Różne rodzaje domów – czyli od bala do konteneru

Każdy chyba kiedyś marzył o posiadaniu przysłowiowego domu z ogrodem, psa i kota. Nie tylko o porzekadła tu chodzi, bo własny dom w zacisznej okolicy niemal każdy chciałby posiadać, albo chociaż małą rekreacyjną działkę z domkiem letniskowym. Oczywiście w obecnych czasach nie jest trudnością zakupienie terenu pod zabudowę czy wynajęcie ekipy, która w bardzo krótkim czasie postawi nasze wymarzone gniazdko. Przeszkodą współcześnie są jedynie finanse. To one nas ograniczają. Dlatego tak wiele osób decydując się na budowę domu mieszkalnego lub letniskowego, tak długo zastanawia się nad tym z jakich elementów go wybudować, jakiej wielkości powinien być i jakie technologie zastosować żeby w ogólnym rozrachunku koszta były jak najmniejsza, a satysfakcja i zadowolenie duże.

Tani dom – kontenery mieszkalne

kontenery mieszkalneWbrew pozorom kontenery mieszkalne to bardzo ciekawa propozycja dla osób chcących wybudować dom małym kosztem. Dom z jednego kontenera z powodzeniem sprawdzi się jako domek letniskowy. Znajdować się w nim będzie przestrzeń mieszkalna, ale także sanitarna i aneks kuchenny. Domy zbudowane na takiej bazie są w pełni funkcjonale. Posiadają one elektryczne ogrzewanie. Mogą być wyposażone w sprawnie działające wc, prysznic, lodówkę, kuchenkę, zmywak i co oczywiste jest w nich dostęp do ciepłej wody po zamontowaniu elektrycznego podgrzewacza. Krótko mówiąc, taki kontener spokojnie może pełnić funkcje małego domu. Zresztą nie tylko pod względem funkcjonalności go przypomina, ale także pod względem wyglądu. Zarówno wnętrze jak i zewnętrzne elementu mieszkalnego kontenera można tak ustylizować, że będą wyglądać zupełnie jak dom wybudowany z bardziej standardowych materiałów. Dodatkowo, jeśli chcemy posiadać większy dom stworzony przy użyciu kilku kontenerów mieszkalnych nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy wówczas połączyć klika modułów razem otrzymując zadecydowanie większą przestrzeń.

Nastrojowy dom – dom z bali

dom z baliDomy z drewna mają swój niepowtarzalny urok i klimat. Panuje w nich pewna specyficzna atmosfera jak i bardzo osobliwy mikroklimat, który sprawia, że wielu osobom doskonale się w takim miejscu odpoczywa. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Za budową tego rodzaju własnego gniazda przemawia nie tylko jego wygląd ale także i fakt, że dom wykonany z drewna jest już na etapie budowy tańszy od domu murowanego, a koszta jego eksploatacji także są niższe. Mało kto wie, że drewniany dom jest zdecydowanie tańszy w ogrzewaniu, a także i koszta renowacji elewacji są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku domu wykonanego z tradycyjnych materiałów. Dodatkowym atutem jest to, że drewniane domy to ekologiczne domy, a obecnie gdy mamy coraz większa świadomość tego, jak bardzo zagrożone jest środowisko ten aspekt nie pozostaje bez znaczenia.

Przyjazny dom dla środowiska naturalnego – dom energooszczędny

dom energooszczędnyW dzisiejszych czasach coraz bardziej staramy się dbać o środowisko i brać pod uwagę zarówno swoje jak i jego potrzeby. Dlatego coraz więcej się słyszy o ekologicznych źródłach pozyskiwania energii i bio rozwiązaniach. Zgodnie z tym trendem w Polsce w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem cieszą się tak zwane domy energooszczędne. Wiadomo, że źródła energii pozyskiwane z ziemi się kurczą, dlatego by przysłużyć się środowisku, a przy tym i zaoszczędzić, szuka się sposobów ograniczenia jej utraty, a także pozyskiwania z naturalnych źródeł. Czym zatem charakteryzuje się taki energooszczędny dom? Jego zużycie energii w rocznym rozliczeniu jest o ponad połowę niższe niż w przypadku tradycyjnego domu. Jest to całkiem duża oszczędność. O tym, że dom jest pasywny świadczą takie jego cechy jak:

  • zwarta bryła
  • odpowiednie usytuowanie na terenie
  • okna o niskim współczynniku przenikania ciepła
  • dobra izolacja
  • stosowanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii
  • stosowanie energooszczędnych źródeł pozyskiwania ciepła
  • stosowanie energooszczędnych urządzeń.

Jak widać energooszczędny dom to dużo więcej niż tylko dom wybudowany w odpowiedni sposób i z właściwych materiałów. Jest to cały szereg wyborów i rozwiązań w nim stosowanych, z których niemal wszystkie przekładają się na fakt zmniejszenia zużycia energii i ekologiczne sposoby jej pozyskiwania.


 

Więcej informacji:


Podsumowując kwestię nowoczesnego podejścia do budowania domu

Każdy ma inny wymarzony dom, i choć nie każde z przedstawionych rozwiązań na pierwszy rzut oka może zdawać się nam dobre. Są one na pewno ciekawymi alternatywami dla tradycyjnego murowanego domu i warto było by się z nimi bliżej zapoznać, bo może się okazać, że któraś z nich połączy w sobie nasze marzenia z naszymi możliwościami finansowymi i tym sposobem uda się wreszcie uwić własne gniazdko.

Dodaj komentarz