przeprowadzone na własną rękę nie zawsze jest dobrze widziane w Sądzie. Tylko licencjonowani detektywi mogą przetwarzać dane osobowe osób bez ich zgody, przez co materiały dowodowe zebrane na własną rękę mogą zostać zignorowane. Coraz więcej podejrzliwych małżonków zleca tę pracę profesjonalistom. Proces dokumentowania zdrady małżeńskiej detektyw rozpoczyna od obserwacji, zaczyna gromadzić informacje na temat życia prywatnego podejrzanego, następnie wykonuje zdjęcia lub rejestruje nagrania, które będą mogły posłużyć, jako dowód w sprawie. Śledzona osoba zazwyczaj w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakiej sytuacji się znajduje.

 


 

 

Źródła:

 


 

 

detective-151275_640Windykacja

Wśród usług większości biur detektywistycznych znajdziemy także odzyskiwanie wierzytelności. Chociaż może się wydawać, że to zadanie należy do firm windykacyjnych niestety nie zawsze są one w stanie zlokalizować dłużnika, a co dopiero przekonać go do spłacenia zobowiązania. Detektywi mają skuteczne sposoby, dzięki którym długi zostają spłacone w szybkim czasie. O pomoc do biura można zwrócić się zarówno w przypadku nieopłaconych faktur, należności, not odsetkowych, jak i przedawnionych wierzytelności.

 

Dodaj komentarz