Rekuperacja jako nowoczesna technologia w domu

Budowa domu to spore przedsięwzięcie również finansowe. Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że utrzymanie takiego obiektu również generuje dość wysokie koszty. Weźmy na przykład pod uwagę ogrzewanie. W domach jednorodzinnych jest to zwykle największy wydatek. Nie tylko trzeba kupić węgiel lub drewno. Już podczas okresu grzewczego ciepło ucieka zarówno przez ściany, okna, dach czy drzwi albo system wentylacji i po prostu je tracimy.

 

Nie jest zaś możliwe zrezygnowanie z wentylowania pomieszczenia ponieważ świeże powietrze jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. W jaki więc sposób można sprawić, że rachunki za ogrzewanie będą mniejsze, zaś w domu dalej będzie można korzystać z czystego powietrza?

Rekuperacja i jej zalety

Rozwiązaniem jest system rekuperacji. Jest to nowoczesne rozwiązanie do domów, których mieszkańcy cenią nie tylko ekonomię, ale i ekologię. To wentylacja, która jest tak zbudowana, że zużyte powietrze jest odprowadzane z domu i dodatkowo podgrzewa to które do obiektu napływa. Głównym elementem sprzętu, jakim jest rekuperator, jest wymiennik ciepła. Co ciekawe, powietrze, które przez niego przepływa nie miesza się ze sobą. Mieszkańcy mogą się cieszyć zupełnie czystą atmosferą. Nagrzane powietrze jest rozprowadzane po domu za pomocą kanałów wentylacyjnych. Również kanały wentylacyjne pozwalają na usuwanie powietrza i dostarczanie go do środka.

Rekuperator – czy warto?

Na etapie budowy domu lub w momencie, kiedy zastanawiamy się jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, być może przychodzi nam do głowy pytanie, czy warto montować cały system rekuperacji w domu? Co prawda jest to inwestycja wymagająca nakładów pieniężnych, jednakże z całą pewnością się nam zwróci. By przyniosła nam ona pożądane oszczędności trzeba zadbać jednak o szczelność okien i drzwi oraz ocieplenie ścian. Przenikalność ciepła przez te elementy jest bowiem większa niż się nam wydaje. Na szczęście współcześnie buduje się domy energooszczędne i ekologiczne, gdzie system rekuperacji jest jakby jednym z głównych elementów. Montujemy wymiennik i kanały wentylacyjne.
Do tego typu prac należy zatrudnić fachowców, którzy zrobią to w sposób profesjonalny. W przypadku błędów nie uzyskamy skutków o które nam chodzi, czyli miłego ciepła w domu przy czystej atmosferze i niskich rachunkach za ogrzewanie. Najlepiej zakupić instancję razem z montażem w renomowanej firmie, która cieszy się zaufaniem klientów oraz ma doświadczenie w tego typy pracach. W wyborze rekuperacji zawsze kierujmy się jakością i wysokimi parametrami. Niska cena może wskazywać na to, że instalacja nie jest dobra jakościowo. Co jeszcze należy brać pod uwagę przy wyborze konkretnego systemu rekuperacji.
Oto ważne cechy:

  • poziom wytwarzanego hałasu
  • poziom odzysku ciepła
  • ilość zużywanego prądu
  • koszt eksploatacji.

Wszelkich rad i odpowiedzi na nasze pytania powinna nam udzielić firma zajmująca się dystrybucją i montażem tych urządzeń, jeżeli odpowiedzi fachowców nie zadowalają nas i nie są wyczerpujące, najlepiej poszukać innej firmy, której będzie można naprawdę zaufać. Czy naprawdę warto inwestować w rekuperację? Z pewnością tak, ze względu na jej liczne walory. Okazuje się, że na Zachodzie takie rozwiązania są już standardem, u nas zaś dopiero wchodzą. Niestety przeciętny obywatel nie ma wystarczającej wiedzy na temat rekuperacji. Nie zawsze wiem nawet, co to słowo oznacza, dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy w tym temacie i podnoszenie poziomu świadomości naszych rodaków.


 

Więcej informacji na:


 

Podsumowanie

Dzięki rekuperatorom nie tylko możemy cieszyć się ciepłem i czystym powietrzem zarazem, ale także unikamy rozwoju pleśni i gromadzenia się w domu wilgoci oraz możemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które tworzą się w kuchni czy toalecie. Odzyskiwanie ciepła to rozwiązanie, które będzie stawało się coraz bardziej popularne. Na jego temat można poczytać na forach internetowych poświęconych nowoczesnemu budownictwu, czy stronach www dedykowanych w pełni temu zagadnieniu. Tam poznamy o wiele więcej zalet rekuperacji.

Dodaj komentarz