Na co szczególnie zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego?

Dzień ślubu jest jedną z najważniejszych chwil w życiu. Poza obrączkami i wspomnieniami, przypominać nam o nim będą również fotografie. Warto więc zadbać by zdjęcia upamiętniające ten szczególny dzień prezentowały odpowiednio wysoką jakość, która nawet po wielu latach będzie w stanie ożywić obrazy tamtych chwil.

Wybór fotografa ślubnego wcale nie jest prostą sprawą. Popularność tej profesji sprawiła, że rynek doznał zjawiska przesytu przez co w pierwszej chwili nie jest łatwo odróżnić amatora, który „chce sobie dorobić”, od zawodowego fotografa, znającego się na swojej pracy.

ZATRUDNIĆ CZY NIE ZATRUDNIĆ?

slubBardzo często się zdarza, że młoda para, zamiast zatrudnić profesjonalistę, prosi o wykonanie zdjęć znajomych lub członków rodziny. Jest to ewidentny błąd. Dlaczego? Spieszę z wyjaśnieniem: fotografia ślubna jest bodaj jedną z najtrudniejszych dziedzin tej sztuki. Stale zmieniające się warunki oświetleniowe i praca pod presją oczekiwań zleceniodawcy sprawiają, że fotograf musi dysponować fachową wiedzą, praktycznym doświadczeniem i odpowiednim sprzętem. Właśnie, sprzęt… nawet dobrej klasy lustrzanka może okazać się niewystarczająca, zwłaszcza kiedy będzie obsługiwana przez amatora. Zawodowy fotograf będzie dysponował aparatem i obiektywami, których wartość przekroczy kilkanaście tysięcy złotych, ale co najważniejsze, będzie posiadał wiedzę, która pozwoli mu na jego odpowiednie wykorzystanie. Nie należy zapominać, że zdjęć ślubnych nie będzie dało się powtórzyć, dlatego właśnie ryzyko nie jest wskazane. Darmowy fotograf w najlepszym wypadku zapewni ledwie przeciętne zdjęcia.

JAK ODDZIELIĆ AMATORÓW OD ZAWODOWCÓW?

Najskuteczniejszą metodą na znalezienie kompetentnego fotografa, wciąż pozostaje internet. Wszystko co należy zrobić, to wpisać odpowiednią frazę w polu wyszukiwania. Jednak liczba wyników będzie przytłaczająca. Z pomocą w dokonaniu selekcji przyjdą nam fora internetowe, na których znajdziemy sporo opinii, które pozwolą nam na wyeliminowanie amatorów już we wstępnej fazie poszukiwań. Oglądając prace zamieszczone na stronie internetowej artysty, zawsze skupiaj się na wszystkich zdjęciach, a nie wyłącznie na zamieszczonych w portfolio. Warto też zaczerpnąć opinii u znajomych i rodziny, którzy zazwyczaj okazują się dobrymi doradcami.
Niezwykle ważnym czynnikiem jest cena. Ilu fotografów, tyle stawek a w tej profesji, jak nigdzie indziej potwierdza się reguła mówiąca, że za małe pieniądze otrzymamy kiepską usługę, czyli w tym przypadku – marnej jakości zdjęcia ślubne. Różnice w stawkach wahają się od kilkuset złotych do kilku lub nawet kilkunastu tysięcy. Należy z góry określić kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na ten cel, ale odradzam skupianie się na najniższych stawkach. Powtórzę raz jeszcze – zdjęć ślubnych nie powtórzymy!

UMOWA I POZWOLENIA – NIE MOŻNA O TYM ZAPOMNIEĆ

Przed dokonaniem wyboru należy poznać się z fotografem podczas osobistego spotkania. Dzięki temu będziecie mogli obejrzeć jego prace „na żywo”, a możecie mi wierzyć, że fotografie w albumie zawsze prezentują się lepiej niż na ekranie komputera. Poza tym osobista rozmowa pozwoli stwierdzić czy dana osoba wzbudza naszą sympatię, a to też jest bardzo ważne, gdyż zawsze lepiej wypada współpraca osób, które potrafią znaleźć wspólny język.

Zawsze należy się upewnić czy dany fotograf posiada pozwolenie, wydawane przez kurię biskupią, na fotografowanie w kościele. Jeżeli nie, może okazać się, że ksiądz nie udzieli zgody na fotografowanie.

Kolejnym ważnym aspektem jest umowa. Taki dokument będzie określał wszystkie oczekiwania i warunki współpracy, a podpisanie go pozwoli uniknąć wielu późniejszych nieporozumień.
W kwestii podsumowania: wybierając fotografa ślubnego należy stawiać jedynie na doświadczonych fachowców, których profesjonalizm został potwierdzony opiniami zadowolonych klientów. Nie można pozwolić się zwieść niskim cenom, które prawie zawsze są adekwatne do jakości oferowanych usług. Przed obowiązkowym podpisaniem umowy zawsze należy obejrzeć jak największą liczbę prac artysty, najlepiej na spotkaniu osobistym, podczas którego będziemy mogli poznać osobę, która będzie miała upamiętnić ten jeden szczególny dzień.

Warte uwagi firmy zajmujące się fotografią ślubną, tym razem w Bydgoszczy:

Sumując, przy wyborze fotografia:

  • zwróćmy uwagę na jego doświadczenie w imprezach tożsamych z naszą,
  • koniecznie spytajmy o konieczne pozwolenia,
  • ustalmy ostateczną, końcową ceną,
  • ustalmy dokładny zakres usług,
  • zwróćmy uwagę na sprzęt jakim fotograf dysponuje.

17 myśli na “Na co szczególnie zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego?

  1. Niestety skorzystałam z usług „znajomego” miał robić zdjęcia w kościele i na samym weselu.. Generalnie zdjęcia z kościoła są świetne, czego nie można powiedzieć o fotkach z wesela, ponieważ mój szanowny pan fotograf upił się i o pięknie sfotografowanym weselu mogłam zapomnieć.. Nigdy nie ufajcie w tej kwestii znajomym, nigdy! Lepiej wydać te parę złotych więcej, ale cieszyć się profesjonalnymi zdjęciami.

  2. Chciałaś oszczędzić? To cierp! Kwestia fotografii, nigdy nie brać amatorów, nigdy! Zdjęcia to wspaniała pamiątka i powinny być wykonane P E R F E K C Y J N I E!!! Dlatego zawsze, powtarzam ZAWSZE korzystam z usług ludzi wykwalifikowanych!

Dodaj komentarz