Polowanie czy wędkowanie – wady i zalety

Mężczyźni od zawsze mieli przyjemności i rozrywki zarezerwowane wyłącznie dla nich. Wśród nich można wymienić polowanie czy wędkowanie. Co jednak jest ciekawsze? Zwolenników jednego i drugiego hobby nie brakuje. Co jednak z osobami, które wahają się pomiędzy rozpoczęciem polowań lub wędkowania? Jedna i druga rozrywka ma niewątpliwie swoja wady i zalety, a to która okaże się dla nas lepsza w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych predyspozycji.

Wędkarstwo w Polsce – sprzęt wędkarski, wędki Okuma, przynęty Mikado

Czym jest samo wędkarstwo to chyba każdy wie, ale w ramach przypomnienia, jest to czynność – sport, hobby – polegająca na łowieniu ryb na wędkę. Wędkowanie to dość ogólna nazwa dla czynności łowienia ryb, ponieważ w obrębie tego co nazywamy wędkarstwem można wyróżnić sześć jego rodzajów:

  • wędkarstwo morskie
  • wędkarstwo muchowe
  • wędkarstwo podlodowe
  • wędkarstwo spinningowe
  • wędkarstwo spławikowo-gruntowe
  • trolling

okumaJuż samo to pokazuje, że wędkarstwo to nie tylko nudne siedzenie z wędką na pomoście, choć i to dla niektórych ma swój urok, ale ma do zaoferowania znacznie więcej. Pozwala każdemu znaleźć coś ciekawego dla siebie, w zależności od tego, czy wolimy spędzać czas bardziej czynnie czy biernie czekając spokojnie na swoją zdobycz. Co jednak nas by nie interesowało ważny w przypadku tego rodzaju hobby, jest sprzęt jakim się posługujemy, w dużej mierze to on właśnie przekłada się na nasze zadowolenie z tego rodzaju wypoczynku. Dobór właściwej wędki, właściwej nie tylko pod względem dostosowania jej do odpowiedniego rodzaju połowu, ale także pod względem odpowiedniej firmy, cechującej się solidnością i niezawodnością, przy wędkowaniu jest kluczowy. Drugim istotnym elementem, a niektórzy powiedzą, że najważniejszym, jest dobór odpowiedniej przynęty. Zadanie wcale nie tak proste, jakby się mogło zdawać. Musimy tu bowiem określić jaki rodzaj ryb chcemy łowić, jaką metodą, a już nawet gdy to określimy to wybór dalej nie będzie prosty. Bo można łowić zarówno na przynęty żywe, które można albo zakupić w sklepach wędkarskich, albo samemu sobie znaleźć, na żywca czyli małe rybki lub na sztuczne przynęty, których również jest bardzo wiele do kupienia. Wiele osób decyduje się na połów na sztuczną przynętę raz, że jest ona mniej kłopotliwa, dwa że nie każdy lubi dotykać różnego rodzaju glizd. Jakość takich przynęt jest bardzo istotna, to w jaki sposób one zostały wykonane i z jakich materiałów, przekłada się na ich łowność a co za tym idzie i na nasze zadowolenie.

Wędkarstwo łatwo dostępnym hobby – sklepy wędkarskie

sklep wędkarskiNiewątpliwą zaletą wędkarstwa jest to, że w naszym kraju wędkować może niemal każdy, wystarczy mieć licencje i można już zaznawać przyjemności jaką daje wędkowanie. Dodatkowo zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt potrzebny do uprawiania tego rodzaju sportu nie stanowi obecnie najmilejszego problemu. W Polsce funkcjonuje wiele sklepów wędkarskich posiadających w swojej ofercie wszelkiego rodzaju sprzęty i akcesoria znanych i renomowanych firm potrzebne każdemu wędkarzowi. Zakup wędki, kołowrotka, przynęty i zanęty nie zajmuje wiele czasu, podobnie jak i znalezienie interesującego nas towaru. Dodatkowo jeśli dopiero rozpoczynamy swoja przygodę z wędkowaniem możemy liczyć na rady sprzedawcy, który pomoże dobrać nam odpowiedni sprzęt. A wówczas już możemy zasiąść na łódce lub pomoście i spokojnie sobie łowić ryby.

Piękna zdobycz – jagd in Polen – polowania w Polsce

jagd in polenPolowanie to hobby przeznaczone dla zdecydowanie węższego kręgu i wcale nie dlatego, że dostęp do tego rodzaju sportu zarezerwowany jest tylko dla nielicznych. Wręcz przeciwnie, w Polsce funkcjonuje wiele sklepów myśliwskich i biur zajmujących się organizowaniem polowań dla rodaków jak i obcokrajowców. A przyznać trzeba, że ich oferta jest bardzo bogata, bo zapolować można, na różnego rodzaju ptactwo, rogaciznę i nierogaciznę a także i na grubego zwierza. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że nie zawsze i nie na wszystko można polować. Dajmy na to, że na tryki muflona w Polsce można polować od 1 października do końca lutego, a na byki daniela od 1 października do końca stycznia. Jeśli więc interesuje nas konkretna zdobycz, to na przyjemność zapolowania na nią czasami może przyjść nam poczekać. Skoro dostęp do tego rodzaju sportu jest taki łatwy, to czemu jest to przyjemność dla zdecydowanie węższego kręgu? Raz, że ten rodzaj sportu jest raczej dla osób lubiących wyższy poziom adrenaliny, zwłaszcza jeśli chodzi o polowanie na grubego zwierza, dwa, że nie każdy będzie zwyczajnie w świecie w stanie strzelić do bezbronnego jelonka.


Źródła


Podsumowanie

To na co się decydujemy i co uważamy za lepszą rozrywkę, polowanie czy wędkowanie, zależy tylko i wyłącznie od nas. Od naszych przekonań, predyspozycji i usposobienia. Osoby ceniące sobie cisze i spokój zdecydowanie bardziej docenią uroku wędkarstwa, natomiast osoby bardziej dynamiczne lubiące przygody zasmakują zapewne w polowaniach.

Dodaj komentarz