Projektowanie, budowanie i utrzymanie terenów zielonych w mieście i ogrodzie

Jakość powietrza, którym oddychamy w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, a mówiąc wprost jest fatalna. Nie dotyczy to jedynie wielkich aglomeracji miejskich, aczkolwiek szczególnie duże miasta cierpią z powodu sporego zanieczyszczenia powietrza. Natomiast, jak się okazuje, nawet uzdrowiska mają wiele dni w roku, kiedy zostają mocno przekroczone dopuszczalne normy szkodliwych związków w powietrzu, czego przykładem jest Rabka. Wydawać by się mogło, że w związku z tym wyjątkową opieką powinny zostać objęte tereny zielone, ale z tym różnie bywa.

Tereny zielone jako płuca miast

architektura miejskaRola zielonych obszarów w miastach jest ogromna. To są prawdziwe płuca miast. Im więcej zadbanej zieleni, tym jakość powietrza staje lepsza, a tym samym można liczyć na poprawę stanu zdrowotnego mieszkańców. Roślinność przecież w znaczny sposób ogranicza zanieczyszczenie powietrza.
Tereny zielone pozwalają na kontrolę wilgotności i temperatury. Zapewniają zacienienie i tym samym ograniczają gwałtowny wzrost temperatury w miesiącach letnich. Wiadomo, że mury miast niejako gromadzą ciepło i w centrum aglomeracji, w których brakuje zieleni zawsze jest kilka stopni więcej. Izolacyjne pasy zieleni również tłumią hałasy miejskie, stanowią barierę dla wiatru oraz niwelują nadmierne zapylenie i zakurzenie.

Funkcje społeczne i estetyczne zieleni

Ludzie lubią otaczać się zielenią, która daje wytchnienie i pozwala się zrelaksować po ciężkim dniu lub tygodniu pracy. Dlatego też, przy domkach jednorodzinnych lub szeregowcach widać tak wiele ogródków, a projektowanie ogrodów przydomowych staje się coraz bardziej pożądaną usługą.
Zieleń nadaje specyficzny oraz wyjątkowy charakter dzielnicom miast i dzięki temu przyciąga nowych mieszkańców. Nie jest tajemnicą, że ludzie wolą mieszkać w miejscach, gdzie widać dużo terenów zielonych, a nie w smętnych blokowiskach.
koszenie trawyOryginalna i zadbana architektura krajobrazu miejskiego z pewnością może łagodzić wszelkie niedogodności związane z życiem w dużych miastach, ale także staje się piękną wizytówką danego miejsca i wzbogaca całą kompozycję urbanistyczną. Miasta, w których dostrzega się społeczną i kulturową rolę obszarów zielonych postrzegane są jako przyjazne ludziom.
Projektowanie terenów zielonych powinno uwzględniać możliwości integracyjne społeczeństwa. Odpowiednio zadbane zieleńce, parki i skwery bywają miejscem rozrywki, spotkań i aktywności sportowej mieszkańców. Często są areną wydarzeń edukacyjnych, szczególnie dla dzieci oraz wydarzeń kulturalnych.

Poza zielenią komponowaną, bardzo istotną rolę pełnią także drobne elementy roślinne, jak:

  • kwietniki,
  • trawniki,
  • krzewy,
  • kompozycje kwiatowe,
  • drzewa.

To one ożywiają miejsca, takie jak chodniki czy utwardzone place, w których brakuje przestrzeni do większych inwestycji, typu parki czy skwery. Architektura krajobrazu miejskiego wprowadza swoisty ład przestrzenny i umiejętnie kształtuje układ całego miasta, które staje się przytulniejsze i przyjaźniejsze zarówno dla jego mieszkańców, jak i turystów. Odpowiednia pielęgnacja zieleni miejskiej z pewnością zwiększa też prestiż danego miasta i daje dobre referencje jego włodarzom.
Ważne jest, aby do gotowego projektu ogrodu zatrudnić specjalistyczną firmę, która zapewni usługi ogrodowe na najwyższym poziomie. Nie chodzi nawet o same roboty ziemne czy układanie kostki brukowej, choć to też jest ważne w pierwszej fazie prac, ale również późniejsze dbanie o teren zielony. Trzeba pamiętać, że o ogród trzeba dbać cały czas. Należy dowozić ziemią ogrodową, kosić trawy, przycinać drzewka i wykonywać wiele innych prac ogrodowych.

Zieleń przy firmach i domach

ogródek firmowyProjektowanie terenów zielonych nie ogranicza się zresztą do miejsc ogólnie dostępnych. Stylowe aranżacje zieleni przy firmach lub przedsiębiorstwach mają ogromny wpływ na postrzeganie danej firmy przez klientów i petentów. Niewątpliwie bardzo pozytywnie wpływa na wizerunek konkretnej placówki.
Tak, jak odpowiednio zadbana zieleń miejska świadczy o poziomie świadomości oraz gospodarności władz miasta, tak ładnie urządzone ogródki przy domach jednorodzinnych czy szeregowych stają się piękną wizytówką ich mieszkańców. Nowoczesne projektowanie ogrodów przydomowych uwzględnia także zmienne tendencje. Jeszcze kilkanaście lat temu ogródki były wykorzystywane przede wszystkim jako miejsce do upraw roślin. Obecnie ogrody głównie pełnią funkcje wypoczynkowe.


 

Informacje pochodzą z:


 

Owszem, utrzymanie zieleni kosztuje. Jednak osoby decyzyjne powinny też zrozumieć, że chociaż tereny zielone nie dają bezpośrednich zysków, to warto pomyśleć także zyskach niewymiernych, jak zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców miasta. Nie można terenów zielonych przeznaczać pod nowe inwestycje budowlane. Wydaje się, że już czas, aby pomyśleć o rozszerzaniu miejsc zielonych w miastach, aby kolejne pokolenia nie podusiły się w szarych murach.

Dodaj komentarz