Nowoczesne projekty wnętrz – zabudowy szklane

Nowoczesne wnętrza, to wnętrza surowe, oszczędne w ozdobach. Do ich wybudowania i wykończenia stosuje się proste materiały, jak beton, metal, szkło. To ostatnie rozwiązanie jest coraz popularniejsze nie tylko ze względów estetycznych.

 

sketch-book-455698_640Projekty zabudowy szklanej

Projektowanie szklanych elementów to zadanie, którym zająć się powinien architekt wnętrz. Szkło jest materiałem stosunkowo tanim oraz powoduje, że już w ciągu nawet jednego dnia wszystko jest gotowe do użytku. Montaż nie wymaga również zaprawy czy innych brudzących środków.

Architekci mają dużo pracy, ponieważ szklane ścianki działowe to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich lat. Szklane ściany znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach w domu. Począwszy od kabin prysznicowych, skończywszy na domowych gabinetach czy pokojach do pracy. Popularne są również szklane balustrady. W łazienkach szkło komponuje się bardzo dobrze z wieloma różnymi rodzajami płytek. Tworzy to wrażenie prostoty i uporządkowania.

Szkło to również bardzo dobry sposób na ograniczenie przestrzeni kącika fitness, basenu lub jacuzzi w domu. Szklane ścianki są w stanie utworzyć fantastyczne miejsce do obserwacji tego co dzieje się na zewnątrz. Nie ma nic przyjemniejszego niż siedzenie w wygodnym fotelu ze szklaną gorącego napoju i obserwowanie padającego na ogród śniegu.

Wielu ludzi obawiać się, że w ten sposób stracą prywatność. Na szczęście szkło występuje w wielu różnych wariantach. Może być laminowane, w różnych kolorach, dzięki czemu zastosowane wewnątrz domu zapewniają całkowitą prywatność.

 

architecture-312963_640Zalety zabudowy szklanej

Zastosowanie szkła do pomieszczeń ma wiele plusów. To prosty sposób na wydzielenie nowych przestrzeni w domu lub mieszkaniu bez konieczności skomplikowanego dobudowywania ścianek działowych.

Szklane zabudowy są bardzo korzystne na niewielkich powierzchniach. Dzięki nim do pomieszczenia wpada więcej światła, a mieszkanie, nawet bardzo niewielkie, zostaje optycznie powiększone. Większa ilość światła sprawia, że człowiek ma zdecydowanie lepsze samopoczucie. Szkło ma tą zaletę, że jest niezwykle uniwersalne przez co pasuje do każdego pomieszczenia, tego bardziej nowoczesnego jak i klasycznego.

Zastosowanie szklanych powierzchni w domu pozwala na utrzymanie większego porządku. Powierzchnie takie są łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy zwykła ściereczka i specjalny środek by wszystko na nowo lśniło. Kabiny prysznicowe pokryte są zaś specjalnym środkiem zapobiegającym osiadaniu kamienia i tworzeniu się zacieków.

 

skyscraper-185725_640Bezpieczeństwo szklanych elementów

Szkło jest materiałem, które łatwo się tłucze i może stanowić zagrożenie. Dlatego do budowy większych elementów szklanych w domu i nie tylko zastosowane jest specjalne szkło. Ma ono grubość od ośmiu do dwunastu milimetrów, co gwarantuje, że nie stłucze się nawet gdy ktoś na nie niechcący wpadnie.

Osobnym wariantem jest szkło hartowane. Inną nazwą dla tego rodzaju szkła jest szkło laminowane, które jest oklejone specjalną folią lub utwardzone żywicą syntetyczną. Składa się z dwóch warstw materiału połączonych ze sobą, o grubości około sześć milimetrów. Jeśli dojdzie do rozbicia szkło nie rozpadnie się, a jedynie powstaną na nim tysiące drobnych pęknięć i rys.

Szkło w zależności od miejsca użycia może być przydymione i matowe lub przeźroczyste. Efekt matowości zostaje osiągnięty przez piaskownie lub trawienie. Tą samą metodą ozdabia się ściany, często według uznania klienta.

Szklane ściany są szczelne oraz tłumią dźwięk, lecz nie mogą równać się z tradycyjnymi murowanymi lub szkieletowymi. Niektóre modele ścian i drzwi można uszczelnić za pomocą specjalnej uszczelki, nie zawsze jest to jednak możliwie.

 


 

Więcej o projektowaniu:

 


 

Elementy zabudowy szklanej:

  • apartment-416039_640ścianki
  • drzwi
  • okna
  • balustrady
  • daszki
  • dodatki dekoracyjne
  • lustra

 

Dodaj komentarz