Niezbędne w każdym domu – stylowe produkty z drewna i aluminium

Drewno towarzyszy nam od wieków, jest jednym z najstarszych, tradycyjnych materiałów mających szeroki zakres zastosowania. W zasadzie można wykonać z niego wszystko, ponieważ jest bardzo plastyczny. Chociaż jako materiał organiczny pod upływem czasu ulega niszczeniu charakteryzuje się odnawialnością.

 

Drewno może mieć różną wytrzymałość, barwienie oraz wagę. Sosna, jodła, świerk zazwyczaj traktowane są jako materiały konstrukcyjne. Natomiast twarde gatunki drzew typu dąb, brzoza, buk czy jesion to świetny materiał wykończeniowy, który najczęściej służy do budowy mebli, podłóg, schodów czy ram okiennych. To doskonałe rozwiązanie do domu nie tylko ze względu na to, że tworzy we wnętrzu ciepły klimat, drewno dobroczynnie wpływa również na nasze zdrowie, tworząc przyjazny mikroklimat. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że tylko odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone drewno nie ulegnie zniszczeniu. I chociaż większość z nas uważa je za materiał naturalny, to zwolennicy ekologicznego trybu życia mają co do tego pewne zastrzeżenia. Wszystko za sprawą impregnatów, które wprawdzie chronią i konserwują materiał, ale zawierają przy tym sporo substancji chemicznych.

meble kolonialneMeble indyjskie

Drewniane przedmioty otaczają nas niemalże z każdej strony. Meble najczęściej wykonuje się z płyt drewnopochodnych, które są tanie i niezwykle uniwersalne. Chociaż taki materiał daje sporo możliwości wykończeniowych, bo można go polakierować, okleić wysokociśnieniowym laminatem, obłogiem lub naturalnym fornitem nie będzie tak wytrzymały, jak meble wykonane z prawdziwego drewna. To wprawdzie dużo droższe rozwiązanie, ale dokonując takiego wyboru możemy mieć gwarancję, że meble posłużą nam na długi czas i nawet po wielu latach użytkowania nadal będą wyglądać efektownie. Od paru lat trwa bardzo ciekawy trend dotyczący wnętrzarskiego recyklingu. Dziś nie zależy nam na aranżacjach rodem ze sklepowych ekspozycji, coraz chętniej decydujemy się na renowację starych, wysłużonych mebli albo antyków. Zaczynamy doceniać oryginalność i wkładamy w wystrój naszych domów dużo więcej serca niż kilka lat temu. Stare, surowe, nieobrobione drewno to prawdziwy hit.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również styl kolonialny, będący jedną z wersji stylu brytyjskiego. Meble kolonialne jak sama nazwa na to wskazuje, mają ścisły związek z koloniami brytyjskimi zlokalizowanymi w Indiach, Indonezji oraz Afryce. To bardzo prosty, elegancki styl, dlatego z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto lubi zamierzchłe czasy i za pomocą aranżacji chce odwołać się do przeszłości.

Meble indyjskie najczęściej wykonuje się z egzotycznych gatunków litego drewna takich jak:

  • mahoń,
  • teak,
  • palisander,
  • akacja indyjska.

meble aluminioweMeble i drabiny z aluminium

Aluminium to materiał niezwykle trwały i odporny na zanieczyszczenia, dlatego najczęściej wykorzystuje się go do budowy mebli ogrodowych, znacznie rzadziej do wykonania mebli przeznaczonych do domu. Meble z aluminium charakteryzuje niezwykła lekkość i estetyczny wygląd. Do ich głównych zalet oprócz trwałości można zaliczyć odporność na warunki atmosferyczne oraz długowieczność. Minusem może natomiast okazać się dosyć wysoka cena oraz konieczność konserwacji materiału. Aluminiowe meble sprawdzą się szczególnie w małych ogrodach, ponieważ są nowoczesne i zajmują niewiele miejsca. Chociaż można je spotkać głównie na zewnątrz, aluminium wykorzystuje się niekiedy także w projektach mebli kuchennych. Mimo, że to dosyć nietypowy pomysł, trzeba przyznać, że jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Aluminiowe meble kuchenne są niezwykle trwałe, całkowicie wodoodporne oraz higienicznie. Oczywiście nie każdemu przypadną do gustu, jednak doskonale sprawdzą się w nowoczesnych oraz futurystycznych wnętrzach. Ponieważ aluminium jest praktycznie niezniszczalne, bardzo często wykorzystuje się je do produkcji drabin. Drabina z aluminium to produkt, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domu.

 


 

decoration-151830_640Więcej:

 


 

 

home-decor-555099_640Sprzątanie – jak czyścić meble?

Meble mają to do siebie, że szybko się kurzą i widać na nich wszystkie zarysowania i odbarwienia, dlatego wymagają konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Meble drewniane najlepiej czyścić używając wosków i olejów, przy czym warto mieć na uwadze, że to materiał, który nie lubi wody.

Meble tapicerowane wymagają użycia odkurzacza piorącego, meble skórzane zachowają piękny wygląd, jeżeli będziemy polerować je mleczkiem konserwującym. Niezależnie od rodzaju mebli liczy się regularność, tylko dzięki temu zachowają piękny wygląd na długie lata.

 

Dodaj komentarz