Projektowanie ciekawych wnętrz – kominki, bramy i nieruchomości

Dom jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu, to nasza prywatna oaza spokoju i miejsce, w którym mamy się czuć swobodnie i komfortowo. Warto więc zadbać, aby wnętrze naszego „małego królestwa” zapewniało wszelkie wygody. Na dobre samopoczucie domowników największy wpływ ma wystrój wnętrza, dlatego warto zadbać o wszystkie szczegóły i detale, które w połączeniu stworzą niepowtarzalny, indywidualny charakter przestrzeni w każdym pomieszczeniu.

Projektując wnętrze domu zawsze należy stawiać na indywidualizm, a nie na obowiązujące trendy. Biorąc pod uwagę modę, jedyny efekt jaki uzyskasz to wnętrze rodem z katalogu, które na pewno spodoba się Twoim sąsiadom i znajomym, ale niekoniecznie będziesz czuł się w nim dobrze, a przecież to właśnie powinno być priorytetem. Moda zmienia się z sezonu na sezon, jednak są pewne elementy wystroju, które zawsze będą „na czasie”. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

 

NA DŁUGIE ZIMOWE WIECZORY

Zima jest porą roku, kiedy najwięcej czasu spędzamy w domu. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i szara breja, która w obecnym klimacie powili zaczyna zastępować śnieg, sprawiają, że chęć do wieczornych spacerów wyraźnie maleje. W takiej sytuacji poziom endorfin najskuteczniej podnosi kieliszek czerwonego wina, wypity w towarzystwie drugiej połówki przy blasku ognia, żywiołowo trzaskającego w kominku. Tak, ten element wystroju wnętrza bez dwóch zdań ma największy wpływ na atmosferę pomieszczenia.

W dziedzinie projektowania kominków, na przestrzeni lat, dokonał się ogromny postęp. W dniu dzisiejszym nie jest to już jedynie gadżet, a w pełni funkcjonalny system grzewczy, który bez problemu ogrzeje cały dom – skutecznie, niedrogo i ekologicznie. Jak to możliwe? Spieszymy z wyjaśnieniem – obecne kominki mogą współpracować z systemem tzw. płaszcza wodnego. Oznacza to, że w procesie spalania nie jest ogrzewane powietrze, a woda, która doprowadzana jest do kaloryferów. Taki kominek pełni zatem funkcje kotła CO, zachowując wszystkie walory tradycyjnych kominków, czyli estetykę, ekonomię i ekologię – drewno jest paliwem znacznie mniej obciążającym środowisko niż węgiel i gaz, pozostaje też bardziej przyjazne dla naszego portfela.

Dużą popularnością cieszą się także kominki z systemem rozprowadzającym ciepłe powietrze. Prostsze warianty działają na zasadzie grawitacyjnej, nieco bardziej zaawansowane warianty wykorzystują system turbin, które dostarczają ogrzane masy powietrza do innych pomieszczeń.

Nieważne, na który wariant się zdecydujesz, w każdym przypadku kominek nada wnętrzu Twojego domu niepowtarzalny charakter.

GDY ŚNIEGI TOPNIEJĄ, ZBLIŻA SIĘ LATO

Warto zawczasu pomyśleć o elementach wystroju, z których ochoczo skorzystamy latem. Upały i palące słońce potrafią być bardzo dokuczliwe, na szczęście możemy wyposażyć nasz dom w elementy, które oprócz tego, że będą cieszyły oko, pomogą nam uchronić się przed wysokimi temperaturami.

Wiele osób rezygnuje z klimatyzacji, zwłaszcza gdy w domu przebywają małe dzieci. Jednak nie oznacza to, że trzeba zdać się na nieestetyczne i mało efektywne przenośne wiatraki. W przypadku gdy z różnych względów nie decydujemy się na montaż klimatyzatora, ulgę w upalną pogodę przyniesie żyrandol z wbudowanym wentylatorem. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałe efekty, a przy okazji wygląda niezwykle estetycznie.
Latem dużo czasu będziemy spędzać poza domem, nie można więc zapomnieć o aranżacji ogrodu. Warto będzie zadbać o zacienienie tarasu, a do tej funkcji idealnie nadają się pergole. Co to takiego? Nic innego, jak lekka, najczęściej drewniana kratownica, stanowiąca podporę dla roślin pnących. Pergola może też pełnić rolę stylowej alejki, prowadzącej od furtki lub bramy do samej posesji.

W ogrodzie nie może zabraknąć grilla, a najbardziej stylowym rozwiązaniem będzie grill murowany. Oferta supermarketów jest w tym przypadku bardzo bogata, jeżeli jednak mamy w sobie żyłkę złotej rączki, warto będzie spróbować samemu „wznieść” taką konstrukcję. Nie jest to czynność specjalnie skomplikowana, więc nawet początkujący majsterkowicz poradzi sobie z tym bez problemu.

 

SAMEMU CZY Z POMOCĄ FACHOWCA?

Największą satysfakcję przynosi samodzielne zaprojektowanie wnętrza i ogrodu, jednak nie każdy jest obdarzony zmysłem dekoratorskim. W takiej sytuacji warto będzie skorzystać z usług fachowca, najczęściej firmy, których przedmiotem działalności jest projektowanie domów, świadczą też usługi z zakresu projektowania i aranżacji wnętrz.

 


 

Hierarchia projektowania wnętrz:

  • plan wnętrza
  • materiał wykończeniowy
  • kolory
  • podłoga
  • dodatki stylistyczne

 


 

Porady dotyczące projektowania wnętrz:

 

19 myśli na “Projektowanie ciekawych wnętrz – kominki, bramy i nieruchomości

Dodaj komentarz