Świat języków obcych – tłumaczenia, kursy i szkolenia

Dzisiejszy świat jak i ludzie w nim żyjący są wielojęzyczni. Podróżujemy, zwiedzamy, a także i czasami pracujemy w najdalszych krańcach naszego świata z dala od własnej ojczyzny, z jednej strony dlatego, że możemy, z drugiej musimy. Wyjazdy służbowe, szkolenia,albo i chęć zobaczenia innej kultury wymaga od nas znajomości innych języków, czasem jednego, czasem wielu. Dziś niemal każdy musi znać minimum jeden język obcy. Takie są realia współczesnego świata. Co jednak, gdy okazuje się, że szykuje się zagraniczna delegacja lub jakaś egzotyczna wycieczka za niedługi czas, a nasza znajomość języka obcego jest na dość niskim poziomie, oględnie mówiąc.

Szybka nauka – angielski dla dzieci, dorosłych – szkoły językowe

szkoły językoweNa naukę nigdy nie jest za późno, porzekadło stare jak świat. Okazuje się, że jest ono całkiem prawdziwe. W dzisiejszych czasach języka angielskiego uczyć się może każdy bez względu na poziom swojego zaawansowania i wiek. Na polskim rynku znajduje się wiele firm i szkół prowadzących różnego rodzaju kursy i szkolenia dostosowane do potrzeb swoich klientów. Zaczynając od ofert skierowanych do dzieci i młodzieży, kończąc na szkoleniach dla przedstawicieli konkretnych zawodów. W zależności od swoich potrzeb i możliwości każdy może znaleźć taki rodzaj kursu, który spełni jego oczekiwania. A co konkretnie może znaleźć?

  • Kursy skierowane do dzieci w wieku szkolnym
  • Kursy skierowane do młodzieży – język obcy ogólny
  • Kursy skierowane do młodzieży – przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego i maturalnego
  • Kursy skierowane do osób dorosłych – język obcy ogólny
  • Kursy skierowane do osób dorosłych przygotowujące do wyjazdu do pracy za granice
  • Kursy przygotowujące do zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje językowe

angielski dla dzieciW ramach tych poszczególnych ofert można znaleźć również pewne zawężenia i tak na przykład jeśli chodzi o naukę języka angielskiego dla osób dorosłych, można zdecydować się na Business English, Office English, taki rodzaj kursów pomaga przyswoić fachowe słownictwo obowiązujące w konkretnej branży. Tego typu szkolenia często zamawiane są przez firmy, chcące podnieść kwalifikacje i kompetencje swoich pracowników. Największym jednak powodzeniem cieszą się kursy dla dzieci, a zwłaszcza młodzieży przygotowujące do zdania egzaminu maturalnego z języka obcego. Jaki rodzaj kursu czy szkolenia jednak nie byłby nam potrzebny w licznej ofercie szkół językowych na pewno znajdziemy coś ciekawego.

Konferencje naukowe, dokumentacja – tłumaczenia, tłumacz przysięgły

tłumaczeniaZnajomość języka obcego na poziomie średnim czy nawet zaawansowanym nie zawsze wystarcza. Można się biegle posługiwać codziennym językiem, ale gdy przychodzi do specjalistycznego słownictwa związanego z konkretną branżą może być już problem. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z dokumentacją prawniczą, w tym przypadku najmniejszy błąd w tłumaczeniu mógłby okazać się fatalny w skutkach. W takich sytuacjach zazwyczaj korzysta się z usług tłumacza przysięgłego, który się w tym specjalizuje. Tłumaczenie różnego rodzaju dokumentacji nie są jednak jedynymi dostępnymi na rynku tłumaczeniami. Choć rzadkie jeszcze w naszym kraju do zdarzają się tłumaczenie symultaniczne. Mówiąc prościej jest to tłumaczenie ustne, które odbywa się w dźwiękoszczelnej kabinie pomiędzy dwojgiem tłumaczy. Jeden dyktuje tekst w swoim rodzimym języku, drugi słuchając go na słuchawkach niemal od razu podaje ten sam tekst do mikrofonu w innym języku. Stosuje się je głównie w przypadku jakichś ważnych konferencji, gdzie zagraniczny gość przedstawia swoje wystąpienie w swoim ojczystym języku, a tłumacz przekłada je dla ogółu zebranej publiczności. Wówczas taka publiczność ma zazwyczaj do swojej dyspozycji odbiorniki i różne kanały, na których może wysłuchać treść przemówienia w wybranym przez siebie języku. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe, dlatego powoli zaczyna wypierać zwykłe tłumaczenie ustne, gdzie tłumacz po zakończeniu jakiegoś fragmentu wypowiedzi zagranicznego gościa powtarzał je w innym języku. Jakby nie patrzeć to tłumaczenie stanowi świetną alternatywę dla osób nie posługujących się językiem obcym na wystarczającym poziomie, jednak zmuszonych do zapoznania się treścią czy to wypowiedzi, czy dokumentów będących w języku obcym.


Źródła:


Podsumowanie:

tłumaczenia techniczneZnajomość języków obcych jest współcześnie sprawą o tyle bardzo ważną co i dość oczywistą. Nie wiele jest bowiem dzisiaj osób, które choćby na poziomie podstawowym nie znały choć jednego zagranicznego języka. Najpowszechniejszy jest oczywiście język angielski, który obecnie urósł niemal do rangi języka ogólnonarodowego, jeśli więc zamierzamy rozpocząć naukę jakiegoś języka dobrze będzie właśnie od niego zacząć, pozwoli to nam się porozumieć niemal w każdym zakątku świata, a to jest chyba najważniejsze dla przeciętnego użytkownika języka obcego.

Dodaj komentarz