Najlepsze maski z filtrami

 

Ochrona przed szkodliwym dla zdrowia smogiem jest kluczowym działaniem, które można nas uchronić. Wdychanie takiego powietrza może mieć tragiczne skutki dla ludzi, dlatego lekarze zalecają noszenie maseczek antysmogowych.

Jakie są rodzaje masek antysmogowych?

maski z filtrem hepaW wielu miastach Polski w sezonie jesienno – zimowym jest tak duży smog, że w niektóre dni władze zalecają niewychodzenie z domu. Jeżeli już ktoś musi wyjść, to najlepiej żeby miał na twarzy specjalną maskę, która ochroni go przed szkodliwym smogiem. Najlepsze są maski z filtrem HEPA, ponieważ jako jedyne zatrzymują najbardziej niepożądane cząsteczki takie jak pył zawieszony PM 2,5 i PM 10 czy różnego rodzaju pyłki roślin, kurzu albo cząsteczki chorobowe takiej jak wirusy i bakterie. Przy korzystaniu z takiej maski, trzeba pamiętać o właściwym jej zakładaniu, ponieważ tylko wtedy może ona działać tak jak zaleca producent. Przede wszystkim o dobre dopasowanie jej do twarzy, czyli z żadnej strony nie może być nawet najmniejsza nieszczelność, ponieważ będzie się tamtędy dostawało zanieczyszczone powietrze. Filtr HEPA jest wymienny i należy go zmieniać na nowy co około dwadzieścia – trzydzieści godzin użytkowania. Noszenie takiej maseczki nie przeszkadza w oddychaniu, gdyż przez filtr bez problemu przechodzi powietrze. W sprzedaży dostępne są maski HEPA w kilku rozmiarach i można do nich dokupić wymienne filtry. Zakup samej maski jest jednorazowym kosztem, do którego trzeba doliczyć przynajmniej raz w miesiącu zakup nowego filtra.

Częstotliwość zmiany filtra HEPA w dużej mierze jest uzależniona od użytkowania maski i stopnia zanieczyszczenia powietrza. Przeważnie pod koniec wydajności filtra, staje się on lekko żółty, ponieważ zatrzymało się w nim wiele szkodliwych cząstek.