Nowe kierunki w projektowaniu maszyn rolniczych

W ofercie czołowych producentów przyczep zbierających, są maszyny co najmniej podwójnego przeznaczenia. Przykładem mogą być przyczepy, które są przystosowane do zbioru pasz, oraz mogą stanowić przyczepę objętościową w technologii z zastosowaniem sieczkarni samojezdnych.

Nowoczesny charakter przyczep rolniczych

Przyczepy rolnicze typu tandemW odróżnieniu od zwykłych przyczep zbierających produkowanych przez większość firm, najnowsze rozwiązania mogą charakteryzować się podwójnym wykorzystaniem tych maszyn. Związana jest z tym również, zmiana kształtu skrzyni ładunkowej. Przyczepy rolnicze typu tandem, wykorzystujące te rozwiązania, będą posiadać szerszą tylną część skrzyni ładunkowej od przedniej jej części. Zapewni to szybki i łatwy wyładunek materiału. Całe dno skrzyni ładunkowej jest z blachy stalowej. Przednia ściana skrzyni ładunkowej jest dzielona, a jej górna część jest odchylana na zewnątrz o 90 stopni, w celu ułatwienia przepływu zbieranego materiału. Podczas używania. przyczepy jako środka transportowego, w technologii zbioru zielonek z zastosowaniem sieczkarni, górna część przedniej ściany znajduje się wtedy w pozycji pionowej. Dodatkowo, niektóre przyczepy z tego typu wyposażone są, w dwa lub trzy walce dozujące, które zapewniają równomierny wyładunek materiału w silosie. Maszyny mogą być również łatwo przystosowane do przewozu pasz zbieranych sieczkarniami zbierającymi ze względu na podbieracz typu pchanego.

Podsumowując, nowoczesne przyczepy zbierające, oprócz zastosowania układów zawieszenia zapewniającego duży komfort jazdy po nierównościach, znacząco przyśpieszają załadunek i wyładunek zadanego materiału. Oprócz tego, projektowane są z myślą o wszechstronnym ich wykorzystaniu. Nadwozie może wówczas pełnić rolę naczepy samozaładowczej, roztrząsacza obornika, lub naczepy objętościowe.