Metody leczenia zaburzeń nerwicowych

Zaburzenie psychiczne, które wiąże się z nieustannym doświadczaniem cierpienia i lęku, to nerwica. Upośledza ono codzienne funkcjonowanie, jest źródłem strachu. Może trwać wiele lat, często towarzyszą jej objawy psychiczne i fizyczne. Schorzenie to może dotknąć osób w różnym wieku. U osób chorych można zaobserwować symptomy, takie jak zaburzeniami pamięci, niepokój, bezsenność, zmęczenie i nadpobudliwość. 

Terapia pomaga osobom chorym na nerwicę

profesjonalne leczenie nerwicy w PoznaniuOsoby cierpiące na nerwicę często skarżą się na bóle głowy, nadciśnienie, występują u nich problemy skórne, tiki nerwowe. Dolegliwość ta może dotknąć osób po silnych przeżyciach, urazach psychicznych, narażonych na duży stres, przemęczonych. Niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są rodzajem nerwicy, któremu towarzyszą natrętne myśli oraz zachowania. Z kolei fobie objawiają się nieuzasadnionym lękiem na skutek spotkania ludzi, przedmiotów lub występowania danych wydarzeń. Częstym problemem jest także hipochondria. Osoby chore obawiają się o swoje zdrowie i przesadnie o nie dbają. Konieczne wówczas jest profesjonalne leczenie nerwicy W Poznaniu znaleźć można specjalistów, którzy wykorzystują sprawdzone metody, dzięki którym pacjenci mogą zrozumieć swoje zachowanie i spróbować je zmienić. Psychoterapia pomaga zmienić nieprawidłowe reakcje, uczy radzenia sobie ze stresem oraz lękiem.

W skrajnych przypadkach konieczne jest stosowanie środków farmakologicznych. Nieleczone zaburzenia nerwicowe mogą zaburzać codzienne funkcjonowanie. Należy wówczas skorzystać ze wsparcia specjalistów. W leczeniu często stosowany jest nurt behawioralny, behawioralno-poznawczy lub psychodynamiczny. Dzięki nim można zmienić nabyte wcześniej cechy osobowości, nauczyć pacjentów radzić sobie ze stresem.