Oświetlenie led na podjeździe do garażu

Dobrze oświetlony podjazd do garażu to komfort i duża wygoda szczególnie podczas wieczornych powrotów do domu. Oprawa oświetleniowa przede wszystkim powinna zapewniać większe bezpieczeństwo, czyli umożliwiać łatwe podjechanie samochodem pod garaż, wygodne otworzenie bramy garażowej, parkowanie samochodu oraz bezpieczny powrót do domu.

Jak oświetlić podjazd do garażu?

lampy zewnętrznePodjazd do garażu można oświetlić na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem będą słupki ogrodowe, które pozwalają na dokładne wyznaczenie przestrzeni podjazdu. Światło takich lamp zewnętrznych jest subtelne, dlatego nie oślepia kierowcy. Ponieważ to urządzenia przeznaczone do użytku zewnętrznego charakteryzuje się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym bardzo łatwo dopasować je do otoczenia i architektury – występują w szerokim zakresie barw oraz form. Niestety bardzo łatwo je uszkodzić.

podjazd z kostkiDrugim popularnym rozwiązaniem oświetlenia podjazdu są oprawy wpuszczane w podłoże. To ciekawe sposób nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale także na estetykę. Podjazd podświetlony od dołu wygląda niezwykle efektownie. Oprawy najazdowe są wodoszczelne oraz wytrzymałe na obciążenia, wykonuje się je ze stali nierdzewnej. W oprawach najazdowych można zastosować zarówno tradycyjne halogenami, jak i nowoczesne żarówki typu LED. Decydując się na taki rodzaj oświetlenia trzeba pamiętać, aby zwrócić uwagę na klasę szczelności ze względu na to, że jest narażone na działanie wód opadowych. Trzecim rodzajem oświetlenia drogi do garażu są oprawy naścienne. Sposób ich montażu jest podobny jak w przypadku opraw najazdowych – tyle, że prace wykonuje się nie w gruncie, a w murze. W ten sposób zainstalowane oświetlenie nie tylko wytyczy bezpieczną drogę do garażu, ale doskonale podkreśli elewacje i otoczenie domu.

Zbierając wszystkie możliwości oświetlenia naszego podjazdu, możemy wymienić następujące:

  • oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruch
  • oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu
  • słupki ledowe na baterie słoneczne
  • stała oświetlenie zewnętrze z zasilaniem z sieci
  • oprawy najazdowe led
  • kostka led

Jak sprawdza się kostka LED, a jak alternatywne rozwiązania lamp zewnętrznych?

oświetlenie podjazdu LED

Niezawodne będzie oświetlenie LED – mimo, że na polskim rynku pojawiło się stosunkowo niedawno, jego popularność ciągle rośnie. Diody LED są przede wszystkim energooszczędne, ich sprawność wynosi 80-95%, tymczasem sprawność zwykłej żarówki to tylko 5-10%. Czas pracy diody LED to około 50000 godzin, czyli 25 razy więcej od zwykłej żarówki i 10 razy dłużej od żarówki halogenowej. Ponieważ diody LED nie posiadają szklanych elementów, są odporne na uderzenia oraz wstrząsy. Do ich zalet bez wątpienia można zaliczyć również to, że emitują niewielkie ilości ciepła, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do oświetlania obiektów czułych na promieniowanie cieplne, w których musi być zachowana odpowiednia temperatura.

Zalety oświetlenia ledowego

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek Ledy po okresie przydatności zaczynają coraz słabiej świecić, aż w końcu zgasną. Nie migają tak jak świetlówki, po prostu stopniowo tracą jasność. Ważnym aspektem jest również ich ekologiczność, otóż w odróżnieniu od innych źródeł światła nie posiadają rtęci oraz innych metali, które niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne. Są zatem bardziej ekologiczne, a przy tym bardzo trwałe. Nie bez przyczyny każdy producent oświetlenia LED zaznacza, że są to żarówki długowieczne. Niestety są dosyć drogie, chociaż dzięki nim w perspektywie czasu można sporo zaoszczędzić.


Źródła:


 

Podsumowanie

W technologii LED możliwe jest osiągnięcie każdego koloru, dlatego żarówki bez problemu można skomponować z otoczeniem. To nie tylko świetny sposób na wyznaczenie dróg podjazdowych, Ledy równie dobrze sprawdzą się jako doświetlenie ścieżek w ogrodzie, deptaków, parkingów, elewacji i fasad.

Dodaj komentarz