Składniki elektrycznego osprzętu występującego na jachcie

Żeglowanie może dawać nieprawdopodobne ilości frajdy dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym zajęciem lub są już wytrawnymi żeglarzami. Jednak aby rejs mógł odbyć się w warunkach sprzyjających długiemu przebywaniu na jachcie, musi znajdować się na nim instalacja elektryczna. Składa się ona z osprzętu, który jest oferowany w specjalistycznych punktach zaopatrujących żeglarzy w najlepszy sprzęt jachtowy.

Osprzęt elektryczny niezbędny na pokładzie jachtu

osprzęt jachtowyPodstawowym elementem instalacji jachtu są akumulatory, które stanowią źródło prądu. Stosuje się zarówno wersje kwasowe, jak i żelowe. Dzięki nim zasilane są gniazdka i kontakty, umieszczone w różnych miejscach jachtu. Mogą być to zarówno gniazda, do których podłączamy sprzęt zasilany napięciem 230 V, jak i gniazda ładowania USB, niezbędne do naładowania telefonu, laptopa czy innego urządzenia elektronicznego. Poprzez instalację elektryczną zasilany jest także nawigacyjny osprzęt jachtowy. Takie przedmioty jak kompas elektroniczny czy echosonda są niezbędne dla prowadzenia udanego rejsu. Prąd elektryczny jest też pożądany podczas przyrządzania posiłków na pokładzie jachtu. Bez niego działanie mikrofalówek, czajników czy lodówek przenośnych nie byłoby możliwe. Prąd może być także pozyskiwany za pomocą paneli solarnych, które mogą zostać zamontowane na pokładzie jachtu. Oprócz nich oferowane są także regulatory napięcia, które zawiadują całą produkcją prądu.

Wersje gniazd dostępne w sklepach żeglarskich muszą być dostosowane do urządzeń, które mają być do nich podłączone, jak i do warunków panujących na pokładzie. Z tego powodu wiele dostępnych gniazdek jest odporna na działanie promieni ultrafioletowych, które są szczególnie mocne podczas żeglugi na otwartym morzu.