Szybko zwrócono mi zapłacony VAT

Od kilku lat prowadzę własne przedsiębiorstwo. W minionym roku musiałam odbyć wiele podróży służbowych. Głównie jeździłam do Francji, ale przy okazji byłam także w innych państwach należących do Unii Europejskiej. Poniosłam w związku z tym dużo wydatków. Dowiedziałam się jednak skądinąd, że mogę odzyskać przynajmniej część z zainwestowanych przeze mnie pieniędzy.

Złożyłam wniosek o zwrot VATu do Urzędu Skarbowego

zwrot VAT z Francji i ueW takiej sytuacji należy mi się bowiem zwrot zapłaconego zagranicą podatku VAT. Aby go uzyskać muszę tylko złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę mojej firmy, czyli tego w którym każdorazowo się rozliczam na koniec roku. Taki wniosek jest bardzo prosty, wystarczy że przez cały rok zbierało się wszystkie faktury z numerem NIP firmy z których wynika, że poniosłam koszty związane z podróżami służbowymi (takie jak zakwaterowanie, wyżywienie, czy koszty dojazdów). Dużym ułatwieniem był dla mnie fakt, że ubiegam się jednocześnie o zwrot VAT z Francji i ue na jednym wniosku, nawet jeśli w pozostałych krajach, które odwiedziłam obowiązują różne stawki podatkowe. Muszę przyznać, że dostałam ten zwrot szybciej niż się spodziewałam. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, Urząd Skarbowy ma trzydzieści dni na rozpatrzenie wniosku, jednak ja już po tygodniu dostałam zwrot pieniędzy na mój rachunek bankowy.

Byłam bardzo zadowolona z tego faktu. Najważniejsze było dla mnie to wszystko mogłam załatwić elektronicznie. nie musiałam jeździć po urzędach, stać w kolejkach i wypełniać ręcznie każdego dokumenty. To znaczące ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy przecież tak często nie mają czasu niczym się zająć. Teraz już zawsze będę pamiętać o tym, że wypełnić odpowiedni wniosek, ponieważ zwrot był naprawdę duży.