Praktyczne nawadnianie ogrodu

Niezależnie od tego czy dysponujemy wielkim ogrodem, czy też ogródkiem przydomowych o małej powierzchni, a może prywatnym ogródkiem warzywnym, w którym uprawiamy ulubione gatunki, konieczne jest dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody. Opady atmosferyczne nie zaspokoją potrzeb naszego ogrodu, podlewanie jest zatem koniecznością.

Wygodna instalacja nawadniająca

kropelkowe systemy nawadnianiaTradycyjne podlewanie wężem ogrodowym, choć w dalszym ciągu często praktykowane, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Po pierwsze, zajmuje zbyt dużo czasu, tym więcej, im większy ogród. Po drugie, zazwyczaj mamy tendencję do przelewania, choć roślinom zbytnio to nie zaszkodzi, z pewnością zaszkodzi naszemu portfelowi. Warto również wspomnieć, że niektóre rośliny nie tolerują podlewania „od góry” czyli zraszania. Zaczynają chorować, na liściach pojawia się pleśń, bądź poparzenia słoneczne. Takim roślinom podaje się wodę wprost do ich korzeni, tak aby cała nadziemna część rośliny pozostała sucha. Najwygodniejszym, a jednocześnie najkorzystniejszym dla rośliny rozwiązaniem są wtedy kropelkowe systemy nawadniania. Taka instalacja zbudowana jest z rozłożonych na ziemi, lub delikatnie w nią wkopanych rurek z końcówkami kroplującymi. Końcówki te rozmieszczone są w jednakowych odległościach od siebie na całej długości rurki. Kropelkowe systemy nawadniania są w zasadzie niewidoczne dla oka, zapewniają natomiast roślinom stały poziom wilgotności gleby, niezależnie od pogody. Nawadnianie kropelkowe można połączyć z przewodami zraszającymi, które rozkładamy na przykład na trawnikach. Cały system nawadniający można wygodnie rozplanować już w trakcie projektowania ogrodu.

Instalacja nawadniająca do ogrodu to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie tam, gdzie teren jest duży, a podlewanie go czasochłonne. Zainstalowanie dodatkowo programatora pozwoli nam zupełnie zapomnieć o konieczności podlewania, które będzie odbywało się bez naszej aktywności.