Psi fryzjer – jak modnie ostrzyc psa

Strzyżenie psów ostatnio jest w modzie! Chociaż zawód psiego fryzjera jest znany od lat i wielu hodowców korzystało z pomocy specjalistów przed wystawami psów rasowych, to obecnie z usługi tej korzysta coraz więcej właścicieli nierasowych lub niewystawowych psów. Warto wiedzieć coś więcej o strzyżeniu psów, a także mieć świadomość tego jakie psie fryzury są ostatnio w modzie!

Pies strzyżony czy nie?

Istnieje kilka ras psów, które jeżeli będą wystawiane, nie powinny być strzyżone.

Takimi rasami są na przykład:

  • yorkshire terrier,
  • maltańczyk,
  • shih tzu

długa i zadbana sierść jest dla nich gwarancją otrzymania lepszych punktów na wystawie. Te niewielkich rozmiarów pieski są też bardzo chętnie wybieranymi pieskami domowymi, a ich właściciele nie myślą o wystawianiu psów, długa sierść staje się wtedy zbędna i często bardzo przeszkadza właścicielom i decydują się oni na strzyżenie. Także psy większych ras takich jak setery czy charty afgańskie mają naturalnie długą sierść i jest ona pożądana w trakcie wystawy, jednak poza tym nie sprawdza się zupełnie! Decyzja o obcięciu psa pozostaje, więc w kwestii właściciela i jeżeli ma on chęci zajmować się długą sierścią psa może zdecydować się na pozostawienie naturalnej fryzury. Ze względów higienicznych, jednak większość właścicieli woli ostrzyc psa.

 

papillon-274183_640Najmodniejsze psie fryzury

Wiele raz takich jak czarny terier rosyjski czy pudle miniaturowe i olbrzymie mają określony wzorzec, według którego powinny zostać ostrzyżone, a fryzura jest uwarunkowanych lepszym wyeksponowaniem wyglądu danego psa. Ale w warunkach domowych takie strzyżenia nie sprawdzają się, a odpowiednia pielęgnacja psów powinna być wygodna i łatwa nawet dla nieobeznanego w psiej modzie właściciela.
Psi fryzjer najczęściej proponuje właścicielom niedużych piesków łatwą w utrzymaniu fryzurę, która dodatkowo przez spory czas wygląda dobrze. Jest tak zwane strzyżenie na lwa – włosy na głowie i uszach psa zostają jedynie lekko wyrównane, za to tułów jest krótko obcięta. Czasami zostawia się dłuższą sierść na ogonie oraz łapkach. Takie obcięcie jest bezproblemowe, w razie potrzeby właściciel sam może wykąpać psa i nie straszne są nawet ulewnie i błotniste dni! W takim ścięciu włosy mogą być krótsze, potęgujące lwi efekt, albo trochę dłuższe.

 

dog-48490_640Z dużą dawką fantazji

Niektórzy właściciele psów chcą aby ich pupil wyróżniał się i przyciągał wzrok, a najłatwiej jest to osiągnąć ekstrawagancką fryzurą. Wielu z nich decyduje się też na farbowanie i upodobnia psa na przykład do lisa, zebry czy tygrysa! Takie fryzury budzą różne emocje, ale wykonane przez profesjonalistę i o ile nie przeszkadzają psiakowi, nie są niebezpieczne, a na pewno bardzo oryginalne i fantazyjne!

 

dog-601216_640Strzyż, nie gól!

Warto wspomnieć o tym, że pies musi być strzyżony, a nie ogolony do samej skóry! Czasami wydaje się, ze podczas upałów sierść jest dla psa jakąś przeszkodą. W rzeczywistości w gorące dni sierść pomaga psu izolować skórę od nagrzewania się, tak samo działa zimą, kiedy zatrzymuje ciepło blisko skóry. Niektóre psy szorstkowłose nie powinny natomiast być w ogóle strzyżone, a jedynie trymowane – dobry psi fryzjer potrafi wykonać takie zabieg profesjonalnie.

 


 

Więcej:

 


 

dog-454147_640Moda na psie fryzury na pewno za jakiś czas ulegnie zmianie. Podobnie jak w przypadku ludzkich uczesań trendy szybko się zmieniają i pojawiają się nowe rozwiązania. W przypadku psów najważniejszy jest, jednak ich komfort i jeżeli piesek czuje się dobrze w danej fryzurze to spokojnie można ją na nim wykonać!

Dodaj komentarz