Lepsze biuro księgowe czy program do księgi przychodów i rozchodów?

Każda, nawet najmniejsza firma, chcąc się rozwijać, musi prędzej czy później zmierzyć się z problemem prowadzenia swoich rachunków w taki sposób, aby rachunkowość nie pochłaniała niepotrzebnie zbyt dużo czasu, szkodząc tym samym interesom i odciągając nas bądź naszych pracowników od właściwej pracy.

Jaki program najlepiej wybrać do księgowania?

rachunkowośćNa rynku dostępna jest ogromna liczba prostych oraz złożonych programów, w zamierzeniu mających ułatwiać danemu podmiotowi prowadzenie swojej firmy od strony księgowej. W miarę rozwoju firmy liczba potencjalnych pomyłek ludzkich wzrasta, a z pewnością nikt nie chce niepotrzebnie tłumaczyć się „fiskusowi”. Dlatego jeśli wybieramy program do dbania o naszą księgowość i chcemy, aby nasza księga przychodów i rozchodów dobrze się prezentowała, przede wszystkim postawmy na intuicyjność oraz łatwość w obsłudze.
Jedną z głównych rzeczy którą musimy opłacić to podatek dochodowy i już tutaj mamy pierwszy problem, ponieważ jest kilka opcji, które różnią się zasadami i sposobem płatności. Wymienić możemy:

  • zasady ogólne
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjowanych
  • karta podatkowa

Którą opcję wybrać dla naszej działalności? Najlepiej jest zasięgnąć profesjonalnej rady, podczas której możliwie najdokładniej swoją działalność i dobierzemy najlepszy sposób prowadzenia księgowości w firmie.

Jak zadbać o to, by księga przychodów i rozchodów była należycie prowadzona?

zyskW takiej sytuacji do wyboru są dwie opcje: pierwsza jest outsourcing i zatrudnienie wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmy do prowadzenia naszej księgowości; z kolei drugą jest oprogramowanie dla firm, które w łatwy i sprawny sposób pozwoli nam lub naszym pracownikom biurowym na kontrolę nad wydatkami, przychodami i wszelkimi innymi rachunkami. Odpowiedni program jest kluczem do bezproblemowego i łatwego panowania nad jednym z najważniejszych aspektów każdego przedsiębiorstwa, jakim jest księgowość, co pomoże nam uniknąć niepotrzebnych audytów, korekt i grzywien wynikających z popełnionych podczas księgowania błędów.

Przejrzysta księgowość kluczem do sprawnego prowadzenia firmy

program do przychodówWiele firm, które zaczynają od jednego lub kilku pracowników i dopiero po pewnym czasie zaczynają się rozwijać i dodawać do swojej załogi nowych ludzi, często boryka się z problemem, narastającym w dziedzinie, jaką jest księgowość. Musimy mieć na uwadze, że czasami nawet najlepsze oprogramowanie dla firm nie wystarczy, aby nasza księga przychodów i rozchodów nie wzbudziła wątpliwości w potencjalnych audytach i innych kontrolach. Nie ulega wątpliwości, że rachunkowość jest podstawą w prowadzeniu firmy, należy więc zadbać, aby nasze dokumenty były jak najbardziej przejrzyste – tego często nie zrobi za nas program, lecz musimy zadbać o to sami lub wyznaczyć inną osobę do takiego zadania.

Zadbajmy, by rachunkowość w firmie nigdy nie stwarzała problemów

księgowośćPamiętajmy, że rachunkowość służy nie tylko usystematyzowaniu działania naszej firmy oraz tworzeniu poprawnych statystyk wpływów i wydatków, czyli informacji niezbędnych podczas planowania dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, lecz także jest podstawą wszelkiej kontroli ze strony „skarbówki” oraz innych uprawnionych do tego instytucji i podmiotów. Nie należy zapominać, że to zawsze człowiek będzie ponosił odpowiedzialność za ewentualne błędy, a nie nawet najlepsze oprogramowanie dla firm. Mimo iż aplikacje wykorzystywane w tej branży mają z założenia ułatwiać to, by księgowość była przejrzysta i bezbłędna, to jednak większość danych wpisywana jest w człowieka i w przypadku błędu po jego stronie nawet najlepszy program nie poprawi wszystkich możliwych nieprawidłowości.


 

Informacje pochodzą z:


 

Czy odpowiednie oprogramowanie dla firm w pełni zadba o moją księgowość?

oprogramowanie dla firmNawet najlepszy program nigdy w stu procentach przypadku nie zadba o pełną poprawność naszych rachunków, jeśli błąd powstanie z winy człowieka (na przykład zostaną przypadkowo wprowadzone złe informacje, przez które niektóre dane zostaną źle obliczone). Takim sytuacjom można jednak zaradzić za sprawą kilku metod, na przykład:
powtórnemu sprawdzaniu wprowadzonych danych, aby nasza księga przychodów i rozchodów nie zawierała błędów;
wykonywaniu symulacji, dzięki którym będziemy mogli sprawdzić, jak prezentuje się nasza księgowość, zanim oficjalnie zamkniemy dany okres bądź wyślemy wyniki do potencjalnej kontroli.
Sumując, głównym problemem, z którym każdy właściciel firmy będzie musiał się zmierzyć, jeśli chodzi o rachunkowość, to odpowiednie rozdzielenie roli, jaką odgrywa w niej człowiek oraz oprogramowanie dla firm.

Dodaj komentarz