Pozyskanie ciepłej wody użytkowej za pomocą pompy

 

Wraz ze wzrostem cen za zużycie mediów coraz więcej osób zastanawia się nad inwestycjami związanymi z alternatywnymi źródłami energii. Przykładem mogą być tutaj chociażby odnawialne źródła energii, które pozwalają wytworzyć energię elektryczną, cieplną czy ciepłą wodę. Właśnie ciepła woda użytkowa jest obecnie bardzo popularnym zagadnieniem, które może być zrealizowane przy użyciu wcześniej wspomnianych odnawialnych źródeł.

Ciepło i sposoby jego wytworzenia

pompa ciepła do cwuDo podgrzania wody często stosowane są kolektory słoneczne, które mogą być ułożone na dachu lub na specjalnych stelażach. Zapewniają one podgrzanie wody. Ich działanie jest jednak w dużej mierze zależne od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dużo bardziej stabilnym rozwiązaniem jest pompa ciepła do cwu, która zapewnia odpowiednią ilość ciepła bez względu na panujące warunki. Warto jednak zauważyć, że również w tym przypadku rozwiązanie to nie jest w stanie pokryć w stu procentach zapotrzebowania gospodarstwa domowego na ciepłą wodę. Bardzo często pompy ciepła stosuje się w układach hybrydowych wraz z wcześniej wspomnianymi kolektorami słonecznymi. W ten sposób w łatwy sposób w pogodne dni można zaspokoić potrzeby na ciepłą wodę użytkową kilkuosobowej rodziny. Oprócz tego w instalacjach pomp ciepła wykorzystywane są tak zwane zbiorniki buforowe, gdzie znajduje się podgrzana woda.

W zbiornikach tych montowane są również specjalne grzałki elektryczne, które umożliwiają podgrzanie wody do zadanej temperatury. W ten sposób użytkownik końcowy może pobrać wodę o temperaturze jakiej potrzebuje. Tego typu instalacje są bardzo ekonomiczne ponieważ jedyna energia potrzebna do ich funkcjonowania to ta pobrana przez grzałkę oraz zasilająca chociażby sprężarkę pompy i układy sterowania. Cała instalacja przynosi jednak wymierne korzyści w perspektywie czasu.