Leczenie nerwicy na mazurach

Zaburzenia nerwicowe są to zaburzenia psychiczne o podłożu lękowym. Zaburzenie to potrafi wpływać bardzo negatywnie na chorego. Nerwice mogą się nasilać. Nasilanie się tej choroby jest jej cechą charakterystyczną. Nerwica wywołana jest przez irracjonalny lęk lub uraz psychiczny. Polega ona na dodatnim sprzężeniu zwrotnym, czyli lęk wyzwala objawy, które nasilają lęk, który z kolei nasila objawy. Nerwica może powodować irracjonalne zachowania oraz zaburzenia organizmu bez przyczyny zdrowotnej.

Diagnoza i leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy u psychologaNerwica występować może pod wieloma postaciami. Wszystko zależy od charakteru chorego i stresów, które przeżywa. Specjaliści wyróżniają następujące rodzaje nerwic. Nerwica neurasteniczna – chorzy odczuwają poranne zmęczenie, wściekłość, obniżony nastrój przed pójściem do szkoły, pracy. Nerwica histeryczna – chorzy na tą odmianę nieustannie analizują swój organizm, doszukują się objawów, których nie mają i odwiedzają w celu diagnozy różnych lekarzy. Nerwica lękowa – pacjent tłumi przez długi czas emocje co w efekcie prowadzi do powstania niepokoju, napięcia, poczucia zagrożenia. Pojawia się przesadny lęk o życie, zdrowie bliskich i swoje. Nerwica natręctw – czyli inaczej zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, obsesje to nawracający sposób myślenia, którego ciężko się pozbyć. Kompulsja natomiast to ciągłe rytuały, które trzeba powtarzać. Nerwicowe reakcje pourazowe – są to niewyjaśnione dolegliwości, które chory odczuwa po traumatycznym przeżyciu, a które nie mają swojej podstawy medycznej Nerwice wegetatywne – długotrwałe lęki działają na organizm negatywnie i w konsekwencji prowadzą do rzeczywistych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu Zdiagnozować nerwice może specjalista, psychiatra, psychoterapeuta, neurolog. Lekarz rodzinny najczęściej nie potrafi odpowiednio zdiagnozować zaburzania. Chorobę taką leczy się przede wszystkim poprzez psychoterapie, dopiero wtedy można wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Psychoterapia w zakresie leczenia depresji

konsultacja psychologicznaPsychoterapia jest to zbiór sposobów pomagających leczenie zaburzeń natury psychologicznej. Technika ta opiera się przede wszystkim na kontakcie z terapeutom, a nie na braniu leków. Terapia ukierunkowana jest na zmianę negatywnych emocji i zachowań na te pozytywne. To także nauka radzenia sobie z problemami dnia codziennego i traumatycznymi przeżyciami. Terapia może być wspomagana innymi metodami:

  • warsztaty
  • trening personalny
  • relaksacje
  • wizualizacje
  • arteterapie

Psychoterapeuta jest osobą, która odbyła specjalistyczne kilkuletnie szkolenie podyplomowe. Osoba taka przechodzi szereg szkoleń, praktyk, analiz, aby nabrać odpowiedniego doświadczenia w swojej przyszłej pracy. Każdy terapeuta specjalizuje się w wybranej przez siebie dziedzinie oraz zajmuje się wybraną przez siebie grupą pacjentów. Podczas terapii niezwykle ważne jest dopasowanie terapeuty do pacjenta. Nie zawsze pierwszy wybór specjalisty będzie najlepszy. Jest to osoba przed, którą chory się otwiera dlatego musi mu odpowiadać sposób prowadzenia terapii przez specjalistę. Wybór specjalistów jest szeroki nie tylko w dużych miastach jak Kraków.

Jachty luksusowe – alternatywa dla tradycyjnych metod?

Wypożyczalnia jachtów luksusowychNerwice oprócz lekami i psychoterapią, można także leczyć mniej standardowymi metodami. Ważne by chory potrafił się zrelaksować. W tym celu można rozwijać własne hobby. Wybrać się na masaż lub na wycieczkę krajoznawczą. Sposobów jest wiele i na każdego działa co innego. Niektórzy postanawiają zrobić sobie urlop korzystając z opcji yacht charter, inni zaczynają biegać. Szacuje się, że co drugi człowiek sporadycznie odczuwa objawy nerwicy. Ważne jest by odnaleźć sposób na odpoczynek od problemów i zmartwień, wtedy zwykła obawa może nie przerodzić się w poważne zaburzenie.


Źródła informacji związanych z tematem:

Bofort.pl – internetowa wyszukiwarka ofert czarteru jachtów na mazurach
Psychologia-spoleczna.pl – portal internetowy poświęcony psychologii społecznej
Adintra.pl – strona internetowa z ofertą konsultacji psychologicznych w zakresie leczenie depresji


Podsumowanie zagadnień

Nerwica to poważne zaburzenie, którego nie należy ignorować. Wczesne reagowanie na nadmierny stres może uchronić prze długotrwałą chorobą. Jednak gdy lęk przytłacza codzienne życie, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który pomoże zapanować nad chorobą.