Ślub w plenerze – nowa moda

Większość narzeczonych chce by ich ślub zapadł w pamięci gości i ich samych na wiele lat. W ostatnich latach stało się modne przenoszenie ceremonii i zabawy w plener. Ślub nad brzegiem morza czy jeziora, albo w bajecznym parku to jest to czego obecnie poszukują przyszli małżonkowie. W dzisiejszych czasach nie jest to jedynie scena z filmy, ale możliwa do zrealizowania alternatywa. Trzeba jednak pamiętać, że z tego rodzaju uroczystością wiąże się kilka dodatkowych elementów, które trzeba mieć na uwadze.

Ślub w plenerze w świetle prawa

ślub w plenerzeOrganizacja ślubu w plenerze czy to kościelnego, czy cywilnego wiąże się z załatwieniem spraw formalnych. Dość trudne jest uzyskanie zgody na kościelny ślub w innym miejscu niż parafia czy jakaś kapliczka. Możliwość udzielania ślubu poza murami kościoła normują przepisy prawa kanonicznego i choć dopuszczają one taka ewentualność, to musi ona być podyktowana specjalnymi względami, a ostatecznej zgody i tak udziela proboszcz. Trzeba w tym momencie pamiętać, że na rozpatrzenie wniosku można czekać nawet do roku, W przypadku ślubu cywilnego jest to o wiele prostsze. Od 2015 roku obowiązują nowe przepisy, na mocy których zawarcie związku małżeńskiego może odbyć się w każdym miejscu, którego powaga i poziom bezpieczeństwa są odpowiednie. Wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami. I choć trudności przy organizacji tego rodzaju uroczystości jest zdecydowanie więcej niż w przypadku tradycyjnego ślubu to nie odstrasza to przyszłych małżonków.

Organizacja wesela pod chmurką

organizacja weselOrganizacja przyjęcia ślubnego w plenerze wiąże się z czymś więcej niż z wyborem ciekawej lokalizacji, która oczywiście jest bardzo ważna, bo przecież właśnie o tą niezwykłą oprawę chodzi w plenerowych ślubach, jednak przy tego rodzaju przyjęciu musimy zadbać o jakiś dach nad głową dla nas i dla naszych gości. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę zmienny klimat panujący u nas i kapryśną pogodę. Nikt nie chciałby, by jego ślub został popsuty przez niespodziewany deszcz, trzeba zatem zatroszczyć się o takie rozwiązania jak altanki czy namioty. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią ilość miejsc dla naszych gości, stoły i ich ustawienie oraz dobór odpowiednich dodatków i dekoracji. Dochodzą tu jeszcze elementy typowe dla organizacji uroczystości weselnej. Trzeba zaplanować menu, zadbać o odpowiedni catering. Restauracja obsługująca przyjęcie powinna być uprzednio sprawdzona, tak by jakość serwowanych przez nią dań nikogo nie rozczarowała. Pamiętać należy także o oprawie muzycznej. Na tego typu imprezach najlepiej sprawdzają się tradycyjne zespoły weselne, w których skład wchodzi zwykle wodzirej. Zadbanie o te wszystkie elementy jest dość czasochłonne i wymaga sporo uwagi ze strony narzeczonych, dlatego przed przystąpieniem do załatwiania już konkretnych formalności warto przygotować sobie grafiki i rozplanować co i kiedy trzeba załatwić.

Sala weselna to nie to – ślub w plenerze i wynajem namiotów

wynajem namiotówŚlub w plenerze już w samej swojej idei wiąże się z opuszczeniem pomieszczeń i przeniesieniem całej uroczystości i zabawy na łono natury. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek formy zadaszenia czy parkietu, potrzebnego do tańców. Dlatego przy organizacji tego rodzaju przyjęcia należy wynająć specjalne namioty. Pawilony te wyposażone są w:

  • drewnianą podłogę
  • nagrzewnicę
  • oświetlenie

Wyposażenie tego rodzaju pozwala gościom na spędzenie czasu w komfortowych warunkach porównywalnych do standardów sali weselnej, tylko w piękniejszej scenerii. Dobór wielkości i ilości namiotów potrzebnych do zapewnienia odpowiedniej ilość miejsc, uzależniony jest od liczby gości. Ogólnie przyjmowana zasada odnosi się do tego, że na namiot o wymiarach 12 x 12 m przypada około sześćdziesięciu gości, jednak jest to również uzależnione od sposobu ich rozlokowania, ustawienia stołów i ilości pozostawionej wolnej przestrzeni.


 

Porady dotyczące organizacji ślubu w plenerze:


Podsumowując:

 

Organizacja ślubu w plenerze pochłania dużo czasu i wymaga sporo pracy, jednak nie jest to czas zmarnowany. Warto poświęcić więcej energii i mieć wesele, o którym nikt przez lata nie zapomni, a sama ceremonia i ślub będą wywierały niesamowite wrażenie na przybyłych gościach.

Dodaj komentarz