Okna i rolety – wykańczanie domu

Budowa domu to spore i długotrwałe przedsięwzięcie. Po zakończeniu podstaw, pozostaje jeszcze zamknięcie stanu surowego, czyli między innymi wstawienie okien. To elementy domu, które pozwalają na wpadanie do pomieszczenia promieni słonecznych, ale także pozwalają na jego wentylowanie. Nie zawsze jednak chcemy, by słońce oświetlało nam dom z całą swoją mocą, więc do okien konieczne jest dobranie akcesoriów, które nie tylko pozwalają na zaciemnienie wnętrza, ale także chronią naszą prywatność oraz pełnią funkcje dekoracyjne.

 

frost-on-window-637531_640Wybieramy okna.

Decydując się na okna, zwracamy uwagę zwracamy uwagę na parametry użytkowe, takie jak przenikalność cieplna czy szczelność,ale dla większości kupujących ważna jest również estetyka. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na okna drewniane, czy z tworzywa sztucznego, możemy znaleźć produkt wysokiej jakości, który będzie nam odpowiadał technicznie i spełniał wszelkie normy. Współczesne okna dobrych marek, posiadające atesty, mają wysokie standardy cieplne i duży poziom tłumienia hałasu. Ramy drewniane jednakże dają efekt wnętrza ciepłego i przytulnego. Drewno musi być jednakże, co jakiś czas malowane i lakierowane. Ramy z PCV natomiast wystarczy tylko od czasu do czasu dokładnie umyć z użyciem środka czyszczącego, a zachowają swoją biel.

 

rolling-shutter-418865_640Dekoracja okien- żaluzje.

Żaluzje pozwalają na dość precyzyjną manipulację ilością wpuszczanego do mieszkania światła. Dzisiaj te aluminiowe powoli odchodzą do lamusa, jednakże mają jeszcze swoich zwolenników ze względu na trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Niestety tworzywo to bardzo nieprzyjemnie hałasuje podczas użytkowania.
Zdecydowanie modniejsze są żaluzje drewniane lub bambusowe, w różnych odcieniach drewna. Nadają mieszkaniu przytulności i wspaniale sprawdzają się zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i tradycyjnym, także jeżeli chcemy stworzyć w domu klimat afrykański.
Kompromisem dla tych dwóch rodzajów są żaluzje z aluminium, drewnopodobne. Zachowują one trwałość tworzywa, a z wyglądu naprawdę dobrze imitują drewno. Rozpoznać tworzywo sztuczne można tylko przy dużej wnikliwości, połączonej z dotykiem, lub po charakterystycznym dźwięku przy podnoszeniu.

 

computer-workstations-415138_640Rolety- ozdoba na topie.

Największą popularnością wśród dekoracji okiennych cieszą się obecnie rolety. Dzięki ich użyciu można ujednolicić te dodatki okienne w całym domu, bowiem doskonale nadają się one także do kuchni czy łazienki, gdzie firanki mogą się nie sprawdzać. Ten rodzaj produktu dodaje przestrzeni lekkości i szyku. Mamy w tym przypadku spory wybór, który zależy od naszych osobistych preferencji i wizji pomieszczenia.

Można wybrać sposób rolet ekranowych w wielu rodzajach:

  • wolnowiszących,
  • kasetowych,
  • rzymskich,

czyli składanych się falami, czy plisowanych.

Warto zastanowić się także nad mocowaniem. Jeżeli wybierzemy mocowanie do ramy okiennej, okno można będzie swobodnie uchylać nawet jeżeli rolety będą całkiem zaciągnięte. Niektórzy wolą jednak mocowanie przy szybie, na przykład ze względów wizualnych. Jeżeli chodzi o materiały, to produkowane są rolety tekstylne, papierowe, z bambusa bądź trzciny lub z folii refleksyjnej. Wybierając materiał, warto wziąć pod uwagę trwałość, względy estetyczne i łatwość utrzymania w czystości czy możliwość ewentualnego wyprania rolet bez narażenia ich na szkodę.

 


 

Więcej:

  • star-364184_640KD Partner – firma z Wrocławia oferująca okna PCV, rolety oraz żaluzje
  • Budujemy dom – portal budowlany
  • Dom Partner – przedsiębiorstwo z Rudy Śląskiej posiadający w ofercie okna, żaluzje oraz rolety

 


 

window-463876_640Podsumowanie

Jak widać, na etapie wstawiania okien oraz po jego zakończeniu, czeka nas jeszcze wiele wyborów, dlatego warto wcześniej przemyśleć czym okno udekorujemy i w jaki sposób będziemy regulować ilość świata, wpadającego do pomieszczenia.

 

 

Dodaj komentarz