Szafkowa rozdzielnica elektryczna

Rozdzielnica elektryczna jest elementem sieci elektrycznej, które zawiera urządzenia i podzespoły służące do łączenia, przerywania oraz rozdziału obwodów elektrycznych i ich kombinacji. Najczęściej działają one w połączeniu z urządzeniami sterowniczymi, ochronnymi, pomiarowymi oraz regulacyjnymi. Podlegają one stosownym dyrektywom Unii Europejskiej, które są niezbędne dla ich funkcjonowania. 

Szczelne szafy sterownicze

rozdzielnice sterowniczePod względem zasady konstrukcji rozdzielnice dzielą się na trzy rodzaje- tablicowe, szynowe oraz szafowe. Te pierwsze stosowane są najczęściej w budynkach przemysłowych takich jak szkoły, sklepy, czy mieszkania. Drugie zaś wykorzystywane są głównie w pomieszczeniach zamkniętych i charakteryzują się łatwością montażu, dużą odpornością na działanie środowiska i na uszkodzenia mechaniczne. Trzecim rodzajem są rozdzielnice sterownicze szafowe, które posiadają najwyższe prądy wynoszące od kilkuset do kilku tysięcy amperów. W zależności od tego jaka jest zamontowana w nich aparatura mogą one w połączeniu z energią elektryczną wykonywać funkcje kontroli urządzeń elektrycznych oraz zajmować się sterowaniem nadzoru procesów produkcji. Takie szafy mogą być także wykorzystywane jako szafy sieciowe w telekomunikacji. Mogą one również łączyć się ze sobą w zestawy, w których jedna z nich służyć będzie jako pole zasilające, a druga jako pole odpływowe. Szafę sterowniczą ustawia się bezpośrednio na podłodze lub na specjalnych stopach regulowanych z wkładkami gumowymi. 

Rozdzielnice i sterownice niskiego napięcia składają się z odpowiedniego wyposażenia, stąd też powstają wyżej wymienione ich zestawy. Zawierają one takie elementy jak łączniki mocy, wyłączniki, przewody oraz zaciski. W odniesieniu do tych zestawów należy zwrócić uwagę na to, czy zestaw rozdzielnicy bądź sterownicy jest rozumiany jako całość.