Okna drewniane czy plastikowe?

Nie może powstać dom, bez użycia drewna. Jednak nawet w fazie jego wykańczania, również bez drewna nie potrafimy się obyć. Kupujemy bowiem meble z drewna, drewniane dodatki, szkatułki. Wszystko to za sprawą jego dużej uniwersalności i trwałości.

Drewno górujące nad innymi materiałami

okna i drzwi drewnianeDrewna człowiek używa od zarania dziejów. To z niego powstawało wiele przedmiotów codziennego użytku. Dopiero później zaczęto tworzyć przykładowo koła z innych materiałów, choć na początku były tylko z drewna. Jednak te „inne” materiały, zdecydowanie nie wyparły drewna. Nadal jest to podstawowy materiał budowlany i używa się go do tworzenia mnóstwa rzeczy. Między innymi powstają okna i drzwi drewniane. Czy są one lepsze od plastikowych? Oczywiście gusta są różne i trudno z nimi polemizować. Da się jednak zauważyć ogromną różnice pomiędzy tymi materiałami. Drewno wygląda bardziej klasycznie i elegancko. Pasuje go każdej przestrzeni, nawet tej bardziej nowoczesnej. Natomiast gdy wstawimy okna plastikowe do pomieszczenia w jakimś konkretnym historycznym stylu, raczej będzie się to ze sobą gryzło. Drewno jest również niesamowicie wytrzymałe. Wystarczy spojrzeć na kamienice, w których mamy drewniane okna. Zostały one tam wstawione bardzo dawno temu, a nadal są praktycznie w idealnym stanie. Szybka konserwacja przywraca im świetność i dawny charakter. Bez wątpienia drewno jest bardzo uniwersalne, a zarazem eleganckie. Jeśli tego oczekujemy od naszych drzwi i okien, zdecydowanie powinniśmy postawić na ten materiał.

Okna i drzwi to ozdoba każdego domu. Niewątpliwie zwracamy na nie uwagę, ponieważ wypełniają one przestrzeń. Pragniemy by ładnie się prezentowały przez długi czas. Drewno przy odpowiedniej konserwacji będzie służyło nam przez wiele lat.