O paszociągach i nie tylko

Wcale nie trzeba pochodzić z rodziny rolniczej aby zawodowo zająć się hodowlą zwierząt. W dzisiejszych czasach bardzo ceni się krajowe, dobrej jakości, ekologiczne mięso wieprzowe, toteż hodowlę tego właśnie gatunku poleciłabym wszystkim tym, którzy aktualnie szukają dla siebie drogi kariery.

Odpowiedni paszociąg to podstawa sukcesu w hodowli

paszociągi spiralneOczywiście jak do każdego zawodu należy się przygotować. Aktualne przepisy wymagają aby osoba zajmująca się rolnictwem posiadała przynajmniej średnie wykształcenie w tym kierunku. Z odpowiednim dyplomem i funduszem na rozruch można już planować aranżację budynków. Najistotniejszą kwestią, bo też pochłaniającą największą część kosztów utrzymania fermy jest żywienie świń. Najwygodniejsze i najbardziej opłacalne są pasze komercyjne produkowane specjalnie pod konkretną grupę technologiczną. Taką karmę składowaną w silosach należy podłączyć do systemu zadawania paszy. Do tego celu najlepiej nadają się wytrzymałe paszociągi spiralne. Specjalny mechanizm na kształt świdra przesuwa kolejne porcje wzdłuż dowolnie długiego systemu rur aż przepchnie żądaną porcję do koryt. Taki mechanizm pozostaje sprawny nawet w największe mrozy i jest właściwie bezawaryjny. Jeżeli zwierzęta są w dobrej kondycji i nie ma niebezpieczeństwa zalegania pokarmu w korytach dobrze jest suche granulki zadawać wymieszane wraz z wodą do jednego koryta, zwierzęta chętniej wtedy pobierają pokarm i jego wykorzystanie jest na znacznie wyższym poziomie.

Istnieje jeszcze wiele istotnych kwestii dotyczących chowu i hodowli trzody chlewnej. Jednak prawidłowe zaplanowanie i zbudowanie systemu zadawania paszy stanowi absolutną podstawę utrzymania tego gatunku. A na pewno utrzymania go w taki sposób aby po uboju przyniósł zadowalający zysk.