Puszki hermetyczne i inne elementy instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna jest częścią sieci z niskim napięciem. Instalacja ta stanowi układ wszystkich przewodów w budynku. Taka instalacja składa się z wielu rożnych elementów, które mają różne zadanie i pełnią różne funkcje.

Projektowanie elektroniki – co warto wiedzieć?

obwody drukowanePrzed założeniem instalacji w domu, w pierwszej kolejności powinien takiej instalacji zostać stworzony projekt, gdzie umieścić trójfazową instalacje a gdzie jednofazowe. Projektowanie elektroniki warto jest zlecić fachowcom, którzy się znają na tym temacie. Nie tylko zaprojektują nam instalacje do domu, ale także całą elektronikę, dzięki której nasz dom stanie się inteligentny. Takie osoby, także stworzą obwody drukowe, do urządzeń instalacji elektrycznych, które będą na wyposażeniu naszego domu. Osoby takie także służą doradztwem w zakresie tworzonego projektu i rozważą każdy projekt indywidualnie. Oczywiście, takie osoby, gwarantują, że cały projekt instalacji będzie wykonany zgodnie z obowiązującymi normami, jak i zostaną uwzględnione wszystkie kwestie bezpieczeństwa.

Jeden z elementów instalacji – puszki hermetyczne

puszka hermetycznaJednym z elementów instalacji elektrycznej są puszki hermetyczne. Puszki te znajdują swoje zastosowanie szczególnie, tam gdzie wymagana jest ochrona względem instalacji zewnętrznej. Nas rynku istnieje duży wybór puszek, bo ponad sześćdziesiąt. Różnią się od siebie:

 • kształtem
 • wymiarami
 • budową
 • sposobem wprowadzania przewodów do puszki
 • wyposażeniem
 • kolorem

Puszki hermetyczne składają się z podstawy oraz z pokrycia puszki. Poza tym podstawa puszek hermetycznych natynkowych może występować w trzech wersjach. Pierwsza to z osłabieniami pod dławiki, druga bez osłabień, a trzecia posiada zamocowane elastyczne dławiki. To dzięki nim zapewniona jest przepustowość kabli. Pokrywa takiej puszki hermetycznej może mieć dwie wysokości. Opisane te dwa elementy są ze sobą złączone przy pomocy śrub. Śruby te są wykonane z materiału, który jest odporny na korozję, dzięki czemu takie połączenie jest trwałe. Także w domach można spotkać rozdzielnice metalowe podtynkowe. Zadaniem każdego rodzaju rozdzielnic jest łącznie przewodów. Tak ze takie rozdzielnice mają za zadanie sterowanie, pomiar oraz regulację. Także, co ważne zadaniem takiej rozdzielnic jest ochrona całej instalacji, między innymi przed przepięciami. Rozdzielnice mogą być:

 • tablicowe
 • skrzynkowe
 • szafowe

Większość takich rozdzielni wykonuje się z materiału, który jest trudno palny. Dlatego właśnie najczęściej spotkaną rozdzielnicą jest metalowa skrzynka.

Licznik energii elektrycznej – urządzenie pomiarowe instalacji

licznik energii elektryczneW domach, ale także innych budynkach, bardzo ważny jest licznik energii elektrycznej. Zadaniem tego urządzenia, jest pomiar ilości energii, która przepłynęła. Obliczenia licznika jest podstawą do rozliczenia się z dostawcą prądu. Oprócz licznika elektrycznego, także występują liczniki indukcyjne lub liczniki energii biernej. W licznikach indukcyjnym, porusza się aluminiowa blaszka, jest to możliwe dzięki dwóm cewek. W jednej z nich płynie prą proporcjonalny do natężenia, natomiast w drugiej proporcjonalny do napięcia. Natomiast w liczniku elektrycznym zamiast cewek znajduje się układ scalony, który mierzy, ile energii przepływa przez niego. Takie liczniki powinny mieć odpowiednią obudowę, w tym przypadku jak najlepiej sprawdzą się obudowy metalowe.


Inne strony związane z poruszanym tematem:

 • Inzynieria.com – portal internetowy poruszający zagadnienia związane z inżynierią
 • Pcbmax.pl – strona internetowa firmy wykonującej projektowanie elektroniki
 • Mors24.pl – hurtownia internetowa oferująca puszki hermetyczne zewnętrzne
 • E-jan.pl – sklep online oferujący rozdzielnice budowlane

Podsumowanie

Sieć instalacji elektrycznej składa się z wielu jej elementów. Dzięki nim działa ona bez żadnych komplikacji i sprawnie. Także bardzo ważny jest odpowiedni projekt takiej instalacji, aby się nie zdarzyło tak, że do niektórych urządzeń będzie docierało niewystarczające napięcie elektryczne.