Leasing z wysoką czy 1% wartością końcową – porównanie

 

Obecnie firmy oferujące rozwiązania finansowe dla przedsiębiorców działających w obrębie sektora TSL są bardzo elastyczne. Sam transport jest czynnikiem warunkującym płynną produkcję dóbr i usług umożliwiając kooperację pomiędzy różnymi sektorami przemysłu. Dziś przygotowałam dla Ciebie krótkie case study, w którym porównuję możliwości finansowania floty samochodowej z wysoką wartością końcową oraz z wykupem z leasingu o wartości 1%.

Jak najkorzystniej sfinansować flotę samochodową?

finansowanie samochodów w katowicachJeśli planujesz flotę, a samochody, które chcesz sfinansować masz w zamiarze użytkować przez okres dłuższy, niż 5 lat, to najefektywniejsze będzie rozważenie wykupu z leasingu z wartością 1%. Przykładowo, wartość pojazdu objętego umową leasingu wynosi 60 000 zł netto, bez wpłaty własnej z umową na okres 3 lat. Twoja miesięczna rata wyniesie w tym przypadku około 1700 zł, dodatkowo możesz także odliczyć podatek VAT wysokości ok. 7300 zł. Dodatkowo powinniśmy także wrzucić w koszta podatek dochodowy wysokości 19% od wartości transakcji, więc w sumie za całość zapłacimy nieco ponad 26 tys. złotych. Decydując się na finansowanie samochodów w Katowicach z wykupem przy wartości końcowej stanowiącej 1% wartości transakcji nie musimy martwić się o roczny limit kilometrów, co niestety nie jest możliwe w leasingu z wysoką wartością końcową. Jednak tutaj nasza rata będzie trochę niższa, ponieważ jej wysokość to nieco ponad 1500 zł, dodatkowo tak jak w pierwszym przypadku, konieczne będzie opłacenie podatku VAT (ok. 5 tys.) oraz podatku dochodowego, co w sumie pozwoli nam się zamknąć w niecałych 33 tys. zł.

Oczywiście wybór formy finansowania jest uzależniony od potrzeb danego przedsiębiorstwa, jej zapotrzebowania na amortyzację, odliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym etc. Dobrą alternatywą w przypadku całej floty może być także najem długoterminowy, ponieważ utrzymanie floty w perspektywie czasowej przekraczającej okres 5 lat może okazać się stosunkowo drogie, jednak po zakończeniu umowy leasingu auta możemy sprzedać, a dochód ze sprzedaży jest 100% zyskiem dla przedsiębiorcy.