Rodzaje usług świadczonych przez kancelarie prawne

Choć kancelarie prawne w Polsce działają coraz prężniej to nadal nie do końca mamy świadomość co do tego czym się one zajmują i jakiego rodzaju usługi świadczą. Podpowiadamy zatem w jakich sprawach i z jakimi problemami można skierować się do kancelarii i co wchodzi z zakres ich usług.

Czym jest kancelaria prawna lub adwokacka?

kancelaria adwokackaW ogólnym rozumieniu kancelaria prawna jest miejscem w którym pracuje adwokat, czy też zespół osób tam zatrudnionych. Powszechnie za cel działania takiej kancelarii uznaje się doradztwo w zakresie prawa, jednak poza samym doradztwem przedstawiciele kancelarii podejmują się także przedstawicielstwa swoich klientów przed sądami i innymi organami administracyjnymi, a także prowadzą w ich imieniu różnego rodzaju negocjacje. Można skrótowo powiedzieć, że kancelaria prawna pomoże w każdej sprawie, która zahacza o sprawy związane z prawem.

Pomoc adwokata w zakresie rozwodu

AdwokatJedną z popularniejszych spraw z jaką po pomoc udajemy się do kancelarii prawnej jest sprawa rozwodowa. Wynika to w dużej mierze z tego, że obecnie tego rodzaju spraw jest bardzo wiele i bardzo często nie są to rozwody za porozumieniem stron,a co za tym idzie w takiej sytuacji wsparcie prawnika jest bardzo ważne. W czym przy rozwodzie adwokat może pomóc? Przede wszystkim chodzi tu o reprezentacje przed sądem, ale nie tylko o to, ponieważ jeśli jest to rozwód z orzeczeniem o winie, to prawnik przygotuje także linie oskarżenia czy też obrony i pomoże dane stanowisko obronić przed sądem. A że decyzja sądy w tym wypadku ma duże znaczenie, ponieważ małżonek uznany za winnego zwykle zostaje pozbawiony większości dóbr, to znalezienie dobrego adwokata, który sprawę wygra jest bardzo ważne.

Kancelaria a windykacja należności

Windykacja należnościWielu przedsiębiorców choć także i osób prywatnych boryka się z problemami finansowymi będącymi wynikiem niemożności wyegzekwowania należności, warto wiedzieć, że i w tym wypadku kancelaria prawna może pomóc. Na jakiej zasadzie? Otóż pracownik kancelarii podejmie się reprezentacji wierzyciela czy to w sprawach cywilnych czy karnych. Wygranie tego rodzaju spraw jest podstawą nie tylko do wyegzekwowania należności wraz z odsetkami, ale także i z uwzględnieniem poniesionych przez wierzyciela kosztów. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że pracownicy kancelarii udzielą także informacji na temat tego czy dług, którego spłaty chcemy dochodzić nie uległ przedawnienie i jakie mogą być ewentualne skutki rozpoczęcia procesu. Ogólnie rzecz ujmując kancelaria może udzielić wierzycielowi pomocy na takich płaszczyznach jak:

 • reprezentacja na pozasądowych płaszczyznach
 • reprezentacja w sprawie sądowej
 • reprezentacja w tracie postępowania egzekucyjnego
 • zabezpieczenie wierzytelności

Kancelaria i obsługa prawna firmy

klauzula prawnaGrupą osób, która często korzysta z pomocy prawnej są przedsiębiorcy, głównie z racji tego, że z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej wiąże się wiele przepisów i tak zwanych sytuacji trudnych ,a co za tym idzie współpraca na linii kancelaria-przedsiębiorstwo zwykle przybiera charakter obsługi prawnej. Co kryje się pod tym pojęciem? Jest to dość szerokie pojęcie, które w ogólnym rozumieniu odnosi się do usługi polegającej na zajmowaniu się sprawami klienta na rożnym poziomie. Co to w praktyce oznacza? Mianowicie to, że może być to wiele rożnych czynności, których rodzaj i zasięg sami indywidualni ustalamy. Co za tym idzie w ramy pojęcia opieka prawna mieszczą się takie czynności jak:

 • doradztwo z zakresu prawa
 • prowadzenie spraw w sądach i innych organach administracyjnych
 • przygotowywanie umów i wniosków, a także innych dokumentów prawnych
 • występowanie o koncesje, zezwolenia

Dokładny zakres współpracy oczywiście ustala się indywidualnie jednak są to te ogólne i najczęściej spotykane zakresy współpracy.

 


Przydatne informacje można również znaleźć na:

 • Prawnicy.szczecin.pl – strona internetowa kancelarii adwokackiej ze Szczecina
 • Serwisprawa.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom prawnym
 • GP Goldwin – strona internetowa grupy prawnej obsługującej ściąganie należności

Podsumowanie tematu

Kancelarie prawne wbrew temu co by się mogło nam wydawać świadczą bardzo wiele różnych usług, a co za tym idzie pomoc ich pracowników może się okazać przydatna w bardzo wielu przypadkach. Warto jednak pamiętać o tym by kancelarie z którą chcemy podjąć współpracę wybierać w sposób rozsądny i przemyślany.

Dodaj komentarz