Pompy ciepła i inne sposoby na energię cieplną w domu

Energia cieplna w domu, szczególnie w chłodniejsze dni jest bardzo ważnym aspektem. Dlatego budując dom należy zaplanować to, w jaki sposób będzie się ogrzewało swój dom, czy będą to sposób tradycyjne, czy też bardziej energooszczędne.

Sposób energooszczędny – pompa ciepła

pompa ciepła w domuJednym z rodzaju systemów energooszczędnych jest pompa ciepła. W Bydgoszczy istnieje wiele firm, które zajmują się montażem właśnie takich instalacji. Pompy ciepła mogą być:

  • gruntowe
  • powietrzne
  • wodne

To jaka będzie pompa ciepła, zależy od tego z jakiego źródła pobierają one energię cieplną. Najpopularniejsze są gruntowe pompy ciepła, które jak sama nazwa wskazuje czerpią energię cieplną z gruntu. Ten rodzaj pompy cieplnej można podzielić na dwa podrodzaje czyli na gruntowe pionowe pompy ciepła oraz na poziomie gruntowe pompy ciepła. To jaki rodzaj będzie takiej pompy zależy od rodzaju instalacji, które będzie zamontowana. Pionowe instalacje są wykonywane przy pomocy maszyn ciężkich, które wykonują odwierty pod instalacje. Głębokość nie ma znaczenia, bardziej liczy się powierzchnia chłonna. Pozioma instalacją natomiast zakopuje się poniżej poziomu przemarzania gruntu. Aby można było zainstalować ten rodzaj pompy należy mieć wystarczająca ilość miejsca na poziomą instalację. Jeśli mowa o energooszczędnych rozwiązaniach do pozyskiwania ciepła w domu, to nie można nie wypomnieć o kolektorach słonecznych, które ciepło wytwarzają z promieniowania słonczego. Jednak tą energię obecnie najczęściej wykorzystuje się do nagrzewania wody, do tego baterie słoneczne są panelami, które zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną.

Centralne ogrzewanie i grzejniki faviera

grzejnik favieraOczywiście najbardziej znanym sposobem na ogrzewanie domu jest centralne ogrzewanie. Głównym elementem tego systemu jest kocioł, to on wytwarza ciepło przy pomocy paliwa, im najczęściej jest węgiel. Z kotłem połączony jest cały system ogrzewania, który wypełnia czynnik – ciecz. Ten czynnik nagrzewa się i rozpoczyna przemieszczanie się, aż w końcu dociera się odbiornika – grzejnika. Przykładowo grzejniki faviera jest konstrukcji żebrowanej, to dana ciecz przekazuje ciepło na elementy grzejnika, które następnie ogrzewają powietrze, które rozpoczyna cyrkulację. Gdy ciecz w instalacji się ochłodzi, to wraca ona z powrotem do kotła, gdzie cały cykl rozpoczyna się od nowa. Także instalację centralnego ogrzewania można wykorzystywać do nagrzewania wody, służą do tego zbiorniki ze stali nierdzewnej. Wykorzystuje ona spiralną metodę ogrzewania wody, przez co woda nagrzewa się szybko.

Klimatyzacja, która nagrzewa?

montaż klimatyzacjiMontaż klimatyzacji w domu staje się coraz bardziej popularny. W domach można zamontować dwa rodzaje klimatyzacji, czy klimatyzacje na stałe oraz urządzenia przenośne. Klimatyzatory przenośne chłodzą pomieszczenie, gdzie akurat znajduje się dany klimatyzator, ale jednak w każdej chwili można go przestawić. Bardziej popularną opcja jest klimatyzator montowany na stałe. Składają się one z dwóch urządzeń, jeden znajduje się na zewnątrz, a jeden wewnątrz. Klimatyzacja z Warszawy, którą montuje serwis klimatyzacji z tego miasta ma opcję oprócz chłodzenia także opcję ogrzewania pomieszczenia. Jednak powietrze jest ogrzewane tylko tam, gdzie znajduje się klimatyzator, tak więc sama klimatyzacja nie nadaje się do ogrzewania całego mieszkania lub domu.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
  • Rossasklep.pl – sklep internetowy oferujący baterie słoneczne i panele solarne
  • Bepis.pl – strona internetowa producenta zbiorników ciśnieniowych
  • Klimaconnect.pl – strona internetowa firmy zapewniającej serwis chłodniczy w Warszawie

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. Mogą to być tradycyjne sposoby, ale i bardziej nowoczesne, a tym samym energooszczędne. W przypadku tego drugiego sposobu, na pewno uda się zaoszczędzi na rachunkach za ogrzewanie.