Place zabaw i inne atrakcje dla dzieci

Spędzanie czasu wolnego z dziećmi na świeżym powietrzu to niezwykle ważna czynność. Wielu rodziców nie docenia tego faktu i pozwala swoim pociechom spędzać czas przed ekranem telewizora czy komputera. Jednak zabawa z rówieśnikami może mieć znaczący wpływ na rozwój dziecka. Jak zachęci dzieci do wyjścia z domy i wspólnej zabawy? Przede wszystkim ważna jest sama organizacja czasu.

Półkolonie jako alternatywna forma spędzania czasu

półkolonie dla dzieci i młodzieżyDobrym rozwiązaniem tego problemu mogą być organizowane w wielu miejscowościach półkolonie. Półkolonie są to zajęcia organizowane w mieście zamieszkania dziecka. Dziecko przebywa na nich tylko przez parę godzin dziennie. Mniej więcej tak samo jak w szkole czy przedszkolu. Idea jest bardzo słuszna, ponieważ wielu rodziców nie wie, jak zapewnić opiekę dziecku podczas ferii. Mało kto może sobie pozwolić na częste urlopy w pracy. Nie jest to nauka jak w szkole lecz aktywne spędzanie ferii. W ramach takich zajęć opiekunowie oferują wiele atrakcji takich jak:

 • tenis
 • wyjście do teatru
 • wyjście do muzeum
 • zajęcia artystyczne
 • basen
 • kino
 • kursy plastyczne
 • zajęcia muzyczne

Możliwości są niemalże nieograniczone. Wszystko zależy od wyobraźni opiekunów. Warto więc przed decyzją przeczytać plan takich półkolonii. Ofert jest zazwyczaj bardzo dużo. Szczególnie w większych miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław. Można dopasować zajęcia do zainteresowań dziecka. Dzięki czemu będzie ono rozwijać swoje pasje podczas zabawy.

Wyjścia na place zabaw

plac zabaw dla dzieciWarto jednak zadbać o wspólną zabawę z dzieckiem. Ciągłe posyłanie go na różne zajęcia, kończy się tym że zatraca się więź pomiędzy rodziną. Dobrym pomysłem jest więc wyjście raz na jakiś czas wspólnie na plac zabaw. Ważne by w takim wypadku nie siedzieć tylko bezczynnie na ławce, ale także uczestniczyć aktywnie w zabawie. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba przejmować się bezpieczeństwem w takich miejscach. Na każdy plac zabaw producent musi posiadać odpowiednie atesty. Czas spędzony na wspólnej zabawie nie tylko buduje więź, ale także wyrabia w dziecku dobre nawyki spędzania czasu wolnego. Co w dzisiejszych czasach otyłych dzieci jest bardzo cenne.

Automaty z zabawkami jako mała forma przekupstwa

automaty do sprzedaży zabawekJednak nie zawsze jest tak, że dziecko chętnie zgadza się na atrakcje na świeżym powietrzu. Jak wtedy je zachęcić do współpracy? Dobrym sposobem może być zaproponowanie od czasu do czasu drobnej atrakcji. Mogą to być automaty sprzedające zabawki, lody czy też karuzela. Możliwości jest wiele. Jednak nie warto nadużywać tego środka. Jeśli przyzwyczaimy dziecko do dostawania nagród za wyjście z domu to będzie ich oczekiwał za każdym razem. Taką sztuczkę lepiej stosować sporadycznie, kiedy dziecko od nas tego nie wymaga. Automaty z zabawkami są tutaj dobrym pomysłem, ponieważ dziecko zyskując kauczuk może od razu się niem pobawić na świeżym powietrzu. W taki sposób zostaje zapewniona dodatkowa atrakcja dla malucha.

 


Inne źródła wiedzy w zakresie analizowanych zagadnień:

 • Ringpol.pl – strona internetowa firmy tworzącej siłownie zewnętrzne i place zabaw
 • Dippen24.pl – sklep internetowy oferujący automaty do sprzedaży zabawek
 • Proteniskrakow.pl – strona internetowa firmy z Krakowa organizującej półkolonie i obozy tenisowe
 • Egodziecka.pl – portal internetowy skierowany do rodziców

Podsumowanie

Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to ważny element rodzinnego życia. Nie warto o nim zapominać, gdyż takie wspólne chwile budują wiele wspomnień. Jednak głównym ich celem jest zaszczepienie w dziecku pozytywnych zachowań takich jak aktywność fizyczna, która jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka.