W wielu obiektach użytkowych nie można zamontować nowoczesnych systemów oddymiania, gdyż konstrukcja obiektów uniemożliwia ich zastosowanie. Prostsze systemy są więc nadal używane, a zdarza się iż niektóre warianty nie odstają wydajnością od mechanicznych układów wentylacji odciągowej, mimo zdecydowanie nieskomplikowanej budowy.
Skuteczny system oddymiania do obiektów użytkowych
Grawitacyjne systemy oddymiania są jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń oddymiających, zaraz po mechanicznymi systemami. Mają one bowiem bardzo wysoką skuteczność, a na dodatek nie wymagają montażu wentylatorów odciągowych czy montażu skomplikowanych kanałów wentylacyjnych. Profesjonalny system oddymiania grawitacyjnego składa się z kanałów, umieszczonych tak nisko na terenie obiektu jak to tylko możliwe, najczęściej w najniższej kondygnacji nie będącej piwnicą. Ich zadaniem jest wtłaczanie zimnego powietrza do wnętrza obiektu w momencie wykrycia ogniska pożarowego, które powodowało podnoszenie się gorącego dymu i powietrza w miejscu wybuchu pożaru, a tym samym pozwalało na usunięcie dymu za pomocą świetlików, umieszczonych na suficie obiektu. Taki system nie wymaga zasilania, działa całkowicie manualnie, jeśli nie zostanie zautomatyzowany, i należy do najskuteczniejszych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa na obiekcie na którym powstało ognisko pożarowe.
System tego rodzaju bardzo często jest montowany w klatkach schodowych i na terenie dróg ewakuacyjnych, właśnie przez wzgląd na wysoki poziom skuteczności, wymagany by zapewnić osobom ewakuującym się bezpieczeństwo. Nie jest to droga instalacja, i może być zamontowana znacznie szybciej niż mechaniczne systemy odciągowe. Są dzięki temu znacznie częściej wybierane do obiektów o dużym ruchu osobowym.