Składniki preparatów przeciwodleżynowych

Naturalną funkcją skóry jest ochrona przed różnymi czynnikami uszkadzającymi. Trzeba pamiętać o tym, że skóra jak najbardziej jest narządem i właśnie dlatego na rynku farmaceutycznym znaleźć można całe mnóstwo preparatów, które są przeznaczone do stosowania na skórę.

Dekspantenol i wyciąg z rumianku na odleżyny

PC 30Wśród nich znajdują się również środki, które stosuje się w przypadku odleżyn. Są to rany skórne pojawiające się u osób starszych, niepełnosprawnych, które większość czasu spędzają w jednej pozycji. Dochodzi wtedy do silnego ucisku na skórę, przez co powstają owrzodzenia. Te niestety mogą ulegać nadkażeniom. Dlatego w preparatach stosowanych przeciwko odleżynom znajdują się składniki antybakteryjne. Mają one zapobiegać nadkażeniom ran. Warto również wspomnieć o tym, że w takim preparacie jak np. PC 30 nie ma środków konserwujących. Jest to środek, który rozpuszcza się w wodzie i nie zawiera w swoim składzie oleju. Jednym z ważniejszych składników preparatu przeciwko odleżynom jest dekspantenol. Nazwa chemiczna nie wszystkim jest znana, ale jest to po prostu prowitamina B5. To z niej powstaje witamina, która wpływa w dużym stopniu na skórę, doprowadzając do jej regeneracji oraz wzmocnienia. Oprócz tego, że dekspantenol ma właściwości regenerujące, to odpowiada również za zwiększenie elastyczności skóry, co ma znaczenie w działaniu przeciwzmarszczkowym. W preparacie przeciwko odleżynom znajdują się też inne związki, a wśród nich na pewno trzeba wyróżnić wyciąg z rumianku.

Nie od dziś wiadomo, że rumianek działa łagodząco, przeciwzapalnie na powierzchnię skóry. To wszystko wpływa bardzo korzystnie na przemianę materii, która również zachodzi po części w skórze. Warto więc zdecydować się na zakup właśnie tego preparatu, by nie doprowadzić do powstawania odleżyn.