Skuteczność radców prawnych w sprawach rozwodowych

W Polsce rozwodów jest coraz więcej. Ich odsetek wciąż nie jest tak duży jak w państwach bardziej rozwiniętych (np. Belgia czy Hiszpania), z czego należy się cieszyć. Procent rozpadających się małżeństw jednak ciągle rośnie również w naszym kraju. W takiej sytuacji wzięcie mają radcy prawni i adwokaci, którzy usiłują pomóc klientom w tym, aby rozstanie z dotychczasowym współmałżonkiem przebiegało z jak najmniejszym udziałem nerwów oraz jak najmniejszymi stratami emocjonalnymi, majątkowymi czy czasowymi. A o te przecież nie trudno, kiedy spotka się dwoje ludzi tak skłóconych, że tylko myślą jak pogrążyć to drugie.

Rozwody – sytuacja beznadziejna

RozwodyPrzyczyny rozwodu mogą być różne. Na pierwszym miejscu jednak powinien być zawsze brak rozmowy. Wiele małżeństw rozpada się, ponieważ nie rozmawiają ze sobą o rzeczach trudnych i wolą je przemilczać tak długo aż jest już za późno. Gdyby ludzie potrafili komunikować sobie wzajemnie o potrzebach, może nie dochodziłoby tak często do zdrad. Gdyby potrafili przepracowywać wspólnie problemy, być może częściej dałoby się poradzić sobie nawet z kwestią bezpłodności. Zamiast tego jednak coraz częściej wybieramy styl życia oparty na niezależności i próbie radzenia sobie ze wszystkim samemu. To nie sprzyja małżeństwu. Niektóre spośród wymienianych przyczyn rozwodów:

  • niedopasowanie charakterów,
  • brak umiejętności komunikowania się,
  • zdrada,
  • choroby,
  • kłopoty finansowe.

Rozwód zawsze jest ciężkim przeżyciem, ale można starać się je złagodzić z pomocą doświadczonego radcy prawnego. Bez względu na to czy związek rozpada ci się w Nakle nad Notecią czy w większym mieście na pewno znajdziesz tam człowieka, który odpowie na twoje potrzeby. Postaraj się wybrać sprawdzonego specjalistę, posiadającego dość dużą wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Nie ma sensu radzić się osoby, która nie miała do tej pory zbyt dużej styczności z rozwodami. Lepiej poradź się znajomych czy poszukaj w internecie informacji na temat tego, kto będzie dobrze reprezentował twoje interesy.

Radca prawny – czy się sprawdzi

Radca prawnyNie ma w zasadzie różnicy, jeżeli zastanawiasz się nad wyborem: adwokat kontra radca prawny. Zarówno jednego jak i drugiego znajdziesz nawet w mniejszym miasteczku jak Szubin. Rozbieżność jest tylko w tym, że radcy prawni stosunkowo krócej mogą się zajmować sprawami rozwodowymi. Wcześniej nie mieli do tego prawa. Od długich lat jednak także oni mogą poświęcić się tego typu sprawom, więc zdążyli już zdobyć potrzebne doświadczenie. Teraz wybór zależy tak naprawdę od twoich preferencji. Nie można powiedzieć, żeby radcy prawni byli mniej skuteczni od adwokatów ani odwrotnie. Wydaje mi się wręcz, że radca ze swej natury będzie dążył, aby sprawę zakończyć jak najbardziej bezboleśnie dla obu stron. Będzie chciał uniknąć dodatkowych zranień i załatwić ten nieszczęśliwy moment jak najszybciej. Wiadomo bowiem, że nawet najbardziej zacietrzewione strony w końcu zmęczy spór i po prostu będą chciały zacząć żyć od nowa. Wtedy właśnie przydaje się prawnik. Rozwód może być trochę mniej uciążliwy dzięki specjalistycznej pomocy.

Czy rozwód to konieczność?

rozwódZawsze należy podkreślać, że rozwód jest ostateczną decyzją, którą powinno się podejmować jedynie w sytuacji, kiedy nie ma możliwości poprawy stosunków między małżonkami. Następuje właściwie zanik jakicholwiek łączących ich więzi i nie ma szans, żeby to się kiedyś zmieniło. Taka sytuacja jest podstawą do rozwodu. Warto jednak zawsze starać się najpierw naprawić panujące w małżeństwie relacje.. Zwłaszcza kiedy winna jest tylko jedna strona, która silnie zawiniła, nie ma się co dziwić, że pewnych sytuacji nie można już naprawić albo po prostu małżeństwo nie jest w stanie tego dokonać. Wyrok w sprawie rozwodowej może wydać wyrok:

  • bez orzekania o winie
  • wyłącznie z winy jednego małżonka
  • z winy obojga.

Kluczowe jest to zwłaszcza wtedy, kiedy mogą na tym ucierpieć małe dzieci. Rozwód jednak czasami ma miejsce z poważniejszych powodów niż tylko niemożność porozumienia spowodowana niedopasowaniem charakterów


Tekst powstał przy pomocy:


Podsumowanie

Rozwód to bardzo nieprzyjemna sprawa, która przydarza się coraz częściej zarówno w małych, jak i dużych miastach. By sobie z nim poradzić warto znaleźć dobrego prawnika. Jeżeli mieszkasz w Szczecinie to najlepiej takiego, który też znajduje się w pobliżu, aby mógł dojeżdżać na sprawy rozwodowe.