Pranie dywanów i inne sposoby na odświeżenie mieszkania przed wiosną

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Powoli należy pochować zimową odzież i posprzątać dom przed nowym sezonem. Wiele osób wraz z przyjściem cieplejszych dni decyduje się na zmianę w sowim otoczeniu. Jedni zmieniają fryzurę inni garderobę, a jaszcze inni wystrój mieszkania.

Gruntowne porządki – pranie dywanów

pranie dywanówKażda gospodyni wie, że przed przyjściem wiosny trzeba wygonić z mieszkania zimę. W tym celu od wieku gospodynie sprzątają, przeorganizowują i dekorują przestrzeń wokół siebie. Jednak współczesne panie domu często nie mają tyle czasu, aby skrupulatnie wykonać wszystkie czynności. Żeby proces sprzątania przebiegał sprawnie potrzebna jest dobra organizacja własnej pracy. Nie warto zaczynać prac przed określeniem zadań. Do podstawowych czynności, które należy wykonać niemal w każdym domu należą:

  • mycie okien,
  • sprzątanie w szafach,
  • wycieranie ozdób,
  • pranie firan,
  • pastowanie podłóg,
  • pranie dywanów,
  • czyszczenie tapicerki

Nie warto na wszystkie zadania rzucać się chaotycznie. Plan powinien zawierać etapy pracy. Przede wszystkim sprzątać powinno się pomieszczeniami. Jest niemal pewne, że jednego dnia nie da się wszystkiego posprzątać, dlatego aby nie robić zbędnego bałaganu we wszystkich pomieszczeniach należy sprzątać je po kolei. Każde pomieszczenie ma inne przeznaczenie, dlatego w inny sposób się je sprząta. Do sprzątania można oczywiście zatrudnić profesjonalne przedsiębiorstwo. Jednak należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Jeśli jednak zamierza się sprzątać samemu należy dobrze zorganizować cały proces.

Organizacja czyszczenia tapicerki

czyszczona tapicerkaPorządki, niezależnie od pomieszczenia, należy zacząć od umycia okien. Najpierw zdejmuje się firany, które trzeba wyprać. Tego typu materiały koniecznie należy nastawić na delikatny program w urządzeniu. Współczesne pralki często są już wyposażone w specjalnie do tego przeznaczony program. Technik mycia okien jest wiele. Można je umyć za pomocą chemicznych środków dostępnych w supermarketach, albo bardziej ekologicznymi środkami. Do środków wykorzystywanych od pokoleń należy łatwo dostępny ocet. Ocet w tym wypadku sprawdza się znakomicie. Usuwa on z okien tłuszcz i nadaje ładny połysk. Aby przygotować miksturę należy zmieszać wodę z octem w proporcji 9:1. Przygotowany roztwór następnie należy przelać do spryskiwacza, takiego samego jak używa się do kwiatów. Okno można myć za pomocą jednorazowych ręczników, a polerować zgniecioną gazetą. Mycie okna zaczyna się od dokładnego umycia ramy. Można to zrobić wodą z płynem do mycia naczyń przy użyciu zwykłej ścierki. Pamiętać należy jednak o częstym jej płukaniu, aby zapobiec zaciekom. Kolejnym etapem sprzątania powinno być zrobienie porządku w szafkach. W tym celu wyjąć należy całą ich zawartość, wytrzeć wnętrze, a następnie ponownie ułożyć rzeczy. Na tym etapie powinna również odbyć się ostra selekcja rzeczy. W tym temacie należy być bardzo bezwzględnym. Nadmiar niepotrzebnych przedmiotów generuje nieporządek. Kolejne etapy to umycie wszystkich przedmiotów, które stoją na zewnątrz oraz ułożenie ich w schludny sposób. Ostatnim krokiem jest sprzątanie podłóg. W tym celu należy uprać wykładzinę lub ją odkurzyć oraz wypastować podłogę pod nią znajdującą się. Organizując prace według tego schematu, sprzątanie powinno pójść gładko.

Odświeżenie wyglądu pomieszczenia – fototapety na ścianę

wzór na fototapetę do kuchniNiektórzy jednak podczas wiosennych porządków pragną nieco bardziej odświeżyć wygląd mieszkania po zimie. Dokonać można tego na wiele sposobów. Podstawowym pomysłem jest zmiana drobnych elementów dekoracyjnych. Dla przykładu można wystawić kilka figurek wielkanocnych. Jeszcze jednym pomysłem może być wymiana zasłon. Jaśniejsze w bardziej kolorowych barwach nadadzą pomieszczeniu lekkości. Pomocne mogą okazać się również barwne pokrowce na poduszki oraz narzuty. Nieco bardziej drastyczne może być odświeżenie ścian. Obecnie nie trzeba już malować całych pomieszczeń, aby całkowicie zmienić ich wygląd. Na rynku dostępne są już fototapety do sypialnie i innych pomieszczeń, które w łatwy sposób całkowicie zmieniają wygląd domu. Obecna technologia pozwala nawet na kupno fototapety do kuchni czy też łazienki. Są one odporne na zabrudzenia i wodę. W taki sposób niewielkim kosztem każdy może całkowicie odmienić wygląd własnego domu. Jak udowadniają badania przestrzeń, w której człowiek przebywa ma znaczący wpływ na samopoczucie. Dlatego zawsze na wiosnę robi się porządki. Jest to sposób na przeorganizowanie przestrzeni na nową porę roku.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • Art.widi.pl – sklep internetowy oferujący fototapety do kuchni i do sypialni
  • E-proficlean.pl – strona internetowa firmy z Warszawy wykonującej czyszczenie tapicerki
  • Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz

Podsumowanie

Przygotowanie domu na nadchodząca wiosnę to zadanie, które wymaga sporo pracy. Jednak jest ono niezwykle ważne. W taki sposób zarówno domownicy jak i pomieszczenie przechodzi z trybu zimowego na wiosenny. Żeby przeprowadzić ten proces sprawnie, niezbędne jest opracowanie planu, dzięki któremu sprzątanie nie będzie przebiegać w chaotyczny sposób.