Czy roboty ziemne muszą być kosztownym przedsięwzięciem?

Każda budowa musi rozpocząć się od robót ziemnych. Takie prace przygotowują teren pod inwestycję, jaką jest budowa. Prace ziemne mogą być wykonywane ręcznie lub przy pomoce specjalistycznego sprzętu.

Na czym polegają roboty ziemne?

roboty ziemneRoboty ziemną są etapem przygotowawczym budowy. Jedną z pierwszych prac ziemnych jest usunięcie warstwy humusu czyli urodzajnej ziemi. Urobek ten składuje się na terenie budowy lub wywozi poza nią. W Olsztynie znajduje się firma, która zajmuje się kompleksowo usuwaniem warstwy humusu oraz jej składowaniem, do ponownego użytku. Innym rodzajem prac ziemnych jest wyrównywanie terenu. Ten rodzaj prac można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to przerzucanie urobku z nasypów do wykopów, a kolejny to wyrównanie całego terenu spycharkami. Inne roboty ziemne to wykonywanie wykopów pod na przykład fundamenty, czy różnego rodzaju instalacje.

Jakie maszyny wykorzystuje się podczas prac ziemnych?

roboty ziemnePodczas wykonywania wielu prac ziemnych korzysta się ze specjalistycznych maszyn budowlanych. Do najbardziej popularnych można zaliczyć:

  • koparki,
  • koparko ładowarki,
  • spycharki,
  • samochody samowyładowcze.

Parce ziemne polegające na usunięciu humusu korzystają z takich maszyn jak koparka, która oddziela urobek, a następnie ładuje go na samochód samowyładowczy, zwany wywrotką, który wywozi daną ziemię urodzajna. Podczas wyrównywania terenu, bardziej podczas przerzucania urobku z nasypów do wykopów korzysta się z koparki lub koparko ładowarki. Po wykonaniu tych prac cały teren zostaje wyrównany przy pomocy spycharki. Podczas wykonywania wykopów zarówno pod fundamenty, jak i pod instalację wykorzystuje się mniejsze koparki lub wykopy wykonuje się ręcznie. Podczas każdych prac ziemnych bardzo ważnym aspektem jest transport materiałów sypkich, które powinno przewozić się w takie miejsce, gdzie nie będzie urobek przeszkadzał w dalszych pracach budowlanych.

Czy korzystanie z usług koparko ładowarką może się opłacać?

roboty ziemnePodczas wykonywania wielu prac ziemnych, taka maszyna budowlana jak koparko ładowarka jest nam bardzo potrzebna oraz pomocna. Jednak jeśli jesteśmy małą firmą, to inwestycja w taki sprzęt może zrujnować nasz budżet. Właśnie w takich przypadkach warto jest skorzystać z usługi koparko ładowarką. Kujawsko pomorskie jest województwem, gdzie znajdziemy dużą liczbę firm, które oferują takie usługi. Podczas korzystania z takiej usługi można także skorzystać z profesjonalnego operatora tej maszyny.

Przewóz sprzętu do prac ziemnych na budowę

transportKażda maszyna budowlana musi dotrzeć na teren budowy. Niektóre mają to możliwość, że dotrą same, a niektóre trzeba transportować przy pomocy innych pojazdów, szczególnie jest tak w przypadku maszyn na podwoziu gąsienicowym. Podczas transportu maszyn budowlanych korzysta się z ciężarówek z naczepami. Jeśli jakaś maszyna ma podwozie gumowe to można ją przewozić poprzez holowanie. Czasem także korzysta się z transportu HDS. Taka naczepa z podnośnikiem HDS jest bardzo przydatna podczas transportu mniejszych maszyn, jednakże ciężkich. Dzięki temu ramieniowi możliwe jest łatwe załadowanie oraz rozładunek danej maszyny na terenie budowy. Podczas transportowania każdej maszyny należy ją odpowiednio zabezpieczyć przy pomocy specjalnych pasów oraz haków. Poza tym taki transport posiada bardzo często pilotowanie.


Więcej informacji można znaleźć na:


Podsumowanie

Prace ziemne są bardzo istotna sprawę jeśli chodzi o budowę. Na tego typu robotach można zaoszczędzić i wykonywać je ręcznie, tylko w przypadku większych terenów budowy może to być nie opłacalne, a czasem, nawet nie realne do wykonania. Dlatego warto jest korzystać podczas robót ziemnych z maszyn budowlanych.