Technologia nawożenia ziemniaka

Dzisiejsze nowoczesne rolnictwo zupełnie inaczej stosuje nawożenie roślin okopowych, niż dawniej. Rozwój odpowiednich technologii, większe zapotrzebowanie na żywność, oraz znaczny wzrost potencjalnych odbiorców zmusza niejako producentów, do stosowania środków, które będą mogły sprostać wszelkim wymaganiom.

Ziemniak w gruncie wymaga szczególnego traktowania

nawożenie ziemniaków na poluZiemniak jest rośliną w miarę odporną. Istnieją choroby zdolne znacznie ograniczyć jego plon. Także są owady, które mogą doprowadzić wręcz do całkowitego zniszczenia całej plantacji. Oczywiście jest to stonka ziemniaczana. W średniowieczu mnóstwo ludzi umarło z głodu, ponieważ przywleczona statkami stonka wydawała się ładnym, nieszkodliwym owadem i nie niszczono jej tak, jak teraz. Zanim ludzie spostrzegli jak jest niebezpieczna, plony przepadły, a głód zdziesiątkował populację ludzi. Dziś nie ma takiego niebezpieczeństwa przynajmniej, dopóki nie pojawi się nieznane zagrożenie na ziemniaczanym polu. Ale nie tylko ochrona samych roślin jest ważna. Niezbędne jest także odpowiednie nawożenie ziemniaków na polu, kiedy ziemniak jest jeszcze w gruncie. Może on rosnąć znacznie szybciej, przy zastosowaniu odpowiednich środków nawożących. Należy przede wszystkim poznać skład takiego nawozu. Istnieje wiele gatunków ziemniaków i mogą być na nie stosowane różne nawozy. Jedne ziemniaki są bardziej odporne i plenne, inne mniej. To producent tej popularnej bulwy decyduje co zastosować i w jakiej ilości, aby nie sprawić, że rezultat nawożenia będzie inny od zamierzonego.

Czyli po prostu można „przedobrzyć”. Dając za wiele nawozu, oraz działając na strukturę ziemniaka w nieodpowiedni sposób można sprawić, że plon będzie mniejszy od oczekiwanego. Producenci zazwyczaj stosują nawozy w takiej ilości, aby były najbardziej optymalne dla danej rośliny.