Rozwój intelektualny dziecka za pomocą zabawy

Rozwój dziecka po jego narodzinach jest bardzo ważny. Najlepiej by dziecku zapewniać kreatywne zabawy, oraz kupować takie zabawki, które mogą czegoś je nauczyć.

Czy układanki są odpowiednie dla dzieci?

puzzleUkładanki dla dzieci są na pewno jednym z rodzajów zabaw, które potrafią czegoś nauczyć dzieci. Takie zabawy uczą dopasowywania do siebie elementów, rozwijają logiczne myślenie. Takie układanki również mogą czegoś nauczyć. Na przykład układaną może być Europa, którą trzeba złożyć poprzez dopasowanie do siebie krajów. Układanki dla dzieci mogą być tradycyjnymi puzzlami, które znane są już w Europie od XIX wieku. Puzzle oprócz swojego klasycznego wyglądu mogą też być w formacie trójwymiarowym lub być puzzlami kulistymi. Dzisiejsze technologie trochę wypierają tradycyjne układanki, poprzez układanki elektroniczne. Takie gry można ściągnąć na komputer lub bawić się nimi online.

Zabawki kreatywne i interaktywne dla dzieci

Rowerki dla dzieciZabawki kreatywne dla dzieci jak już sama nazwa wskazuje pozwalają na kreatywną zabawę, na rozwój dziecka i jego wyobraźni. Wiele z takich zabawek stawia na prostotę, a elementy ich wykończenia dziecko może wykonać samemu, jak np. pomalować je. Innym przykładem kreatywnych zabawek dla dziecka może być plastelina, która nie tylko pobudza kreatywność tworzenia z nich różnych rzeczy, ale także wspomaga rozwój manualny palców i dłoni. Dla dzieci w wieku przedszkolnym dobrym pomysłem jest układanie różnych budowli z klocków. Kreatywnymi zabawkami dla trochę starszych dziewczynek mogą być zestawy do produkcji swojej własnej biżuterii. Zabawki interaktywne są bardzo dobre dla niemowlaków, pobudzają one wzrok i słuch, co sprawia, że szybciej się on rozwija. Pobudzać wzrok niemowlaków mogą również karuzele, ale ważne by za szybko się one nie poruszały. Równie dobre dla wzroku jest pokazywanie dziecku obrazków z figurami geometrycznymi. Jeśli dziecko jest już w okresie po niemowlęcym to dobrymi zabawkami będą takie, które będą rozwijały zmysły ruchowe, szczególnie równowagi i dotyku.

Gry planszowe pobudzają wyobraźnie

Gra planszowaKolejnymi zabawkami, które pobudzają rozwój intelektualny dzieci są gry planszowe. Gry planszowe są zabawą towarzyska, do której są używane specjalne plansze. Gry planszowe produkowane w Warszawie, ale również i na całym świecie coraz częściej są osadzane w jakiś fabułach. Taka gra ma na celu również pobudzenie wyobraźni, przez co takie gry stają się symulacjami. Czasem odchodzi się od standardowego wyglądu planszy z polami, plansza swoją szata graficzna nawiązuje do fabuły, na niej zamiast pól kładzie się karty lub żetony. W gry planszowe można grac całymi rodzinami, co integruje wszystkich domowników. Do tego nie za każdym razem udaje się wgrać, więc dziecko uczy się również przegrywać. Poprzez rodzinne granie w gry planszowe dziecko ma okazje spędzić trochę czasu z rodzicami. Gry planszowe mogą być:

 • familijne,
 • imprezowe,
 • przygodowe,
 • strategiczne,
 • logiczne,
 • ekonomiczne,
 • wojenne,
 • łamigłówki,
 • edukacyjne,
 • klasyczne.

Z dziećmi lepiej jest grać w gry planszowe niż oglądać wspólnie telewizję. Wspólna zabawa rozwija intelektualnie nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Z takich zabaw można się nauczyć abstrakcyjnego, strategicznego i logicznego myślenia. Wspólne granie w gry planszowe na również za zadanie zapewnić lepszy kontakt rodziców z dziećmi. Dlatego warto czasem zainwestować w droższą grę, ponieważ są one wtedy lepiej przygotowane pod względem technicznym oraz merytorycznym.

Czy stawiać na gry karciane?

gry karcianeInnym rodzajem zabaw rozwijających intelektualny dziecka są gry karciane. Sklep internetowy oferuje wiele rodzajów zestawów kart, nie tylko tych tradycyjnych, czy Piotrusia. W gry karciane, podobnie jak w gry planszowe, można grac całymi rodzinami. Ich zalety są podobne jak w przypadku gier planszowych. Gry karciane również są dostępne na wielu portalach komputerowych.


Więcej można znaleźć na:

 • Naukowazabawa.pl – sklep z zabawkami kreatywnymi dla dzieci
 • Poradnikzdrowie.pl – jak dbać o rozwój intelektualny dziecka już od narodzenia
 • Hapik.pl – internetowy sklep z zabawkami i grami dla dzieci

Podsumowanie

Rynek jest przepełniony wieloma zabawkami, które mają wspomóc rozwój dziecka. Należy jednak przede wszystkim pamiętać by zabawki były dopasowywane do wieku dziecka.