Kiedy przydadzą się badania ultradźwiękowe?

Czasem podczas badania jakości konstrukcji czy jakiegoś obiektu należy wykonać szereg badań. Najczęściej te badania są nieniszczące. Dzięki takim badaniom, bez ingerencji w konsytuację wiemy w jakim jest ona stanie, i gdzie rozmieszczone są na przykład pręty zbrojeniowe.

Jak wygląda badanie ultradźwiękowe?

badanie ultradźwiękoweJednymi z takich badań są badania ultradźwiękowe. Polegają one na tym, że do konstrukcji lub obiektu emituje się fale ultradźwiękowe. Fale te, gdy napotkają jakąś przeszkodę, w postaci na przykład:

 • zbrojenie,
 • uszkodzenie,
 • zarysowanie,
 • pęknięcie

załamują się i tym samym zmieniają kierunek rozchodzenia się. Fale te maja powyżej dwudziestu kiloherców. Wszelkie zmiany, na któe natrafia fala, widoczne są na aparacie, a jest tak dzięki temu, że zmienia się:

 • faza,
 • widmo,
 • amplituda,
 • obwiednia.

Fale te są wprowadzane do badanego obiektu przy pomocy specjalnej głowicy, która składa się między innymi z przewodników. Podobnie wygląda badanie magnetyczne, jednak zamiast fal ultradźwiękowych, do konstrukcji emituje się fale magnetyczne. Wykorzystuje się w tej metodzie badań oddziaływanie jakie występuje pomiędzy cząsteczkami ferromagnetycznymi a siłami strumienia magnetycznego.

Jakie są metody badań ultradźwiękowych?

badanie ultradźwiękoweBadanie ultradźwiękowe obiektów można podzielić na trzy metody:

 • rezonansową,
 • echa,
 • przenikania.

Jeśli chodzi o metodę rezonansową, to opiera się ona na zjawisku odbijania się fal ultradźwiękowych od wad konstrukcyjnych. Podobnie jest w przypadku metody echa, jednak obraz rozchodzenia się w fal, po napotkaniu na przeszkodę wygląda inaczej. W metodzie echa fale obijane się oddzielają od siebie, natomiast w rezonansowej nakładają się na siebie. Metoda przenikania, nazywana jest również metoda cienia. W tym przypadku badania, inaczej jak było w wyżej wymienionych dwóch metodach może być przeprowadzone, jeśli ma się dostęp do dwóch stron konstrukcji. Dzięki tej metodzie można wykrywać wady, które znajdują się blisko powierzchni badanych.

Krzesła warsztatowe – jakie powinny być?

KrzesłaCzasem wymienione wżyje badania prowadzi się w laboratorium, które badana na przykład jak niszczy się konkretny element konstrukcyjny lub wytrzymałość materiałów budowlanych. Jeśli chodzi o laboratorium, to ważny jest w nich odpowiedni sprzęt do prowadzenia badań, jak i odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu pracownikom laboratorium będzie pracowało, co na pewno wpłynie na wydajność. Takimi elementami są na przykład krzesła warsztatowe. Takie krzesła są odpowiednio są skonstruowane, aby ułatwiać prace. Krzesła laboratoryjne wykonuje się ze specjalnego materiału, który jest odporny na różne czynniki, jakie mogą wystąpić w takim laboratorium, jak i na wiele żrących i szkodliwych substancji. Do tego takie krzesła są najczęściej wyposażone w kółeczka, dzięki czemu łatwiejsze jest poruszanie się po pracowni. Do tego posiadają regulowaną wysokość, co także jest praktyczną cechą.

Elektrozawory pneumatyczne – gdzie spotkamy?

Elektrozawory pneumatyczneW pracowniach czy w laboratorium można znaleźć wiele urządzeń, które ułatwiają pracę. Na pewno takim urządzeniem jest sprężarka powietrza. Zawory pneumatyczny w tym przypadku sterują kierunkiem przepływania sprężonego powietrza. Zawory sterujące w sprężarce można podzielić na:

 • rozdzielające,
 • odcinające,
 • szybkiego spustu,
 • zwrotne,
 • logiczne.

Do tego takie sprężarki wyposażone są w szybkozłączki pneumatyczne. Dzięki nim urządzenie te lepiej działała, a takie szybkozłączki montuje się razem z przewodami, co znacznie ułatwia dystrybucję sprężonego powietrza.


Więcej można przeczytać na:


Podsumowanie:

Dzięki różnym rodzajom badaniom, czy to niszczącym, czy nieniszczącym konstrukcję, dowiadujemy się czy nadal można użytkować dany obiekt. Poza tym również dzięki badaniom prowadzonym w laboratorium wiemy, jak pracuje dana konstrukcja, jak i jakiej jest wytrzymałości.