Sposoby na ogrzanie domu i mieszkania

Ogrzewanie jest procesem, który polega na dostarczeniu energii cieplnej dla domu lub mieszkania. Ogrzewanie zapewnia zachowanie właściwych warunków temperaturowych, również zależnie od rodzaju pomieszczenia oraz przy zachowaniu zmienności klimatycznych w ciągu roku.

Ciepła podłoga, czyli ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem płaszczyznowym instalowanym w podłodze. W tym przypadku podłoga jest grzejnikiem. Gdy ogrzewanie podłogowe funkcjonuj razem z klasycznymi kaloryferami, to osiąga się efekt ciepłej podłogi. Taka temperatura ma od 29°C do 35°C, oczywiście istnieje możliwość uzyskania wyższej temperatury innych pomieszczeniach jak np. w łazience. Zaletą takiego ogrzewanie jest fakt, ze równomiernie ogrzewa pomieszczenie, brak przypiekania kurzu jak i jego ruchu w powietrzu, ciepło nie akumuluje się pod sufitem. Stosowanie ogrzewania podłogowego jest możliwe z niskotemperaturowymi źródłami ciepła jak np. z pompami ciepła. Wadą takiego systemu jest fakt, że trzeba stosować w podłodze materiały, które znoszą dobrze wysokie temperatury. Przy wystąpieniu awarii należy zdemontować całą podłogę. Istnieje też ograniczona moc takiego ogrzewania z uwagi na częsty kontakt użytkowania z podłogą.

Ogrzewanie elektryczne w domu

Grzejnik elektrycznyOgrzewanie elektryczne wykorzystuje prąd elektryczny do uzyskania energii cieplnej. Zaleta takiego ogrzewania jest niskie zanieczyszczenia środowiska, ale ogrzewanie energia elektryczną niestety jest dość drogie. Ogrzewanie elektryczne jest zazwyczaj miejscowym urządzeniem grzewczym. Najprostszym urządzeniem do ogrzewania elektrycznego jest grzejnik elektryczny. W Łodzi, jak i innych miastach Polski istnieje wiele firm zajmujących się sprzedażą grzejników elektrycznych. Takie grzejniki mogą być wolno stojące, jak i do przymocowania na ścianie. Zaleta grzejników elektrycznych, że oddają one niemal w 100% pobraną energię elektryczną w postaci ciepła. Do ogrzewania elektrycznego służą również grzejniki konwekcyjne. Grzejniki konwekcyjne mają wymuszony albo naturalny obieg powietrza oraz termowentylatory. W tańszych grzejnikach tego typu trzeba liczyć się z zasysaniem kurzu oraz rozdmuchiwaniem go po ogrzewanym pomieszczeniu.

Ekologiczne ogrzewanie – pompy ciepła

Pompa ciepłaPompa ciepła jest maszyną, która wymusza przepływ ciepła z obszaru o niskiej temperaturze, do obszaru z wysoka temperaturą. Przepływ przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła. Zachodzi to dzięki przekazywanej z zewnątrz energii cieplnej lub mechanicznej. Pompa ciepła podnosi temperaturę ciepła, dzięki czemu wykorzystuje się ją do ogrzewania. Przy pomocy pomp można czerpać energię do ogrzania domu z:

 

  • powietrza,
  • grunt,
  • wody.

Pompy ciepła pobierają 1 kWh energii elektrycznej, przy czym pobierają z otoczenia 1-4 kWh ciepła. Następnie przekazuje w ilości od 2 do 5 kWh energię cieplna. Zaletą pomp cieplnych jest to, że produkują więcej ciepła niż pobierają energii elektrycznej. Pompa ciepła jest odnawialnym i zarazem jednym z najtańszych źródeł energii, a na pewno najtańszym elektrycznym sposobem ogrzania domu. Istnieją dolne oraz górne sposoby czerpania energii. Ciepło można pobierać z powietrza atmosferycznego, z wód gruntowych, z pobliskiego stawu czy z gruntu. Zależnie skąd pobierane jest ciepło, istnieją pompy ciepła:

  • powietrze-powietrze,
  • powietrze-woda,
  • woda-woda.

 

Informacje zostały zaczerpnięte z następujących źródeł:


 

Kilka słów na zakończenie:

Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domów. Można ogrzewać w tradycyjny sposób przy użyciu centralnego lub elektrycznego ogrzewania, jednak jest to stosunkowo drogie. Również można zainwestować w urządzenia czerpiące ciepło z odnawialnych źródeł energii. Taki sposób jest bardziej ekologiczny, a do tego takie urządzenia potrafią spowodować, że rachunki za ogrzewanie będą niższe, a koszty instalacji się zwrócą.

Dodaj komentarz