Jak uatrakcyjnić mieszkania do wynajęcia lub na sprzedaż?

Jesteśmy w szczególny sposób przywiązani zawsze do swojego mieszkania. Jest to nasze miejsce na ziemi i chcemy przebywać w nim jak najdłużej. Jednak czasami musimy zmienić miejsce zamieszkania i wynająć albo sprzedać nasze mieszkanie. Oczywiście jeśli zależy nam na szybkiej transakcji oraz na odpowiedniej cenie za mieszkanie powinniśmy o nie odpowiednio zadbać przed wystawieniem na sprzedaż.

Mieszkania do wynajęcia – o co powinniśmy zadbać

Mieszkania do wynajęciaO co powinniśmy zadbać przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż? Przede wszystkim trzeba poprawić wszystkie elementy techniczne. Coś co powinniśmy sprawdzić na samym początku to na pewno kanalizacja oraz elektryka. Jest to bardzo ważne, aby przyszły mieszkaniec nie musiał na samym początku walczyć z awariami. Mogłoby to spowodować u niego zmianę zdania i wypowiedzenie umowy. To czy wszystkie elementy kanalizacji będą odpowiednio wyczyszczone i zadbane będzie decydowało o niewydobywaniu się dziwnych zapachów i odgłosów z rur. Kolejna rzecz, która będzie niezbędna to oczywiście zadbanie o porządny wygląd całości mieszkania. Chodzi tutaj głównie o odświeżenie ścian i naprawę wszystkich elementów zniszczonych. Czasami okazuje się, że nie wystarczy odmalowanie ścian. Często do prac przed sprzedażą domu zalicza się również odnowienie podłóg drewnianych czy okien i drzwi. Ważne jest, aby wszystkie elementy wyglądały na zadbane i nie wykazywały oznak zniszczenia przez długotrwałe użytkowanie. Wpływa to na pewno negatywnie na ogólna opinię o mieszkaniu. Jeśli w ofercie zamieściliśmy sprzedaż mieszkania łącznie z wyposażeniem i podaliśmy jego elementy z całą pewnością wszystkie muszą odpowiadać określonym standardom. Umieszczając w ofercie meble powinniśmy z cała pewnością zatroszczyć się o ich wyczyszczenie. Jeśli widoczne są na nich jakieś oznaki zniszczenia czy dość ekspensywnego użytkowania, warto pomyśleć nad wymiana elementu, albo po prostu lepiej nie umieszczać go w ofercie. Oczywiście osoba, która się wprowadzi i tak meble może wymienić i wstawić swoje. Jednak nie zawsze tak jest, dla niektórych to właśnie wyposażenie będzie stanowiło dodatkową zaletę ogłoszenia. Kiedy widzimy w internecie ogłoszenie o treści „Kraków sprzedam mieszkanie” patrzymy na więcej szczegółów a to właśnie jakość oferty i zdjęcia zadecydują o tym czy wybierzemy się na rozmowę z właścicielem i zechcemy obejrzeć mieszkanie. Zatem powinniśmy poświęcić również sporo czasu na to, aby doprowadzić mieszkanie do należytego porządku już kiedy robimy zdjęcia do ogłoszenia.

Kamień dekoracyjny – ciekawy element wystroju

Kamień dekoracyjnyKiedy wszystkie elementy techniczne zostaną przez nas sprawdzone warto również wziąć pod uwagę różne zabiegi dekoracyjne, czasami warto zainwestować w jakieś zamiany, aby mieszkanie wydało się o wiele bardziej atrakcyjne. Dość oryginalnym pomysłem może być założenie kamienia dekoracyjnego na którejś ze ścian. Najlepszy efekt przyniesie to, kiedy założymy kamień na ścianie przy kominku, albo połączymy jego ładny wygląd z funkcjami. Można zatem kamień dekoracyjny stosować wszędzie tam gdzie ściana może być narażona na jakiegoś rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym fajnym sposobem na uatrakcyjnienie naszego mieszkania mogą być tynki dekoracyjne, które są zdecydowanie popularne w krakowskich mieszkaniach. Jest ich wiele rodzajów, a te podstawowe to:

  • tynk zacierany
  • tynk strukturalny
  • tynk mozaikowy
  • stiuk

każdy z nich da zdecydowanie spektakularny efekt i pozwoli uczynić pomieszczenie bardziej nowoczesnym.

Szklane balustrady wpływają pozytywnie na ocenę klatki schodowej

Szklane balustradyMoże nie mamy na to wpływu ale zdecydowanie wygląd klatki schodowej również wpływa na ogólny odbiór mieszkania. Bardziej estetycznie wyglądają zdecydowanie szklane balustrady. Można również zauważyć, że o tym jakie pierwsze wrażenie wywrze na nas budynek zadecydują daszki szklane przy drzwiach wejściowych. Można również zastosować takie daszki na naszym balkonie.
Oczywiście również nie my mamy wpływ na to jak została urządzona nasza klatka schodowa. Jednak przede wszystkim zadbajmy o jej czystość, zwłaszcza w dniu, kiedy zainteresowani przychodzą oglądać mieszkanie. Zdecydowanie to właśnie pierwsze wrażenie odgrywa znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji. Może się nam wydawać to wcale nieoczywiste, jednak nawet to czy będziemy mieć poustawiane rośliny na balkonie wpłynie na ocenę naszego mieszkania.


Źródła:


Podsumowanie:

Jak widać każdy najmniejszy szczegół może mieć znaczenie podczas sprzedaży mieszkania. Powinniśmy skupiać się zatem nie tylko na tych rzeczach oczywistych ale również poświęcić trochę czasu na dopracowanie kilku elementów dekoracyjnych. Z całą pewnością wpłynie to na ogólne wrażenie o mieszkaniu.